1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Θα Παρακαλούσα Την Συμβουλή Σας

Discussion in 'Γαστρικός δακτύλιος' started by chosen, Feb 9, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. chosen

chosen New Member

Γεια σας .
    Είμαι 26 χρονών και βρίσκομαι και γω στην στη δυσάρεστη θέση να επωμίζομαι το βάρος 127 κιλών .... το ύψος μου είναι 1.75 και το BMI 41....
    μέχρι τώρα δεν είχα σκεφτεί ποτέ να καταφύγω σε κάποια τέτοια λύση γιατί δεν ένιωσα πολλές φορές τα κιλά μου να μου δημιουργούν πρόβλημα η αν θέλετε δεν άφηνα τον εαυτό μου να το δει....
    Δυστυχώς όμως για μένα εδω και έξη μήνες ξέσπασε στον οργανισμό μου διαβήτης τύπου β και μου έχει δημιουργήσει το αίσθημα του συνεχώς άρρωστου ανθρώπου.
    Προσπαθώ να αντιμετωπίσω την κατάσταση διαβάζοντας βιβλία ώστε να είμαι άρτια ενημερωμένη και να νιώσω καλυτέρα αλλά και ακολουθώντας κατά γράμμα την φαρμακευτική αγωγή...
    Σαν άνθρωπος ήμουν υπέρβαρη από μικρό παΐδι . έχω κάνει άπειρες δίαιτες αλλά δεν είχα κανένα θεαματικό αποτέλεσμα...
    Δεν είμαι από τους ανθρώπους που τσιμπολογούν και τρώνε snacks και αναψυκτικά ακατάπαυστα αλλά ανήκω στην κατηγορία των ανθρώπων που τρώνε μια με δυο φορές την ημέρα μεγάλες ποσότητες …..
    Τα περισσότερα κιλά προστεθήκαν κατά την διάρκεια των σπουδών μου...
    Έχω κουραστεί πολύ ψυχολογικά από όλη αυτή την πίεση της δίαιτας και ένας λόγος παραπάνω και του διαβήτη....
    Η διαδικασία μικρών και πολλών γευμάτων δεν επιφέρει αποτελέσματα και δεν διαρκεί παραπάνω από τρεις μήνες μιας και λόγο προγράμματος εργασίας και σπουδών δεν είναι εύκολο να το τηρήσω…..
    Για αυτό το λόγο και η τελευταία μου προσπάθεια είναι αυτή η ο δακτύλιος η τη γαστρεκτομή sleeve
    ..
    Η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι αρκετά για αυτό το βήμα πρώτον γιατί ετοιμάζομαι να φύγω στο εξωτερικό για μεταπτυχιακές σπουδές που αυτό συνεπάγετε ότι θα είμαι μόνη μου και χρειάζομαι μια λύση που δεν θα μου δημιουργήσει πρόβλημα η που να μπορώ να το αντιμετωπίσω χωρίς μεγάλο κίνδυνο και μόνη μου όπου και αν βρίσκομαι…. Και δεύτερων ως προς την επιλογή του σωστού γιατρού για κάτι τέτοιο…..
    Πραγματικά δεν ξέρω ποια λύση είναι σωστή και πιο δρόμο να ακολουθήσω ξέρω μόνο ότι είμαι διατεθειμένη να απαλλάξω τον εαυτό μου από όλο αυτό το κακό που του έχω κάνει τόσα χρόνια και αυτό ελπίζω να είναι μια καλή αρχή…
    Θα σας παρακαλούσα να με συμβουλέψετε για όσα παραθέτω άνωθεν
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Last edited by a moderator: Feb 9, 2009
  2. giwtou

giwtou New Member

ΓΕΙΑ! ΘΑ ΣΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΙΔΙΚΟ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΗΣ ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑΣ! ΕΙΜΑΙ 17 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΕΒΑΛΑ ΓΑΣΤΡΙΚΟ ΔΑΚΤΥΛΙΟ! ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΠΗΓΑΝ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!! ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΦΟΒΑΣΕ (ΣΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΦΟΒΟΜΟΥΝ).ΣΑΝ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΜΙΚΡΗ ΗΜΟΥΝ ΥΠΕΡΒΑΡΗ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΔΙΑΙΤΕΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΠΟ 8 ΧΡΟΝΩΝ. ΗΤΑΝ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΟΥ ΕΛΠΙΔΑ Ο ΔΑΚΤΥΛΙΟΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΕΚΑΝΑ! ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΑΜΑΤΙΚΑ (ΒΕΒΑΙΑ ΑΥΤΟ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΕΤΑΒΟΛΙΣΜΟ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΠΗΣ ΣΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ!) ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΣΙΜΠΟΛΟΓΑΣ ΚΑΙ ΑΠΛΩΣ ΤΡΩΣ ΜΟΝΟ ΜΕΓΑΛΕΣ ΜΕΡΙΔΕΣ! ΕΓΩ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ ΘΑ ΣΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΑ ΓΙΑ ΔΑΚΤΥΛΙΟ ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΙΔΙΚΟ! ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑ! :smile:
  3. stelios

stelios Member

Το δρόμο θα στον δείξει ο γιατρός που θα εμπιστευτείς.Η σληβ είναι αποτελεσματικότερη από το δακτύλιο γιατί εκτός από τον περιορισμό όγκου,σου μειώνεται και η όρεξη αφού αν στην κάνουν σωστά,φεύγει και το κέντρο της όρεξης μαζί με το κομμάτι του στομάχου.Ο δακτύλιος πλέον έχει ξεπεραστεί.Αν όμως τρως γλυκά και με το διαβήτη που αναφέρεις,μάλλον το μπαι πας θα σου ταιριάξει καλύτερα.Το θέμα είναι να ξέρει όλων των ειδών τις επεμβάσεις να τις κάνει και να σου προτείνει βάση του ιστορικού σου την καλύτερη.
  4. chosen

chosen New Member

paidia sas eyxaristo poly pros to paron egkateleica thn skech giati o giatros moy den moy systhnei kamia apot is epembaseis para mono to mpalonaki opote nomizw oti tzampa tha taleporithw........ pantos eyxaristw gia thn symboyli sas .......
  5. stelios

stelios Member

Με αυτό το bmi μπαλόνι;που μετά τους 6 μήνες θα πρέπει να το βγάλεις και να αρχίζεις ξανά την άνοδο;μάλλον πρέπει να αλλάξεις γιατρό....
  6. giwtou

giwtou New Member

ΣΥΜΦΩΝΩ! ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΓΙΑ ΜΠΑΛΟΝΑΚΙ ΑΛΛΑ ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΞΑΝΑΒΑΛΩ ΤΑ ΚΙΛΑ!ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΜΟΝΙΜΟ!

Share This Page