1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Ψηλάφηση Σπερματικού Πόρου

Discussion in 'Λοιπές Ειδικότητες' started by billkfg, Oct 13, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 4 users.
  1. billkfg

billkfg New Member

Είναι δυνατόν να γίνει ψηλάφηση του σπερματικού πόρου; Μπορώ να ψηλαφίσω στο κάτω μέρος του αριστερού όρχι κάτι σαν φλέβα και μου έχουν δημιουργηθεί απορίες εάν αυτή η φλέβα είναι ο σπερματικός πόρος ή κάτι άλλο που πρέπει να ανησυχώ μιας και δεν εντοπίζω κάτι ανάλογο στον δεξί όρχι
  2. fotis-

fotis- Member

Φίλε μου κατα πασα πιθανοτητα αυτο που ψιλαφιζεις δεν ειναι ο σπερματικος πορος αλλα κυρσοκήλη.
  3. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Ο σπερματικός πόρος ευρίσκεται μέσα στον σπερματικό τόνο και καταλήγει στον όρχι.
    Αριστερά κυρίως αναπτύσσεται κιρσοκήλη.

Καλό θα είναι να κανετε ένα υπερηχογράφημα οσχέου και tripplex σπερματικών αγγείων!
  4. billkfg

billkfg New Member

επισκέφθηκα γιατρό.τελικά είναι επιδυδιμίδα.κιρσοκήλη είχα παρουσιάση στο παρελθόν και την αφαίρεσα για αυτο και ανησυχούσα.αλλά δεν πιάνω κάτι στο μπροστινό μέρος του όρχι παρά μόνο στο πίσω.ο γιατρός μου επιβεβαίωσε ότι αυτό που πιάνω είναι η επιδυδιμίδα
  5. fotis-

fotis- Member

Ο γιατρος που σου το διαβεβαιωσε, ειναι ο γιατρος που σε χειρουργησε;
  6. Νικόλαος

Νικόλαος Moderator Moderator

Στο σημείο αυτό του όρχι πολύ σωστά ψηλαφάται η ουρά της επιδιδυμίδας.

Share This Page