1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

ΠΡΟΛΗΨΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ

Discussion in 'Γαστρικός δακτύλιος' started by aggy, Jun 26, 2007.

1. aggy

aggy Member

γιατρε ,τι πρεπει να κανουμε για να ειμαστε σιγουροι,οτι ολα πανε καλα;η συχνη επισκεψη στον γιατρο μας, αρκει; ισως καποιες εξετασεις;
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Απ: ΠΡΟΛΗΨΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ

Αν εννοείτε μετά απο επέμβαση δακτυλίου, τότε Πραγματικά μου τίθεται ένα ερώτημα, και συγνώμη αλλά πρέπει να το θέσω!!!
    -Ο ιατρός σας δεν σας έχει δώσει ανάλογες οδηγίες???
    -Δεν είσαστε υπό παρακολούθηση???
    -Σας παρακολουθεί διαιτολόγος???

Εγώ πιστεύω αλλά και όλη η σοβαρή διεθνής χειρουργική κοινότητα πως μετα απο κάθε επέμβαση τέτοιου είδους, πρέπει να εφαρμόζεται σωστά ΠΛΗΡΕΣ μετεγχειρητικό πρωτόκολλο παρακολούθησης, το οποίο περιλαμβάνει:
    -Διαιτητική παρακολούθηση
    -Ψυχολογική υποστήριξη!
    -Επαφή με τον θεράποντα ιατρό σε κάθε πρόβλημα υγείας που παρουσιάζεται!
    -Επαφή με τον θεράποντα ιατρό μετά απο σύσταση του διαιτολόγου ότι χρειάζεται ρύθμιση ή οτιδήποτε άλλο απο τον χειρουργό!!!!
  3. trouble

trouble Member

Pragmati, afto pou theti san erwtima o giatros einai sumandiko!

Ean o xeirourgos sou then se exei voithisi, katholou, h ligo se afta ta themata, pes tou na erthi sto site na mas pei ti xeirourgos einai?
  4. aggy

aggy Member

καθε φορα που μπαινω σε αυτο το τοπικ μου ερχεται να βαλω τα κλαματα.ψυχολογικη υποστηριξη; διαιτολογικη παρακολουθηση; αχ μου φαινεται τζαμπα εκανα την επεμβαση
  5. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Μία επέμβαση ΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ είδους γίνεται για κάποιο συγκεκριμμένο λόγο και ειδικότερα για αντιμετώπιση κάποιας ασθένειας ή και πρόληψη επίσης.
    ΟΜΩΣ ποτέ μία επέμβαση δεν τελειώνει με το τέλος της αναισθησίας.
    Πρέπει πάντα να υπάρχουν σαφείς και ολοκληρωμένες οδηγίες μετεγχειρητικά που θα καταστήσουν τον ασθενή ασφαλή για οιοδήποτε βάθος χρόνου απαιτείται!!!
  6. trouble

trouble Member

Και αυτά που λέει, ξέρω πολύ καλά οτι τα κάνει ο ΓΣ!

Share This Page