1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πληροφορία Ολικη αρθοπλαστικη ισχυου

Discussion in 'Λοιπές Ειδικότητες' started by Insomniac, May 26, 2018.

Watchers:
This thread is being watched by 1 user.
  1. Insomniac

Insomniac Member

Να γραψω την εμπειρια μου ...

Για να φτασει καπιος σε χειρουργειο με αυτη την παθση αν και συνθηως απαιτουνται 2-3 χρονια σε μενα εξελιχθηκε σε λιγους μηνες .Ισως επηρεασε η σπονδυλοδεσια που ειχα κανει το 2006.

Ξεκινησα απο καθηγητη διεθυντη δημοσιου νοσοκομειου αλλα μου ειπε 4-5 μηνες αναμονη εκτος...και παμε ιδιωτικα με κοστος 3000-4000 ευρω .

Εχουν δικαιωμα απο οτι καταλαβα να χειρουργουν και σε ιδιωτικα κεντρα λογω βαθμιδας στο ΕΣΥ .
    Δεν υπηρχαν τα χρηματα και στην ερωτηση τι θα κανω που ποναω η απαντηση ηταν "υπομονη οπως αλλοι 500"!!!Μιλησε για ...απαραβιαστες λιστες αναμονης που ειναι στο ΔΙΑΥΓΕΙΑ κλπ .

Βρηκα παλιο συμμαθητη σε αλλο δημοσιο νοσοκομειο και εκανα την επεμβαση σε λιγες μερες μετα το πρωτο ραντεβου στις 6/2/2018 .

Ολα καλα κατα τον γιατρο αλλα σχεδον 4 μηνες απο το χειρουργειο ποναω και χωρις πατεριτσα τυπου Καναδεζας κουτσαινω πολυ .
    Οι ακτινογραφιες ακομα και η χθεσινη απο οτι λεει ηταν καλες αλλα ο πονος πονος . Εκανα και κατι αιματολογικες σημερα για τυχον υπαρξη φλεγμονης. Σπινθηρογραφημα μου ειπε οτι θα εχει αξια οχι τωρα αλλα μετα απο 6 μηνες απο την επεμβαση .

Η αληθεια ειναι οτι εχω στεναχωρηθει και αγχωθει .
    Εφαρμοσε την κλασικη μεθοδο και οχι κατι μεθοδους μικροτερης επεμβατικοτητας ΑΜΙΣ , ΑΛΜΙΣ κλπ που διαβαζα οτι εχουν πολυ πιο γρηγορη αποκατασταση αλλα γινονται μονο σε ιδιωτικα νοσοκομεια και δεν ξερω τον λογο .

Επισης δεν ξερω αν τα "υλικα" που χρησιμοποιουν σε δημοσια νοσοκμεια ειναι τα ιδια με αυτα των ιδιωτικων..

Η ηλικια μου ειναι 60 ετων .

Μακαρι να επανελθω αλλα φοβαμαι .

Share This Page