1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΛΗΜΜΑ

Discussion in 'Γαστρικός δακτύλιος' started by ANGEL, May 22, 2007.

1. ANGEL

ANGEL New Member

Αγαπητέ κε Σάμπαλη
    Εδώ και κάμποσο καιρό αμφιταλαντεύομαι στο να βάλω δακτύλιο ή όχι. Είμαι 1,66 και 96 κιλά. Δεν έχω κάποιο πρόβλημα υγείας. Πάντα είχα παραπανίσια κιλά (10-15 κιλά παράνω). Μετά την εγκυμοσύνη μου έφτασα στα προαναφερθέντα. Έχω γεννήσει εδώ και 3 χρόνια και το μόνο που έχω καταφέρει είναι να χάσω 6 κιλά τα οποία επανέρχονται δριμύτερα. Από δίαιτες έχω ξεκινήσει πολλές φορές και έχουν σταματήσει άλλες τόσες φορές. Το θέμα είναι ότι τώρα τα κιλά μου με ενοχλούν κυρίως ψυχολογικά και κοινωνικά (η δουλειά μου έχει άμεση σχέση με την εμφάνιση) και κυρίως με αποτρέπει το να ξαναμείνω έγκυος για τον απλούστατο λόγο ότι θα φτάσω τα 130 και μετά...
    Εσείς τί με συμβουλεύετε?
    Περιττό να σας πω ότι τρέμω στην ιδέα του χειρουργείου και φυσικά φοβάμαι πάρα πολύ τις τυχόν επιπλοκές και κυρίως για το αν θα βγω ζωντανή...
    Παρακαλώ βοηθήστε με.
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Απ: ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΛΗΜΜΑ

Αγαπητη angel!!
    Ο δείκτης μάζας σώματος σας (ΒΜΙ) είναι 34,8! Γεγονός που όντως σας κατατάσει σε παχυσαρκία στα όρια της νοσογόνου παχυσαρκίας.
    Είναι γεγονός πως σήμερα διεθνώς η παχυσαρκία θεωρείται νόσος και αιτία δημιουργίας παθήσεων στο μέλλον. Αποτελεί την 2η αιτία θανάτου στην Αμερική (σύμφωνα με στατιστικές), και χρειάζεται αντιμετώπιση σίγουρα!

Εφ'οσον έχετε BMI κοντά στο 35, ακι έχετε ιστορικό επανειλημμένων προσπαθειών δίαιτας με παλινδρόμηση του βάρους (το λεγόμενο γιο-γιο dieting), θα μπορούσε να συζητηθεί το θέμα της αντιμετώπισης της παχυσαρκίας με πιό ριζικά μέσα!

Η λιγότερο επεμβατική μέθοδος είναι ο δακτύλιος για τον οποίο ανέφερα στο άλλο thread τις απόψεις μου οι οποίες και συμβαδίζουν με την διεθνή βιβλιογραφία και χειρουργική πρακτική!!!

Είμαι στην διάθεση σας για ότι χρειαστείτε περαιτέρω!!! :D
  3. trouble

trouble Member

Απ: ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΛΗΜΜΑ

Diladi, uparxi allh lusi, h oxi?

Koroidevomastai K.Sambali oti boroume na adinatisoume me tis diaites? giati egw afto vlepo!

Aplos kanis then tolmi na to leei!!

Eimaste arrwstoi kai prepei na to doume san asthenia, oxi tuxaio gegonos. Ti lete?

Share This Page