1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Ίλιγγος-εμβοές-ναυτίες (Σύνδρομο Meniere?)

Discussion in 'Λοιπές Ειδικότητες' started by Τάκης, May 10, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 24 users.
  1. Τάκης

Τάκης Guest

Αγαπητέ φίλε χαίρομαι πραγματικά που είσαι καλύτερα και έχεις μάθει να ελέγχεις την κατάστασή σου.
    Όμως δυστυχώς κάποιοι συνάνθρωποί μας δεν είναι στην ίδια κατάσταση όπως εμάς (με αραιά και ελαφριά συμπτώματα)..
    Υπάρχουν περιπτώσεις ανθρώπων (και πολλών γνωστών μου μάλιστα) που καθημερινά βιώνουν Spin Vertigos (Περιστροφικούς Ιλίγγους), drop attacks (Απότομες πτώσεις στο έδαφος χωρίς προειδοποίηση) και άλλες πολύ τραγικές καταστάσεις.
    Κάποιοι απο αυτούς βρίσκουν μια ανακούφιση με φαρμακευτικές αγωγές, κάποιοι με χειρουργικές επεμβάσεις και κάποιοι δυστυχώς ακόμα και με επεμβάσεις δε καταφέρνουν να βρούν πλήρως την θεραπεία τους.

Αρά αυτά που διαβάζεις δεν ειναι μ...ς όπως λές. Στην Αμερική κάποιοι δυστυχώς φτάνουν και στην αυτοκτονία.

Με λίγα λόγια θα μας χαρακτήριζα τυχερούς άτυχους.
  2. Τάκης

Τάκης Guest

Αγαπητή φίλη,

Οι ενδοτυμπανικές ενέσεις γίνονται σε άτομα που υποφέρουν απο συνεχείς ιλίγγους. Θεωρείται χειρουργική επέμβαση και κατα την ταπεινή μου γνώμη αν δεν εξαντλήσεις όλες τις πιθανές φαρμακευτικές αγωγές ,μην προχωρήσεις σε χειρουργικές λύσεις.

Θέλω σε παρακαλώ να μου δώσεις πολλές λεπτομέρειες σχετικά με την ακοή σου και τα συμπτώματά σου γιατι υπάρχουν πολλές ασθένειες που έχουν τα ίδια συμπτώματα με το Meniere.

Λέγεται AIED ( Autoimmune Ear Disease), προσβάλλει ένα πολύ μικρό ποσοστό του πληθυσμού και στην πλειοψηφία γυναίκες.Θέλω σε παρακαλώ να ελέγχεις την ακοή σου συχνά.Αν δεν αντιμετωπίσεις τις επόμενες βδομάδες ή μήνες πρόβλημα και στο άλλο αυτί, τότε δεν έχεις αυτήν την ασθένεια.

Επίσης μπορείς να ψάξεις στο internet για την AIED (μόνο σε ξένα site) και να διαβάσεις σχετικά. Θα ήθελα σε παρακαλώ να μου πείς αν μοιάζουν τα συμπτώματά σου που έχεις με αυτήν την ασθένεια.
    Αν δε βρείς κάτι πές μου να σου στείλω σχετικά sites.
    Last edited by a moderator: Apr 13, 2010
  3. Τάκης

Τάκης Guest

Αγαπητή ektos,

Σε παρακαλώ όλα αυτά που σου λέω πάντα μα πάντα σε συνεργασία και συνεχή επικοινωνία με τον γιατρό σου!!
  4. Τάκης

Τάκης Guest

Λόγω κεκτημένης ταχύτητας έκανα λάθος σε οτι αφορά τα αρχικά του AIED. Autoimmune Inner Ear Disease είναι το σωστό. Πρίν έφαγα ένα "Inner":biggrin:
  5. 7psychos

7psychos New Member

Φίλε Τάκη το ξέρω ότι πολλοί βιώνουν και ακραίες καταστάσεις, αλλά θεωρώ πως το να αντιμετωπίζουμε τα πράγματα από τη θετική τους πλευρά βοηθάει και τους ομοιοπαθείς όπως είναι και η φίλη Ektos...

Και η δική μου εμπειρία δείχνει αυτό που λέω συνεχώς , ότι δηλαδή διαρκώς βλέπω βελτίωση...Αν και στην αρχή η κατάσταση ήταν ΑΝΥΠΟΦΟΡΗ και πολλά περνούσαν από το μυαλό μου...

Φιλικά.

Υ.Γ Σε ρώτησα για νεότερα πάνω στην έρευνα σου...Υπάρχουν;
  6. Τάκης

Τάκης Guest

Εγώ, εσύ και η φίλη ektos δεν ανήκουμε στις "βαριές" περιπτώσεις οπότε σίγουρα βοηθάει αν βλέπουμε τα πράγματα απο την θετική πλευρά και πάνω απο όλα όχι άγχος γιατι επιδεινώνει την κατάσταση.

Για αυτούς όμως που έχουν σοβαρό πρόβλημα, φυσικά χρειάζεται να έχουν δύναμη και αισιοδοξία αλλά αν δεν κάνουν χειρουργική επέμβαση δε θα μπορέσουν να ζήσουν άνετα την υπόλοιπη ζωή τους.

Τι ακριβώς σε ενδιαφέρει να μάθεις σχετικά με το Meniere?
  7. Τάκης

Τάκης Guest

Δεν το γνωρίζω το θέμα.
    Μπορεί να γνωρίζει ο ΩΡΛ του forum. (Αλέξανδρος Δελίδης)
    Αλέξανδρε γνωρίζεις κάτι σχετικό?
  8. Ektos

Ektos New Member

meniQ i meniK
    (ena apo ta dio) legotan to proion sto site pou eixa dei, itan apokleistika gia Menniere.

Diavasa gia to AIED.. (....)to eixa dei k prin ligo kairo stin erevna pou ekana gia to menniere.. den ksero ti na po..
    oute ti na protimiso apo ta dio..
    leo kalitera na mi paro kanena euxaristo poli.. peite na xtipisoun dipla :)

Prepei na ksanapao gia akoograma gia na do an isxiei i mikri meiosi sto allo auti.. i an itan logo tou dinatoy vouitou pou eixa ekeini tin mera sto pasxon auti me apotelesma tin diskolia sigkentrosis mou stous ixous.
    episis xrostao k mia magnitiki egkefalou pou akomi den ekana..

xtes den eixa katholou vouito.. ma katholou omos :)))
    simera exo pali se mesaio epipedo entasis..
    tha arxiso tis thetikes skepseis pos osonoupo tha ginei monimo to na min exo vouito.:))

sas euxaristo gia tin ithiki simparastasi varos pou to moirazesai.. ligostevei..

Me eilikrini ektimisi
    Maria
  9. 7psychos

7psychos New Member

Mπράβο ρε Μαρία...Ελπίζω να βελτιωθεί σε μονιμότερο βαθμό η κατάσταση...Και μην αγχώνεσαι!:biggrin:
  10. Τάκης

Τάκης Guest

Να κάνεις μαγνητική λιθοειδών (ακουστικών πόρων). Ανέφερέ το στο γιατρό σου και θα σου πεί σχετικά..
  11. Τάκης

Τάκης Guest

Μαρία έχω ξεκινήσει μια συζήτηση μέσω διαδικτύου (στις ΗΠΑ) με γνωστούς μου και μη, σχετικά με την συσκευή αυτή. Μόλις ολοκληρωθούν οι απόψεις θα σε ενημερώσω. Πάντως τα μέχρι τώρα αποτελέσματα δεν είναι και τόσο θετικά για την αποτελεσματικότητα αυτής της "τρόμπας". Μοιάζει με την "Meniette Device" με διαφορετική αρχή λειτουργίας φυσικά..

Χαίρομαι που είσαι καλύτερα!!Μην αγχώνεσαι και μη βιάζεσαι να κάνεις ενέργειες που ίσως σου κάνουν κακό!!
    Last edited by a moderator: Apr 15, 2010
  12. Ektos

Ektos New Member

eyxaristo :)

arxizo na pernao stin antepithesi..
    tha tis paro ton aera tis emvois.. pou tha mou paei????
  13. Τάκης

Τάκης Guest

Θα ήθελα να μας ενημερώνεις για την πρόοδο της κατάστασής σου!!
    Εύχομαι περαστικά!!
  14. Τάκης

Τάκης Guest

Μαρία τελικά τα αποτελέσματα απο τις συζητήσεις που είχα, σχετικά με αυτήν την συσκευή (Meniq) δεν είναι και πολύ θετικά. Μάλλον δε φαίνεται και τόσο αξιόπιστο προίόν...
    Άλλωστε είπαμε οτι δεν είναι η κατάστασή σου τέτοια ώστε να καταφεύγεις σε τέτοιες λύσεις..
  15. Ektos

Ektos New Member

:frown: κριμα..

Το βουητο θα ειναι μόνιμο?
    Πρεπει να ξαναπαω στο Παπανικολαου συντομα, γιατι κ το αριστερο σφυριζει σε άλλη συχνότητα και όχι τοσο ενοχλητικα οσο το δεξι.. (ποτε θα βρω χρονο να το κάνω δεν ξέρω).
    Χτες επίσης επίσης που ταξιδευα με το αυτοκινητο με ταχυτητα γυρω στα 130, μαλλον κατι στην πιεση της καμπινα του αυτοκινητου επηρεαζε το αυτι γιατι ειχα μια πιεση οπως οταν καταδυομαι κ λιγο πριν χρειαστει να κάνω εξίσωση. Αλλα ενοιωθα κ ενα μικρο πονο οχι μεσα στο αυτι, πισω κ λιγο πάνω απο αυτο. Με το που μειωθηκε η ταχυτητα ή και μετα που αφησα το αυτοκινητο, ηταν ολα καλα.. δηλαδη μονο το γνωστο βουητο..

Τωρα βεβαια μπορει κ να σας ζαλίζω αδικα κ να συνδεω τα πάντα με το αυτι, ή να παρατηρω πραγματα που κ πριν ίσχυαν αλλα δεν τα παρατηρουσα γιατι δεν ειχα λόγο..

Μαρία
    καλημερα κ καλη εβδομάδα :)
  16. Τάκης

Τάκης Guest

Μπορείς σε παρακαλώ να μου πείς τα αποτελέσματα (αναλυτικά) απο το τελευταίο ακοόγραμμα που έκανες?
  17. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καλημέρα. Δεν έχω meniere αλλά τον Σεπτέμβρη που μας πέρασε, μία ωτίτιδα ήταν αρκετή για να μου πειράξει το ακουστικό μου νεύρο. Έχασα την ακοή μου στο αριστερό αυτί κατά 90%.Μετά από θεραπεία με κορτιζόνη αλλά και με βιταμίνες τις οποίες παίρνω μέχρι και σήμερα έχω καταφέρει να ακούω κατά 85%!!! Μου λείπει ένα 15% για να ακούσω ξανά τέλεια! Παρόλο αυτά από τότε μέχρι και σήμερα έχω εμβοές στο αυτί που προσβλήθηκε. Δεν νομίζω ότι θα φύγουν ποτέ αλλά τέλος πάντων!
    Πρόσφατα έτρεξα στην εθνική με 140 και διαπίστωσα κι εγώ το ίδιο πράγμα,πίεση και μπούκωμα στο συγκεκριμένο αυτί. Νομίζω ότι είναι φυσιολογικό να συμβαίνει αυτό απ'τη στιγμή που υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο αυτί ή στα αυτιά. Όσο ψυχοφθόρο και να ακούγεται νομίζω ότι θα πρέπει να μάθουμε να ζούμε με τις εμβοές που σε άλλους είναι λιγότερες και σε άλλους περισσότερες. Εγώ ευτυχώς βρίσκομαι στη πρώτη κατηγορία.Πολλές φορές δεν τις καταλαβαίνω καθόλου γιατί πολύ απλά το μυαλό μου δεν βρίσκεται εκεί. Θα σου συνιστούσα να κάνεις κι εσύ το ίδιο, όσο δύσκολο και ακατόρθωτο αν ακούγεται αυτό!!!
    Εύχομαι πολλά περαστικά...:non sono stato io:
  18. Ektos

Ektos New Member

Ζητησες τα ακοογραμματα Τάκη

Τα 2 τελευταια που έκανα

στις 18/3 δεξί αυτι προ γλυκοζης
    125-55, 250-50, 500-45,1000-40, 2000-10 4000-10, 6000-10

18/3 δεξί αυτι 2η μέτρηση μετα που ηπια το ποτηρι με την γλυκοζη
    125-45, 250-45, 500-40, 1000-20,2000-10, 4000-10, 6000-10

το αριστερο αυτι την ίδια μέρα ήταν
    125 ως 500 στο 15 και ολα τα αλλα στο 10

στις 30/3 το δεξι αυτι μας λεει
    125-45, 500-45,1000-30, 2000-15,4000-20,6000-25

30/3 αριστερο αυτι

250-25, 500-25, 1000-15, 2000-10,4000-15, 6000-25

Προχτές Δευτερα, πήγα σε μια ακομη ωριλα της εξεθεσα το ιστορικο..
    Μου ζητησε να κανω μια ακτινογραφια κολπων προσωπου για να δει μηπως έχω ιγμοριτιδα. Μου είπε ότι στον πρωτο ιλιγγο οταν πηγα στο εφημερευον έπρεπε να με κρατησουν 2 μερες να μου κάνουν ολες τις εξετασεις και να μου δωσουν κορτιζονη, θα δουμε αν ειναι μενιερ -λέει.
    Το Σαββατο θα ξαναπαω μαζι με όλες τις εξετασεις που έχω απο παντου θα τα δει θα τα αξιολογησει, θα κανω κ μια μαγνητικη εσω ακουστικου πορου γεφυρο..κατι και -έστω και τωρα, που ισως να ειναι αργά- θα μου δωσει κορτιζονη.. και βλεπουμε.
    Απο την εξέταση βρηκε πως δεν έχω βαρομετρικα τραυματα λόγω καταδυσεων..
    Βρισκει ελπιδοφορο οτι εστω κ μια μέρα την εβδομάδα το βουητο χαμηλωνει αρκετα, ενιγουει.. βλεποντας κ κανοντας.

Σε ευχαριστω πολύ Καθυ για τις ευχές σου,
    ειμαι λιγο καινουργια στα βουητα κ στους ιλιγγους, δυστυχως ειμαι στην 2η κατηγορια στα δυνατα έως πολυ δυνατα βουητα. Τις ελαχιστεςς μερες που χαμηλωνει καπως ειμαι αισιοδοξη κ δυνατη, χτες πχ ήταν μια απο τις 4 μέρες απο τοτε που ξεκινησε η ιστορια που ειχα ελάχιστο έως καθολου βουητο κ ενοιωθα αλλος ανθρωπος, σημερα επεστρεψε κ πάλι ηχηροτατο.. οκ μου γ@@ λιγο την ψυχολογια.. θα το παλεψω που θα μου παει, όλα μια συνηθεια ειναι...

Μαρία
  19. Τάκης

Τάκης Guest

Πιστεύω πως και στην δική μου περίπτωση πριν 3,5 χρόνια όταν όλα ξεκίνησαν, αν μου είχαν δώσει κορτιζόνη όταν πήγα νοσοκομείο θα ήταν πολύ διαφορετική η κατάσταση της ακοής.

Γιατι θέλει η ΩΡΛ να δεί μήπως έχεις ιγμορίτιδα?Θα δικαιολογηθεί έτσι μήπως η εμβοή ή η απώλεια ακοής????

Θα μειωθούν οι εμβοές με την πάροδο του χρόνου!!Μην ανησυχείς!!
  20. Τάκης

Τάκης Guest

Μαρία,

Την γλυκόζη γιατί την χρησιμοποίησες?

Share This Page