1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Κοκκινίλες και φαγούρα στον πρωκτό

Discussion in 'Παθήσεις Πρωκτού.' started by BASILISP, Mar 6, 2018.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. BASILISP

BASILISP New Member

Γεια σας,

θα ήθελα την βοήθεια σας σε κάτι προσωπικό. Εδώ και 3 μήνες , έχω ερεθισμένο δέρμα και κοκκινίλες στον πρωκτό. Συνοδεύεται με έντονη φαγούρα. Τις πρώτες μέρες πίστευα ότι θα περάσει μόνο του. Ότι ήταν οι αιμορροΐδες που είχα στο παρελθόν.

Μετά από διάβασμα στο ιντερνέτ, έβαλα κρέμα υδροκορτιζόνης για 10 μέρες. Γενικά δεν παίρνω φάρμακα από μόνος μου, όμως το γεγονός ότι μένω σε μικρό μέρος και της περιοχής του προβλήματος , με απέτρεψε από το να πάω σε ιατρό. Ένιωθα ότι ήμουν μία χαρά. Όμως η ερυθρότητα και η φαγούρα επανήλθαν μετά από λίγες μέρες.

Δοκίμασα κρέμες όπως την preparation h και την fitoroid, με την δεύτερη να είναι σαφώς προτιμότερη. Η κοκκινίλες παραμένουν, όμως η φαγούρα φεύγει με το που θα βάλω την κρέμα.

Γενικά δεν ασκουμαι ιδιαίτερα, ειμαι 40 ετων, τρώω αρκετά σωστά και πίνω νερό. Η αφόδευση γίνεται εύκολα.
    Να επισημανω επισης οτι απο τοτε δεν χρησιμοποιω χαρτι αλλα μονο νερο στο καθαρισμα...

Σε τι ιατρο να απευθυνθω; Γαστρεντερολογο, δερματολογο ή πρωκτολογο;

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια...
    Βασίλης.
    Last edited: Mar 6, 2018
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Να σε δει δερματολόγος οπωσδήποτε. Σίγουρα η θεραπεία αυτή δεν είναι η πρέπουσα...
  3. BASILISP

BASILISP New Member

Δεματολόγος λοιπον... Ενημερωτικά, σε ποίες περιπτώσεις παμε στον γαστρενελόγο; Μονο για εσωτερικά προβλήματα;
    Ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο και την απαντηση σας!
    Βασιλης. :_sii:
  4. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Ακριβώς !!! Ό, τι έχει σχέση με δέρμα εξωτερικά πηγαίνει σε δερματολόγο. Και ο πρωκτολόγος είναι αρμόδιος γι' αυτά.

Share This Page