1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Κα8ε Απαντηση Καλοδεχουμενη!!!

Discussion in 'Γαστρικός δακτύλιος' started by Nhrhis, Jul 6, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 6 users.
  1. Nhrhis

Nhrhis New Member

Kαλησπερα σε ολους,
    Βρηκα το φορουμ πριν λιγες ημερες και χαιρομαι που μπορω να μιλησω με αν8ρωπους που ειτε εχουν γνωσεις ειτε παρομοιο προβλημα.
    Πριν λιγες ημερες πηγα στον γιατρο μου και εμα8α οτι ειμαι πλεον 175κ. με υψος 175...καταφερα να εχω ιδιο αρι8μο και στα δυο:frown:
    Μου εκλεισε ραντεβου και πηγα σε εναν χειρουργο που μου ειπε χρειαζομαι αμεσα δακτυλιο.Δεν τρωω κα8ολου γλυκα ετσι κι αλλιως, αλλα τσιμπολογω.
    Ηδη η ζωη μου ειναι απαισια, αγοραφοβια απο τις συνεχης επι8εσεις ρατσισμου, κατα8λιψη,δυσκολια στο περπατημα, δεν απολαμβανω τιποτα.
    Δεν φοβαμαι τη ναρκωση ή την επεμβαση, το μετα με τρομαζει.
    Διαβαζω για ατομα που δε χανουν βαρος ή εχουν αποκτησει προβληματα υγειας.
    Αν ειμαι πιστη στις οδηγιες του γιατρου 8α αδυνατισω; Διοτι αν ειναι να κανω μια επεμβαση(και να χρεω8ω με δανειο γι'αυτο) και τελικα να μην δω αποτελεσματα, δε νομιζω οτι 8α το αντεξω.
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Απο την προσωπική μου χειρουργική εμπειρία (για τους ασθενείς μου μιλώ:redface:), οφείλω να σας πω πως η επέμβαση δακτυλίου είναι μια εξαιρετική μεθοδος εφόσον και ο ασθενής μπορέσει και ακολουθήσει διαιτολογικό πρόγραμμα προσαρμοσμένο στον δακτύλιο.
    Δεν είναι πανάκεια η επέμβαση και δεν πρέπει να αφεθείτε στον εαυτό σας χωρίς διαιτολογική κάλυψη!!!
  3. Nhrhis

Nhrhis New Member

Ευχαριστω πολυ που μου απαντησατε!
    Εχω πολλους να μου λενε οτι αφου ειναι παλι να κανεις διαιτα τι την 8ελεις την επεμβαση και αλλους οτι μπορει να σπασει ο δακτυλιος, να γλιστρησει, να μην χασω γραμμαριο και αλλα τετοια αισιοδοξα! και πραγματικα δεν ξερω πια τι να κανω
  4. ntina_chania

ntina_chania New Member

αν ειχα την δυνατοτητα να εκανα καπια αλλη επεμβαση θα εκανα sleeve διοτι εχει πιο πολλα χρονια διαρκειας χανεις πιο γρηγορα κ δεν θελει διετα:ngazzat:
  5. mapaki

mapaki New Member

καλησπερα σε ολους.μπορει καποιος να μου πει πως υπολογιζεται το IBM
    ??ευχαριστω εκ των προτερων
  6. sambalisG

http://www.sambalis.gr/ext/metreste-to-bmi.html ;)
  7. Nhrhis

Nhrhis New Member

Τωρα μου ειπαν να κανω και για τον θυροειδη εξεταση,περιμενω σε λιγες μερες τα αποτελεσματα των εξετασεων ο χειρουργος λεει οτι ακομη κι αν εχω επεμβαση 8α χρειαστω, ισχυει αυτο;:confused:
  8. svoura

svoura New Member

Απ'όσο ξέρω το sleeve είναι καταλληλότερο σε περιπτώσεις με τόσα κιλά. Ρώτα το γιατρό σου καλύτερα. Εγώ έκανα sleeve gastrectomy πριν 16 μέρες. Έχω χάσει ήδη 10 κιλά : )
  9. Nhrhis

Nhrhis New Member

Πωπωωωωωωωω σοβαρα χαιρομαι για εσενα!Πολλα κιλα σε τοσο διαστημα!:smile:
    Βασικα αναλογα τον γιατρο που ρωταω παιρνω και αλλη απαντηση.
    Τελικα οι εξετασεις εδειξαν οτι εχω τεμπελη 8υροειδη...
  10. sambalisG

Μία απώλεια βάρους 10 κιλών σε 16 ημέρες δεν είναι και καλό έτσι!!???8)
  11. svoura

svoura New Member

Γιατρέ, μετά από τέτοιες επεμβάσεις θαρρώ πως τις πρώτες μέρες η απώλεια πάντα είναι πολύ μεγάλη (θέλοντας και μη καθώς η λήψη τροφής είναι αδύνατη). Θα ανησυχούσα αν η απώλεια συνεχιζόταν με τον ίδιο ρυθμό, κάτι που δε συμβαίνει. Και ειδικά μετά το πρώτο δίμηνο οι ρυθμοί απώλειας γίνονται τόσο φυσιολογικοί που μοιάζουν μ'αυτούς μιας δίαιτας.
    Ωστόσο, θα ήθελα τη γνώμη σας για το sleeve :)
  12. stelios

stelios Member

Με αυτό το βάρος και το τσιμπολόγημα που αναφέρεις,οριακά καλή η σληβ(που πλεονεκτεί έναντι του δακτύλιου γιατί όχι μόνο περιορίζει τον όγκο αλλά μειώνεται και η όρεξη)και μόνιμη λύση το χολοπαγκρεατικό μπαι πας.Γίνονται και σε δημόσια νοσοκομεία με κάλυψη από το ταμείο σου.

Share This Page