1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

ΓΕΜΙΣΜΑΤΑ ΔΑΚΤΥΛΙΟΥ

Discussion in 'Γαστρικός δακτύλιος' started by aggy, Jun 25, 2007.

1. aggy

aggy Member

Εχω αυτην την στιγμη 3 cc γεμισμα δακτυλιου.μπορω να πω οτι δεν εχω νοιωσει χορτατη σκασμενη απο φαγητο παρολο οτι τρωω παρα πολυ αυτο το καιρο.ειναι φυσιολογικο;
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Απ: ΓΕΜΙΣΜΑΤΑ ΔΑΚΤΥΛΙΟΥ

Ειναι λάθος άποψη ή ενημέρωση ότι με τον δακτύλιο θα νοιώθετε σκασμένη απο το φαγητό!!!
    Ο δακτύλιος εφ'οσον έχει μπεί σωστά, δημιουργεί έναν γρήγορο κορεσμό αλλά δεν σταματά την πείνα και την όρεξη!!!

Η ερώτηση ση μου έχει να κάνει με το ακόλουθο!!!:
    -ΕΧΕΤΕ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΙΚΗ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΚΑΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ???
  3. aggy

aggy Member

διαιτολογικη υποστηριξη .,οχι απλα αυτο το ενημερωτικο φυλλαδιο διατροφης που συνοδευει την επεμβαση
    ψυχολογικη ναι.την βρηκα σε ενα φορουμ που αφορα τον δακτυλιο και πιστευω οτι θα εχω ακομη περισσοτερη απο το φορουμ που αυτη την στιγμη γραφω.
  4. aggy

aggy Member

αφου γιατρε το στομαχι ειναι σε σχημα κλεψυδρας με τον δακτυλιο. δεν ειναι λογικο να γεμιζει το πανω μερος και να χορταινουμε;ακουω οτι οταν τρωνε παραπανω απο μια ορισμενη μικρη ποσοτητα κανουν εμετο
  5. Απ: ΓΕΜΙΣΜΑΤΑ ΔΑΚΤΥΛΙΟΥ

Αγαπητή Aggy,

Ονομάζομαι Μαρίνα Χάιδα και είμαι Βαριατρικός Διατροφολόγος. Διάβασα την απορία σου όσον αφορά στις ρυθμίσεις του δακτυλίου και θέλω να καταλάβεις τα εξής: οι ρυθμίσεις γίνονται στις περιπτώσεις που ερχίζει ο ασθενής να πεινάει λόγω απώλειας βάρους. Αυτό σημαίνει οτι έχει χάσει κάποια κιλά, με αποτέλεσμα τη μείωση του λίπους και άρα τη πιό εύκολη μεταφορά των τροφών απο τον άνω στομαχικό σάκο στο κάτω. Επίσης, πρέπει να διαχωρίσουμε την ΟΡΓΑΝΙΚΗ (βιολογική) πείνα, απο την ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΗ πείνα. Όταν τρώμε λόγω έντονων συναισθημάτων (συναισθηματική διατροφή) ή απο βουλιμία, δε τρώμε επειδή πεινάμε βιολογικά, δηλ. ο οργανισμός μας δεν έχει την ανάγκλη για πρόσληψη τροφής, αλλά τρώμε για να νοιώσουμε καλύτερα (Ψυχογενείς λόγοι). Ο δακτύλιος δε μπορεί να προσφέρει τίποτα λοιπόν στις περιπτώσεις βουλιμίας- συναισθηματικής διατροφής. Το πρώτο βήμα είναι να εξετάσουμε για ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ τρώμε και σε περίπτωση που είσαι μπερδεμένη, θα σου πρότεινα να επισκεφθείς μία βαριατρική ομάδα (Διατροφολόγος- Ψυχολόγος), η οποία πλαισιώνει το Χειρουργό Παχυσαρκίας (Βαριατρικό χειρουργό) για να σε βοηθήσει. Μή ξεχνάς οτι τις περισσότερες φορές τρώμε για λόγους ψυχογενούς αιτιολόγησης και όχι επειδή το σώμα μας το ζητάει. Εύχομαι τα καλύτερα για το μέλλον!
  6. aggy

aggy Member

υπαρχει τετοια ομαδα στην θεσσαλονικη;
  7. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Λυπάμαι αλλά δεν το γνωρίζω!!! ::) ::)
  8. trouble

trouble Member

Apo oti rwtisa, then uparxi stin Thessaloniki tetoia organwsi...

Share This Page