1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Γαστρικός δακτύλιος - Ερώτηση

Discussion in 'Γαστρικός δακτύλιος' started by mtoubaka, May 22, 2008.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. mtoubaka

mtoubaka New Member

Γειά σας.
    Είμαι 44 χρονών και τα τελευταία 10 χρόνια έχω πάρει 25 κιλά!! Οι λόγοι πολλοί, περισσότερο η αλλαγή τρόπου ζωής, καμία υποστήριξη από το περιβάλλον, πολλή διαφορετική δουλειά (ωράριο 10πμ-10μμ), επεμβάσεις γυναικολογικές και άλλοι πολλοί.
    Είμαι 1,52 και ζυγίζω 86 κιλά.
    Ξέρει κάποιος να μου πεί εάν το ΤΕΒΕ θα καλύψει την επέμβαση ή θα μου πεί πως ο ΒΜΙ είναι μικρότερος από 40 οπότε δεν είναι νοσογόνος παχυσαρκία κλπ....;
    Ευχ. πολύ
    :smile:
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Οι εγκρίσεις των κρατικών ταμείων όσον αφορά τις επεμβάσεις "βαριατικής" σχετίζονται με το ΒΜΙ > του 40 ή με το ΒΜΙ >35 που συνοδεύεται με προβλήματα ή παθήσεις που έχουν δημιουργηθεί απο την παχυσαρκία.

Μέσα σε αυτά περιέχονται: σακχ.διαβήτης, υπέρταση, διαταραχές ύπνου-υπνικη άπνοια, προβλήματα σκελετού κλπ!!!
  3. arapaki maria

arapaki maria New Member

EΧΩ ΚΑΝΕΙ ΔΑΚΤΥΛΙΟ ΠΡΙΝ 18 ΜΗΝΕΣ.ΕΙΧΑ ΒΜΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ 40.ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΤΕΒΕ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑ.

Share This Page