1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Γαστρικός Δακτύλιος ή επέμβαση προσαρμογής πεπτικού?

Discussion in 'Γαστρικός δακτύλιος' started by stardust, May 20, 2007.

Watchers:
This thread is being watched by 4 users.
  1. stardust

stardust New Member

Καλημέρα σας Κε Σάμπαλη

Εχω μερικές ερωτήσεις για σας. Είμαι 40 ετών, με ΒΜΙ 35 και ΣΔ ο οποίος δεν είναι καθόλου καλά ελεγμένος τελευταία. Επίσης έχω ιστορικό πολυκυστικών ωοθηκών, προλακτίνωμα στην υπόφυση και χολολιθίαση 3,5cm. Για τον ΣΔ παίρνω φαρμακευτική αγωγή (όχι ινσουλίνη). Σκέφτομαι να κάνω επέμβαση δακτυλίου για να ρυθμιστεί καλύτερα ο ΣΔ και να αποφύγω το φαινόμενο του γιογιο που έχω σε όλη μου τη ζωή.
    1)Πιστεύετε ότι είναι καλή επιλογή ο δακτύλιος ή η επέμβαση προσαρμογής πεπτικού με Roux-en Y by-pass? Ενημερώθηκα ότι ελέγχει πιο αποτελεσματικά τον ΣΔ. Ποιά η γνώμη σας?
    2) Πως μπορεί ο ασθενής να ελέγξει εαν τα υλικά του δακτυλίου είναι τα ενδεδειγμένα και πιστοποιημένα?
    3) Υπάρχει κίνδυνος εαν γίνει η επέμβαση γαστρικού δακτυλίου και χολοκυστεκτομή παράλληλα? Θα συνιστούσατε επεμβάσεις σε δύο διαφορετικούς χρόνους?
    4) είμαι ασφαλισμένη του Δημόσιου - το ταμείο μου καλύπτει την επέμβαση γαστρικού δακτυλίου?

σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και τις πολύτιμες πληροφορίες που μας δίνετε
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Απ: Γαστρικός Δακτύλιος ή επέμβαση προσαρμογής πεπτικού?

Καλως ήλθατε στο forum και ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!!!
    1. Πιστεύω πως για το BMI το δικό σας και το ιστορικό που αναφέρετε η πιό σωστή επέμβαση είναι η τοποθέτηση δακτυλίου σε σχέση με μία μόνιμη και "ακρωτηριαστική "επέμβαση παρακάμψεως η οποία έχει και αρκετές παρενέργειες!!!
    2. Ο ασθενής έχει κάθε δικαίωμα να ζητήσει απο τον ιιατρό του τα έντυπα πιστοποίησης του δακτυλίου και κάθε βιβλιογραφία αναφοράς που τον συνοδεύει!
    ( Για παράδειγμα ο δακτύλιος της Bioneterics-Inamed είναι πιστοποιημένος από το Αμερικάνικο FDA, και επίσης εφαρμόζεται απο ιατρούς χειρουργούς κατόπιν ειδικής εκπαιδεύσεως τους)! ;)
    3. Η παράλληλη επέμβαση δεν απαγορεύεται απλώς θα πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ η χοληδόχος κύστη να μην φλεγμαίνει, πράγμα που το ελέγχει ο χειρουργός! Εν εναντία περιπτώσει θα πρέπει να προηγηθεί λαπαροσκοπική χολοκυστεκτομή, και αργότερα μετά από πάροδο ενός μήνα τουλάχιστον, να γίνει η επέμβαση δακτυλίου!
    4. Το ΔΗΜΟΣΙΟ μεχρι προ τινος κάλυπτε την επάμβαση. Αυτήν την στιγμή το θέμα θα αναλάβει ειδική επιτροπή ελέγου των υποψηφίων ασθενών κατόπιν ειδικών εκθέσεων του ειδικού χειρουργού, η οποία θα αποφαίνεται αν όχι καλύπτει ή όχι στον ασθενή την επέμβαση!!!

Για κάθε περαιτέρω πληροφορία στην διάθεση σας!!! :D :D :D
  3. trouble

trouble Member

Telika kaluptetai h oxi to daxtulio? Kai ean nai, me posa xrhmata?
  4. sambalisG

Δεν έχει ακόμη ανακοινωθεί κάτι απο το Δημόσιο!
  5. trouble

trouble Member

Akousa, oti htan 3450.....telika einai foumara h alitheia giatre?
    Το ΙΚΑ καλύπτει την επέμβαση με το ποσό των 3600 ευρώ!
  6. folia

folia New Member

Γιατρέ θα ήθελα να σας ρώτησω και εγώ αν το δημοσιο καλύπτει την επέμβαση γαστρικου δακτυλιου . και πόσο περιπου ειναι το κόστος της επέμβασης
    Ειμαι νεο μέλος και εχω λιγακι μπερδευτεί με το Φορουμ .(εχω καταχωρίσει στοιχεία για μένα ...αλλα δεν τα ειδα πουθενα,) ευχαριστώ εκ των προτέρων για την ενημερωση
  7. sambalisG

Καλημέρα!
    Απο ότι είδα, πράγματι μπερδευτήκατε λιγάκι :rolleyes: (στείλατε τα στοιχεία σας με e-mail μέσα απο το φόρουμ)..αλλά αν θέλετε μπορώ να τα μεταφέρω εδώ!!

Οσον αφορά για την επέμβαση τοποθέτησης δακτυλίου, το δημόσιο καλύπτει μεν την τοποθέτηση , εφ'όσον εγκριθεί απο ειδική επιτροπή που έχει συσταθεί για αυτό!!
    Το αν θα περάσετε απο την επιτροπή εξαρτάται με τον αν πράγματι υπάρχουν οι ενδείξεις και τα κριτήρια για σας, πράγμα που γίνεται μέσα απο έκθεση που ετοιμάζει ο ιατρός σας (αυτός που σας αναλαμβάνει για την τοποθέτηση του δακτυλίου)!
    Απο κει και πέρα το κόστος εξαρτάται απο την κλινική που θα χειρουργηθείτε και την αμοιβή της ιατρικής ομάδος!
  8. wwwmakis

wwwmakis New Member

ΚΟΣΤΟΣ

ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΣΤΙΣ 6/07/08 Η ΕΡΧΕΙΡΗΣΗ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ 5500 ΚΑΙ ΑΝ ΜΟΥ ΕΓΚΡΙΝΕΙ Η ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΤΟΥ ΤΕΒΕ ΤΟ BMI ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ 40 ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΤΟΤΕ ΜΕ ΕΠΙΔΟΤΟΥΝ ΜΕ 2000 € ΠΕΡΙΠΟΥ ΔΗΛ. ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΜΟΥ 3500€ (ΚΑΛΟ ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ?)
  9. kika

kika New Member

Μπράβο Μάκη!!Αντε καλή αρχή να έχεις και να φτάσεις στο στόχο σου σου εύχομαι!Σκέφτομαι κι'εγω να την κάνω..Εσύ στον κ.Σάμπαλη την έκανες?Σε ποιά κλινική?΄ΌΛα εντάξει είσαι ευχαριστημένος?
  10. wwwmakis

wwwmakis New Member

ΟΧΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΣΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΣΑΜΠΑΛΗ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ .ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΣΑΜΠΑΛΗ ΠΑΙΡΝΩ ΜΙΑ ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΗΘΕΣΗ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΗ ΕΠΑΦΗ ΛΟΓΩ FORUM. ΟΜΩΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΣΩ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ .ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ...Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΔΕ ,ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΣΥΣΤΗΣΑΝ ,ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΛΥ ΔΕΚΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ (ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΒΛΑΚΕΙΕΣ)ΧΩΡΙΣ ΔΥΣΦΟΡΙΑ .ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ !!!ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΗΜΕΡΑ ΚΥΡΙΑΚΗ .ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ (ΜΟΝΟ ΥΓΡΑ/ΣΟΥΠΕΣ)ΑΛΛΑ ΜΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΛΗ ΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΟΝΟΣ .ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΑΝΥΣΗΧΕΙ ΛΙΓΟ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΟΝΟΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑ,ΟΜΩΣ ΑΥΡΙΟ ΕΧΩ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΝΑ ΜΕ ΔΕΙ (ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΨΕΙ ΤΑ ΡΑΜΜΑΤΑ) ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΚΑΘΌΛΗΣ ΤΗΣ ΥΛΗΣ ,ΠΙΟ ΕΜΠΕΙΡΟΣ ΚΑΙ ΓΩ ΠΙΑ ΑΠΟ ΑΠΟΡΙΕΣ ! ΜΑΚΗΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΙΔΙΑ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ:_lol::_lol::_lol:

11. agelliki

agelliki New Member

μια ερωτηση καλημερα μηπως ξερετε κανενα κολο γιατρο στην Θεσσαλονικη?
  12. agelliki

agelliki New Member

ΣΥΓΝΩΜΗ ΛΑΘΟς ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΕΝΝΟΩ(κεκετιμενη ταχυτητα)
  13. sambalisG

Συγνωμη αλλά όπως μαλλον δεν διαβάσατε στις αρχές λειτουργίας του forum,
    δεν επιτρέπεται να προτείνουμε ή διαφημίζουμε ιατρούς.

Share This Page