1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση ΓΑΣΤΡΙΚΟΣ ΔΑΚΤΥΛΙΟΣ Καινουργια

Discussion in 'Γαστρικός δακτύλιος' started by agelliki, Dec 5, 2008.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. agelliki

agelliki New Member

καλημερα ειμαι καινουργια σκεφτομαι το δακτυλιο αλλα ειμαι κ φοβισμενη
    ειμαι 1,52 85 κιλα 27 χρ θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις κ αν μπορειτε να με βοηθησετε

1. ποσους γιατρους πρεπει να επισκεφτεις για να ξερεις οτι επελεξες το σωστο?
    2. ποσο καιρο μενεις στο νοσοκομειο μετα την επεμβαση?
    3. ποσοστο θνησιμοτητας σε ενα κατα τα αλλα υγιη παχυσαρκο?
    4. αν βαλεις δακτυλιο εχεις προβλημα σε ενδεχομενη εγκυμοσυνη?
    5. καθε ποτε πρεπει να επισκεπτεσε τον γιατρο σου μετα την επεμβαση κ για ποσο καιρο?
    6. σε ποσο καιρο μετα την επεμβαση μπορεις να επανελθεις στη δουλεια?
    7. υπαρχει περιπτωση να ξαναπαρεις τα κιλα?

ευχαριστω και συγνωμη αν γινομαι κουραστικη
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Γειά σας.
    1. Αυτό θα το καταλάβετε μόνη σας μολις τον δείτε και μιλησετε μαζί του!!:biggrin:
    2. Κανονικά μία ημέρα.
    3. Κάτω του 1%
    4. Οχι
    5. Προσωπικά η δική μου παρακολούθηση έχει να κάνει με πολυδύναμη ομάδα παρακολούθησης (διαιτολόγος-ψυχολόγος-χειρουργός) που ανάλογα με το πρόβλημα που παρουσιάζεται παραπέμπεται στον αρμόδιο!!
    6. Συνήθως μετά 1 εβδομάδα.
    8. Αν τηρούνται οι οδηγίες οχι!!;)
  3. agelliki

agelliki New Member

ευχαριστω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ και συγχαρητηρια που ασχοληστε ε τον κοσμο εδω μεσα πιστεψτεμε ειναι πολυ συμαντικο για εμας
  4. Θα ήθελα να απαντήσω λίγο αναλυτικότερα:

1) θα πρέπει ο χειρουργός να έχει ΕΜΠΕΙΡΙΑ στη βαριατρική χειρουργική και να πλαισιωνεται απο πολυδύναμη ομάδα (διαιτολόγο- ψυχολόγο υγείας), ώστε να έχετε σωστή μετεγχειρητική παρακολούθηση και άρα μεγαλύτερες πιθανότητες να χάσετε σωστά τα κιλά σας.

2) 1 βράδυ, και την επόμενη μέρα παίρνετε εξιτήριο.

3) κάτω του 1%

4) Όχι, αλλά δε πρέπει να μείνετε έγκυος, παρα μόνο 8 μήνες τουλάχιστον ΜΕΤΑ την επέμβαση.

5) Για τα πρώτα 2 έτη τουλάχιστον, θα πρέπει να παρακολουθείστε σε ΜΗΝΙΑΙΑ βάση απο το διαιτολόγο και τον ιατρό σας.

6) 1/2 με 1 εβδομάδα μετά.

7) Υπάρχει τέτοια περίπτωση, αν "κλέβετε" το δακτύλιο. Για τους τρόπους "κλεψίματος", θα πρέπει να ενημερωθείτε αναλυτικά απο το διαιτολόγο ή/και τον ιατρό σας ΠΡΟΕΓΧΕΙΡΗΤΙΚΑ, ώστε να γνωρίζετε με ακρίβεια τι απαιτείται απο εσάς μετά το χειρουργείο και με ποιούς τρόπους θα πρέπει να τροποποιηθεί η διατροφική σας συμπεριφορά, ανάλογα με το διατροφικό και κλινικό σας προφίλ.

ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!
  5. agelliki

agelliki New Member

΄Κάτι ακόμη.. λένε κάποιοι πχ ήμουν 115 έχασα 30 κιλα και πήγα 85..κ εδω κ 1 χρόνο έχω μεινει σταθερός..
    αυτο τι σημαίνει ότι οσο πιο πόλλα κιλα εχει καποιος τοσο πιο ευκολα τα χανει κ κατεβαινοντας η ζυγαρια δυσκολευουν τα πραγματα ή εχει να κανει αποκλειστηκα με το σφιξημο του δακτύλιου?
    οταν λέμε κανουμε διατροφη τι εννοούμε? δεν τρωμε γλυκα η τα περιορίζουμε σε ενα στη βδομαδα?

Share This Page