1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

ερωτησεις για το γαστρικο δακτυλιο

Discussion in 'Γαστρικός δακτύλιος' started by aggeliki, May 1, 2008.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. aggeliki

aggeliki New Member

γεια σας με λενε αγγελικη ειμαι 22 ετων εχω 1,67 υψος και ειμαι 115 κιλα.πριν 2 χρονια εκανα τοποθετηση γαστρικου μπαλονιου για 6 μηνες εχασα 12 κιλα τα οποια και ξαναπηρα.
    θα ηθελα να μαθω πληροφοριες για το γαστρικο δακτυλιο (γιατι ενδιαφερομαι να κανω την επεμβαση αμεσα.) όπως
    1. ποσα κιλα μπορεις να χασεις
    2. ποσο διαστημα περιπου μπορεις να τον κρατησεις.
    3.αν τον καλυπτει το ταμειο του τεβε και ποσα χρηματα κοστιζει
    4.τι επιπλοκες μπορει να υπαρξουν κατα τη διαρκεια της επεμβασης και μετα
    5.αν πρειπει να ακολουθησω καποια διατροφη μετα την επεμβαση
    6.που πρεπει να απευθυνθω
    παρακαλω απαντηστε μου αμεσα
    ευχαριστω εκ των προτερων.
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Γειά σας!!!
    Ειναι γεγονός πως με τα κιλά/ύψος που διαθέτετε παρουσιάζετε έναν αρκετά υψηλό δείκτη μάζας σώματος (41), γεγονός που επιτρέπει την χειρουργική αντιμετώπιση της παχυσαρκίας!!
    -Η λαπαροσκοπική τοποθέτηση δακτυλίου είναι ενδεικνυόμενη για σας και σκοπεύει στην απώλεια των περιττών κιλών σας ολοκληρωτικά!
    -Ο δακτύλιος μπορεί να παραμείνει όσον καιρό επιθυμείτε, χωρίς πρόβλημα.
    -Το ΤΕΒΕ καλύπτει το κόστος υλικών και εξόδων χειρουργείου και φαρμάκων εφόσον περάσετε από επιτροπή και εγκριθεί η επέμβαση (πράγμα που εσείς δεν θα έχετε πρόβλημα).
    -Η επέμβαση γίνεται συνήθως σε ιδιωτικά κέντρα από εξειδικευμένους χειρουργούς, όπου το ΤΕΒΕ καλύπτει ένα μεγάλο μέρος των εξόδων εκτός απο αμοιβές ιατρών, αναισθησιολόγων, διαιτολόγων κλπ.
    -Οι επιπλοκές είναι πραγματικά ελάχιστες και αντιμετωπίσιμες εφόσον η επέμβαση διεξαχθει απο έμπειρη ομάδα λαπαροσκοπική και εξειδικευμένη σε επεμβάσεις τοποθετήσεως δακτυλίου.
    -Οι απώτερες επιπλοκες έχουν να κάνουν με την διαρκή παρακολούθηση ή όχι του ασθενούς απο τον χειρουργό και τον διαιτολόγο και την σωστή ενημέρωση, ρύθμιση του δακτυλίου και πειθαρχία του υποβληθέντος στην επέμβαση ατόμου!
    -Μετά την παρακολούθηση σιτίζεστε κανονικά μεν αλλά με ιδιαίτερο τρόπο και ποσότητα η οποία είναι περιορισμένη !!
    -Τον πρώτο καιρό απο την επέμβαση υποχρεούστε σε αυστηρή δίαιτα όσον αφορά την χορήγηση πολτωδών και μαλακών υδαρών τροφών.
    -Το κόστος κυμαίνεται ανα ιδιωτική κλινική.

Περαιτέρω πληροφορίες δεν επιτρέπετε να δημοσιοποιήσω μέσα απο το forum, σας έστειλα όμως PM!!

Share This Page