1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΗΣ ΜΕΘΟΔΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΗΣ ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑΣ

Discussion in 'Γαστρικός δακτύλιος' started by volondia, Jun 25, 2007.

1. volondia

volondia New Member

Είμαι γυναίκα 40 ετών και είμαι στα όρια της νοσογόνου παχυσαρκίας. Εχω ύψος 1,64 και βάρος 138 Κg. Πάσχω από αδιάγνωστο αυτοάνοσο νόσημα που παρουσιάζει διάφορα συμπτώματα. Λαμβάνω κορτιζόνη σε δοσολογία λιγότερη απο 1 μιλιγκράμ.
    Σκέφτομαι την απώλεια βάρους μέσω των γνωστών μεθόδων (γαστρικός δακτύλιος, sleeve, γαστρικής παράκαμψης, κλπ).
    Παρακαλώ για τις απόψεις σας δεδομένου οτι αντιμετωπίζω πρόβλημα επιλογής της καταλληλότερης μεθόδου, λόγω της πάθησής μου.
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Απ: ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΗΣ ΜΕΘΟΔΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΗΣ ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑΣ

Καλημέρα και καλως ήλθατε!!!

Υπολογίζοντας το ΒΜΙ (δείκτης μάζας σώματος) έχετε 51.3 γεγονός που ΔΕΝ σας κατατάσσει στα ορια της νοσογόνου αλλά στην Βαρεία Νοσογόνο Παχυσαρκία !!

Δεν αποσκοπώ να σας τρομάξω αλλά θα πρέπει να συνυπολογιθεί από κάποιον ειδικό (ενδοκρινολόγο συνήθως) αν το υπερ-βαρος σας οφείλεται σε φαρμακευτικά αίτια κλπ!

Απο κεί και πέρα λόγω της συνυπάρχουσας παθήσεως, θα πρέπει να επιλεγεί για σας η ΛΙΓΟΤΕΡΟ επεμβατική μέθοδος λόγω του κινδύνου σοβαρών επιπλοκών μετεγχειρητικών!!!
    Εκ των ανωτέρω η λαπαροσκοπική εφαρμογή του δακτυλίου είναι πολυ καλή λύση μιά και είναι ελάχιστα επεμβατική, μη ακρωτηριαστική και ανατάξιμη επέμβαση!!
    Για την sleeve εγώ προσωπικά αναμένω τις διεθνείς εξελίξεις όπως θα ανακοινωθούν και επεξεργαστούν στο διεθνές συνέδριο χειρουργικής παχυσαρκίας φέτος το φθινόπωρο !!!!
  3. trouble

trouble Member

Απ: ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΗΣ ΜΕΘΟΔΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΗΣ ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑΣ

Swsti erwtisi ethese, aftos pou paxaini apo medrol h prezolon, h opiodipote allo kortizonouxo, mipos theli prwta na pai se armonologo...Giati kai egw gia ton idio logo ta pira, alla afto then shmaini oti then eixa prin paxos, aplws me ena BMI pio mikro.

Afto omws den shmaini oti tha boreso na ta xaso, ektos ean pao kai se sinergasia me ormonologo. Alla mipos einai kalutera to balonaki tote giatre?

Share This Page