1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΣΤΟ ΙΚΑ?

Discussion in 'Γαστρικός δακτύλιος' started by JIML, May 24, 2008.

Watchers:
This thread is being watched by 4 users.
  1. JIML

JIML New Member

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΙΚΑ.ΜΕ ΛΕΝΕ ΔΗΜΗΤΡΗ ΕΙΜΑΙ 29ΕΤΩΝ 1.78 ΥΨΟΣ ΚΑΙ 137 ΚΙΛΑ.ΟΛΗ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΧΙ,ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΛΟΓΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΔΥΣΚΟΛΙΑΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΜΕ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΕΞΟΔΑ.ΣΤΗΝ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ Ή ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΕΚΕΙΝΟΙ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ?ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΙΔΡΥΤΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΟΥΣ ΣΥΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΡΟΠΟ ΖΩΗΣ.Η ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΣΟΒΑΡΗ
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Γειά σας και...ευχαριστώ!:emozionato::emozionato:

Το ΙΚΑ (εφ'οσον η επιτροπή εγκρίνει ) καλύπτει γύρω στα 3600ευρώ έξοδα για επέμβαση δακτυλίου!

Η διαδικασία είναι:
    -Ο θεράπων ιατρός σας (χειρουργός παχυσαρκίας κυρίως) καταρτίζει ένα παραπεμπτικό προς τι ΙΚΑ της περιοχής σας και
    -Το ΙΚΑ της περιοχής σας αποστέλλει επιστολή στην επιτροπή του ΙΚΑ για να περάσετε για έγκριση της επέμβασης!
    -Η επιτροπή βασιζόμενη στις ενδείξεις παραπομπής και σε γενόμενες εξετάσεις που αναδεικνύουν (πχ ότι δεν πάσχετε από θυρεοειδή), και εφ΄όσον πληρούνται οι όροι (ΒΜΙ>40 ή ΒΜΙ>35 με συνυπάρχουσες ασθένειες), τότε μπορεί να εγκρίνει την επέμβαση!!

Εσείς έχετε ΒΜΙ 42,3!
    Αρα μπορείτε να το διεκδικήσετε.

Οσον αφορά το κόστος εφ'οσον υπάρχει έγκριση θα πρέπει να συνενοηθείτε με τον χειρουργό που θα σας αναλάβει (αμοιβές χειρουργικής ομαδος, αναισθησιολόγος, διαιτολόγος, κλινική κλπ)!!
  3. COSTANTINA

COSTANTINA New Member

KALISPERA.
    ONOMAZOMAI KOSTADINA KAI THA ITHELA NA RWTISW KAI EGW GIA TO KOSTOS KAI MESO IKA KAI AN I IDIOTIKI MOU ASFALEIA MPOREI NA KALIPSEI KAPOIO POSO.
    EINAI 1.58 KAI ZIGIZW PERIPOU 80 KILA.

EUXARISTW
  4. sambalisG

Αγαπητή Constatina, απο ότι βλέπω με ένα δείκτη μάζας σώματος 32 (πολύ χαμηλο για χειρουργική επέμβαση), δεν μπορείτε να πάρετε έγκριση απο το Ικα αλλά και οι Ιδιωτικές ασφάλειες δεν καλύπτουν επεμβάσεις παχυσαρκίας!

Ασχετα απο όλα αυτά γενικά για ποιό λόγο σκέφτεστε να κάνετε καποια επέμβαση??
  5. COSTANTINA

COSTANTINA New Member

KALIMERA.
    H ERGASIA MOU EINAI KATHISTIKI KAI POLIWRI ME APOTELESMA NA MHN EXW KATHOLOU XRONO GIA GIMNASTIKI OPWS EPISIS KAI GIA YGIINH DIATROFH. TRWW OTI BRW ETOIMA SINITHWS.
    PISTEUW OTI THA ME BOITHISEI NA XASW KAPOIA KILA.
    TO SWMA MOU EINAI POLI ASXIMO KAI IDIWS TWR POU EINAI KALOKAIRI IDRWNW TIS 20 APO TIW 24 WRES TIS IMERAS. KOURAZOMAI PARA POLI EUKOLA KAI DEN MPORW NA PERPATISW KATHOLOU. NIWTHW ATONA KAI DEN EXW KOURAGIO GIA TIPOTA.
    EXETE NA PROTINETAI KATI ESEIS GIA AUTO?
    EUXARISTW POLI
  6. sambalisG

Θα πρέπει να ξεκινήσετε απο έναν έλεγχο μεταβολικής λειτουργίας του οργανισμού σας αλλά και ουσιαστικό.
    Δηλαδή θα πρέπει να ελέγξετε :
    -βασικά αιματολογικά στοιχεία (αιματοκρίτη, σίδηρο, ηλεκτρολύτες, σάκχαρο, ουρία κλπ)!
    -βασικά ηπατολογικά στοιχεία (τρανσαμινάσες, χοληστερίνη, γGT, τριγλυκερίδια, λευκώματα, HDL-LDL κλπ)
    -ορμονικά στοιχεία όπως θυρεοειδικές ορμόνες
    και καρδιολογική λειτουργία.

Ολα αυτά τα αναφέρω επειδή λέτε ότι δεν αισθάνεστε καλά, αλλά και σαν βασικό έλεγχο αντιμετώπισης μιάς παχυσαρκίας.
    Αν τα κανετε ή έχουν γίνει, τοτε ανάλογα με τα δεδομένα, μπορείτε να κατευθυνθείτε είτε σε ειδικούς διαιτολόγους ή σε χειρουργική αντιμετώπιση!
  7. COSTANTINA

COSTANTINA New Member

ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ ΚΑΙ ΚΑΡΔΙΑΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ.
    ΕΛΛΕΙΨΗ ΣΙΔΗΡΟΥ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟΝ ΒΙΤΑΜΙΝΩΝ ΕΧΩ ΠΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ
    ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΩ ΜΕ ΠΟΛΥΒΙΤΑΜΙΝΟΥΧΑ ΧΑΠΙΑ
    ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΜΟΥ
    ΑΠΟ ΘΕΜΑ "ΟΡΕΞΗΣ"
    ΔΙΑΙΤΕΣ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΕΙΤΕ ΑΠΟ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΕΙΤΕ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.
    ΕΞΑΝΤΛΗΣΗ ΑΡΚΕΤΗ ΚΑΙ ΤΟΤΕ.
    ΕΙΧΑ ΝΟΣΙΛΕΥΤΕΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΠΕΝΤΕ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΥΠΑΤΗΤΙΔΑ (ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΟΦΗ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΟΙΟ ΓΡΑΜΜΑ ΕΙΝΑΙ :emozionato:)
    ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΡΓΑΝΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ
    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ.

Share This Page