1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Δυσπνοια 8 μηνες σε κατασταση ηρεμιας

Discussion in 'Λοιπές Ειδικότητες' started by lina89, Mar 17, 2021.

Watchers:
This thread is being watched by 1 user.
  1. lina89

lina89 New Member

Καλησπερα σας,
    Εχω δυσπνοια απο το αυγουστο 2020 και δεν ξερω γιατι. Η δυσπνοια ξεκινησε ταυχρονα με αρρυθμιες και εντονη κοπωση για 2 βδομαδες. Τα συμπτωματα ηταν τοσο εντονα, που δεν μπορουσα να περπατησω. Σταδιακα υποχωρησαν οι αρρυθμιες και η κοπωση αλλα παρεμεινε η δυσπνοια. Η δυσπνοια ειναι γενικα ηπια αλλα πολλες φορες κατα την διαρκεια της ημερας χειροτερευει κυριως σε κατασταση ηρεμιας. Εχω παει σε καρδιολογο, ενδοκρινολογο και γενικο γιατρο και ολα ηταν ενταξει και δεν ηξεραν τον λογο της δυσπνοιας.
    Εκανα αιματολογικες και ηταν ολα ηταν στα φυσιολογικα ορια(φερεττινη και σιδηρος καλος). Εκανα ακτινογραφια θωρακος και μου βρηκαν επιταση βροχοαγγειακου συστηματος στο πνευμονα.
    Πηγα επισης σε πνευμονολογο, αλλα δεν εκανα σπιρομετρηση ακομα γιατι χρειαζεται να κανω PCR test κορονοιου.
    Σε ποιον αλλον ιατρο πρεπει να απευθυνθω; ποιες αλλες εξετασεις πρεπει να κανω;

Δεν υπαρχει κυανωση κατα την δυσπνοια ουτε κανω ληψη φαρμακων. Και οι ιατροι απεκλεισαν το ενδεχομενο να χα περασει κορονοιο

Share This Page