1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Διάτρηση στομάχου (errosion)

Discussion in 'Γαστρικός δακτύλιος' started by smile, Sep 22, 2007.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. smile

smile New Member

Καλημέρα σας!!!
    Στην προσπάθειά μου να καταννοήσω τις επιπλοκές του δακτυλίου "κόλησα" στη διάτρηση στομάχου (errosion).
    Μήπως είναι εύκολο να αναλύσετε αυτή την περίπτωση? Τι ακριβώς συμβαίνει, πότε συμβαίνει και πως το αντιλαμβάνεται κάποιος που έχει δακτύλιο? Αν διαθέτετε και εικόνες θα με εξυπηρετούσε περισσότερο (είμαι οπτικός τύπος ;))
    Α, έχω δακτύλιο απο το Μάιο 2006. Δεν έχω πρόβλημα, έχω χάσει 33 κιλά (απο 112 στα 79) αλλά θα ήθελα να ξέρω.
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Απ: Διάτρηση στομάχου (errosion)

H διάτρηση-errosion ( η σωστή μετάφραση είναι διάβρωση), γίνεται όταν ο δακτύλιος έχει τεθεί με τέτοιο τρόπο που προκαλεί υπερβολικό "σφίξιμο" του στομάχου ή όταν έχει ρυθμιστεί πολύ σφικτά χωρίς λόγο και χωρίς ένδειξη.

Προκαλείται λοιπόν σταδιακή ισχαιμία του τοιχώματος του στομάχου, νέκρωση αυτού, και σταδιακά ο δακτύλιος σιγά σιγά διαβρώνει το τοίχωμα του στομάχου με αποτέλεσμα κάποια στιγμή να μπεί ολοκληρωτικά μέσα!!
    Σπάνια επιπλοκή αλλά έχει περιγραφεί!
    Μην ανησυχείτε, αν σαν παρακολουθούν αρκετά και σωστά οι γιατροί σας δεν συμβαίνει αυτό!!! ;)
  3. smile

smile New Member

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας!!
    Ειλικρινά όμως δεν είμαι σίγουρη αν έχω αρκετή και σωστή παρακολούθηση. Συνήθως αποφασίζω εγώ πότε θα επισκεφθώ το γιατρό μου. Και το γέμισμα αποφασίζεται με το πως αισθάνομαι και όχι απο κάποια εξέταση.Πιστεύω ότι έχω αρκετά σφιχτό το δακτύλιο αν και μπορώ να τρώω κανονικά και απο όλα.
    Όταν αρχίσει ή προχωρήσει η διάβρωση αναφέρεται ότι ο "ασθενής" έχει συμπτώματα? Πόνο ή πυρετό ή κάτι άλλο? Και όταν ολοκληρωθεί η διάβρωση τότε "κόβεται" το στομάχι? Αφήνει κάποιο άνοιγμα στο σημείο που ήταν ο δακτύλιος? Πόσο επικίνδυνο είναι όταν συμβεί?
  4. sambalisG

Η παρακολούθηση είαι διαιτολογική!!
    Ο διαιτολόγος σε συνεργασία με τον χειρουργό θα κρίνει αν θα πρέπει να επαναρρυθμιστεί ο δακτύλιος!
    Η διάβρωση γίνεται σιγά σιγά και συνήθως είναι ασυμπτωματική, θυμίζει πόνο γαστρίτιδος.
    Δεν προκαλεί οξέα φαινόμενα διάτρησης κλπ, και συνήθως σταματά η λειτουργία του δακτυλίου ή αρχίζουν έμετοι λόγω αποφράξεως του στομάχου!
  5. smile

smile New Member

1.Εδώ και 16,5 μήνες περίπου που έχω δακτύλιο ποτέ δεν είδα διαιτολόγο :eek: Τρώω όλα τα φαγητά σε μικρότερες ποσότητες.
    2. Όταν λέτε σταματά η λειτουργία του δακτυλίου τι ακριβώς εννοείτε?
    Όταν κάνω ρύθμιση αισθάνομαι περιορισμό αρκετό. Μετά απο λίγο καιρό είμαι πιο άνετη, τρώω πιο πολύ και πιο εύκολα. Είναι κάτι σαν να έχει χαλαρώσει ο δακτύλιος. Το φαγητό περνάει πιο εύκολα. Συνηθίζω την κατάσταση, χάνει ορό ο δακτύλιος, αρχίζει διάβρωση ή συμβαίνει κάτι άλλο? Δεν αισθάνομαι κάποιο πόνο ή καούρα.

Σας ευχαριστώ που με ανέχεστε με τόσες ερωτήσεις!!
  6. sambalisG

Οταν υπάρχει διάβρωση, παύει η πίεση του δακτυλίου στον στόμαχο και ο δακτύλιος κάποια στιγμή μπαίνει μεσα στο στομάχι!!
    Αυτά που αναφέρετε εσείς δεν έχουν σχέση με αυτό!!
    Πάντως το ότι τρώτε πιό εύκολα σημαίνει πως πιθανόν να χρειάζεται ρύθμιση ο δακτύλιος (αν δεν έχι γίνει μέχρι τώρα)!!!
    Δεν είναι σωστό να μην σας παρακολουθεί κάποιος ωστε να σας κάνει λιπομέτρηση και εκτίμηση της σωστής απώλειας λίπους και της μή απώλειας μυϊκής μάζας!
  7. smile

smile New Member

Έχω κάνει μέχρι τώρα πολλές ρυθμίσεις (συνολικό γέμισμα 8cc). Κάθε φορά το ίδιο έργο. Η απορία μου είναι πως με το ίδιο γέμισμα δεν νιώθω το ίδιο με το χρόνο. Γιατί αλλάζει συμπεριφορά το στομάχι μου όσο περνάει ο καιρός απο τη ρύθμιση? Και τώρα αισθάνομαι ότι χρειάζομαι ρύθμιση αλλά αν αυξήσω το γέμισμα δεν θα είναι πολύ σφιχτός ο δακτύλιος? Και με πολύ σφιχτό δακτύλιο δεν αυξάνεται ο κίνδυνος διάβρωσης?
  8. sambalisG

Οσο αδυνατίζετε, τόσο και το ίδιο το στομάχι αδυνατίζει σαν όργανο (αποβάλλοντας το περιξ αυτού λίπος.)
    Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα ο δακτύλιος που έχει ρυθμιστεί σε ένα δεδομένο εύρος, να μην το σφίγγει όπως πρίν (όπως μία ζώνη γύρω απο την κοιλιά μας που αδυνατίζει)!!! ;)
  9. smile

smile New Member

Ευχαριστώ πολύ!!!!!!!!!!!!
    Για τις απαντήσεις σας και για το χρόνο που έχετε αφιερώσει σε μένα!!
  10. sambalisG

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια, και ευχαρίστηση μου!
    Ελπίζω να υποστηρίξετε αυτη την προσπάθεια που κάνω και να την διαδόσετε διότι πιστεύω ότι αξίζει!!! :D
  11. smile

smile New Member

Φυσικά και αξίζει!!!!!!
  12. veronezos

veronezos New Member

καλο βραδυ σε ολους.Ειμαι καινουργιος και θελω να δηλωσω πως σημερα μαθαμε(με τη γυναικα μου)για την διατρηση στομαχου σε επεμβαση δακτυλιου που ειχε υποβληθη πριν 2 χρονια.εχει χασει 53 κιλα,ειναι κουκλα αλλα τι να το κανω και που να πω τον πονο μου που ξαφνικα την βλεπω να σφαδαζει απο πονους στο στομαχι και στην πλατη.Οποιος το εχει παθει καταλαβαινει.Και ολα αυτα εντελως ξαφνικα.Οταν το εμαθε ο γιατρος της επεμβασης γαστρικου δακτυλου τα μασαγε και ελεγε πως ειναι το 1 περιστατικο του απο τα τοσα πολλα που εκανε.και ολα εντελως ξαφνικα και χωρις κανενα συμπτωμα.Ηθελα να γνωριζα λαθος monitor κοιταζαμε στο υπερηχο;τι να πω;απο δω και περα με αντιβιωση για 1 μηνα μεχρι να μπει λιγο παραπανω μεσα στο στομαχι και να τον αφαιρεσουμε(δακτυλιο)και βεβαιως να κλεισει η τρυπα αυτη.Ποιος μπορει να μου πει που ωφειλεται η διατρυση αυτη,γιατι δεν το εβλεπε ο γιατρος(απο υπερηχο),γιατι μου αναφερε πιθανα σπασιματα ραμματων και αλλες πιθανες αιτιες;ειμαστε χαλια ψυχολογικα παντως.Ευχαριστω που με ανεχτηκατε.
  13. sambalisG

Καλημέρα!
    Πως έγινε η διάγνωση της διάτρησης?
    Κατα δεύτερον, πρέπει να σας πω πως το υπερηχογράφημα δεν αναδεικνύει οτιδήποτε εχει σχέση με οισοφάγο, στόμαχο!!
    Επισης σημασία μεγάλη έχει το ιστορικό "συσφίξεων" του δακτυλίου!!
  14. veronezos

veronezos New Member

καλημερα σας.Υποβληθηκε σε γαστροσκοπηση και εδειξε την διατρηση του στομαχου.Αναφερατε για το ιστορικο των συσφυξεων.Αν εννοειται για την συνολικη χωρητικοτητα του υγρου στο δακτυλιο σασ λεω πως ειχε ολο και ολο 6cc.Οταν ρωτησα το γιατρο της μου ειπε πως το σφυξιμο δεν ηταν μεγαλο και πως το προβλημα δημιουργειται κυριως μετα τα 9cc.Αν δεν εχω καταλαβει(για το ιστορικο συσφιξεων) παρακαλω αν θελετε να μου το διευκρινησετε.Σας ευχαριστω

Share This Page