1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Δακτύλιος Και Ασφάλειες

Discussion in 'Γαστρικός δακτύλιος' started by gpanos, May 22, 2008.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. gpanos

gpanos New Member

Καλησπέρα σας.
    Είμαι 34 χρονών, 1,83 ύψος και το βάρος μου είναι 140 κιλά.
    Έχω δοκιμάσει πολλές φορές να κάνω δίαιτα με όλες έχω χάσει μέχρι και 30 κιλά αλλά πάντα τα ξαναπαίρνω και με το παραπάνω.
    Σκέφτομαι να βάλω δακτύλιο και είμαι ασφαλισμένος στο ΤΑΕ και έχω ιδιωτική ασφάλεια ΑΣΠΙΣ ΙΠΠΟΚΤΡΑΤΗΣ εδώ και 5 χρόνια. Υπόψιν το συμβόλαιο δεν γράφει κάπου ότι εξαιρείται η παχυσαρκία.
    Έχω ακούσει ότι οι ιδιωτικές ασφάλειες δεν καλύπτουν την παχυσαρκία με την δικαιολογία ότι δεν είναι ασθένια.
    Θα ήθελα να μάθω για το κόστος και πόσα καλύπτει το ΤΑΕ και αν έχω ελπίδες να μου καλύψει το υπόλοιπο ποσό η ΑΣΠΙΣ.
    Αν κάποιος έχει ΑΣΠΙΣ το πρόγραμμα ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ και του το έχει καλύψει παρακαλώ να μου στείλει προσωπικό μύνημα.

Επίσης θέλω να πω ότι είναι το πρώτο μου μύνημα και χαίρομαι που μπαίνω στην παρέα σας :)

Ευχαριστώ
    Last edited by a moderator: May 22, 2008
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλησπέρα και...εμείς χαιρόμαστε που είστε κοντα μας!!:malefico:

Εχοντας ενα ΒΜΙ 41, ανήκετε στην κατηγορία της νοσογόνου παχυσαρκίας και φυσικά μπορείτε να ζητήσετε χειρουργική παρέμβαση, εφόσον βέβαια η χειρουργική ομάδα που θα επιλέξετε καταλήξει πως πληρούνται οι ενδείξεις και οι προϋποθέσεις.
    Η κάλυψη σας εξαρτάται και απο το ΤΑΕ απο το οποίο θα πρέπει να πάρετε προέγγριση για την επέμβαση, για να μειωθεί σημαντικά το κόστος επέμβασης.
    Η Ασπίς όπως και όλες οι Ιδιωτικές ασφάλειες δεν εγκρίνουν επεμβάσεις παχυσαρκίας, όμως θα πρέπει να συνενοηθείτε με τον ασφαλιστή σας!!

Το κόστος επέμβασης σίγουρα εξαρτάται απο την κλινική και την χειρουργική ομάδα, αλλά μπορείτε να απευθυνθείτε και σε Κρατικά Ιδρύματα για επέμβαση νοσογόνου παχυσαρκίας, όπου το κόστος θα πρέπει να είναι μηδενικό!

(Το φορουμ) δεν μπορεί να προτείνει ή να πληροφορήσει σχετικά με ομάδες ιατρών ή οικονομικά θέματα!

Share This Page