1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

ΑΠΟΓΝΩΣΗ!!!!!!!!!

Discussion in 'Γαστρικός δακτύλιος' started by stefpapas, May 8, 2008.

Watchers:
This thread is being watched by 6 users.
  1. stefpapas

stefpapas New Member

γεια χαρα σε ολους!ειμαι 24 ετων με bmi 53 (1,73/160!!!!)το οποιο σημαινει πωw χρειαζομαι αμεσα επεμβαση στομαχου καθοτι οποιαδηποτε συμβατικη μεθοδος απωλειας μεχρι σημερα,δυστυχως δεν απεδωσε...
    χρειαζομαι συμβουλες και προπαντον παροτρυνση απο εσας τους πεπειραμενους για να περασω στην επομενη φαση...εχω μια κλιση προς τη μεθοδο του δακτυλιου, γιατι οι αλλες μεθοδοι με τρομαζουν...τα βασικα μου προβληματα ωστοσο, ειναι 2 :
    • δεν ειμαι πουθενα ασφαλισμενος και με περιοριζει το κοστος των 10000 ευρω που διαβασα στο Forum...(μπορω να διαθεσω μεχρι 3000 ευρω...)αν ασφαλιστω π.χ. αυριο, ποσος χρονος απαιτειται για να με καλυψει το ταμειο ?
    • δεν εχω ιδεα σε ποιον να απευθυνθω για τη συγκεκριμενη επεμβαση.δημοσιο νοσοκομειο,ιδιωτικη κλινικη,ιδιωτες γιατρους(???)
  2. stelios

stelios Member

Φίλος μου που έκανε δακτύλιο πλήρωσε περίπου 7000€,το θέμα όμως δεν είναι μόνο αυτό.Με τέτοιο bmi και προφανώς χρόνιο πρόβλημα παχυσαρκίας,η συγκεκριμένη επέμβαση ίσως να μην έχει αποδοτικό αποτέλεσμα σε βάθος χρόνου όσον αφορά τη μείωση βάρους ή την πρόσληψη βάρους εκ νέου.Σιγά σιγά ο δακτύλιος περνά σε 2η μοίρα(είναι και ξένο σώμα)και κερδίζει έδαφος η sleeve,με προϋπόθεση να μην έχεις ιστορικό κατανάλωσης σνακ,γλυκών ,αναψυκτικών,αλκοόλ και το πιο αποτελεματικό αν τρως από όλα αυτά, είναι η γαστρική παράκαμψη,που είναι και η επέμβαση που απαιτεί τη μεγαλύτερη γνώση από το χειρουργό,ο οποίος είναι και ο μόνος που θα αποφασίσει ποια επέμβαση είναι πιο αποτελεσματική στην περίπτωση σου.Για αν το κάνει όμως,θα πρέπει να έχει τη γνώση να πραγματοποιεί όλων των ειδών τις επεμβάσεις κι όχι μόνο σε αυτή την οποία έχει εκπαιδευτεί.Θα σε παρότρυνα να απευθυνθείς σε Πανεπιστημιακές κλινικές(εγώ την έκανα στην Πάτρα στο Πανεπιστημιακό που έχει πολύ υψηλα ποσοστά επιτυχίας) και σου καλύπτει τα πάντα η ασφάλεια(εγώ είχα ικα)Για το πότε θα σε καλύψουν αν ασφαλιστείς αύριο,θα πρέπει να ρωτήσεις μετά από πόσο διάστημα δικαιούσαι κάλυψη για επέμβαση,νομίζω είναι 3 μήνες.Καλή αρχή
  3. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλημέρα σας!

Το φόρουμ δεν είναι μέσον οικονομικής πληροφόρησης γενικως σε οτι αφορά επεμβάσεις, απο κει και πέρα όμως μπορεί να δώσει κατευθύνσεις όσον αφορά την ενημέρωση!!

Οσον αφορά για το που και σε ποιόν μπορείτε να απευθυνθείτε πέρα απο τις πολλαπλές "διαφημίσεις" που κατακλύζουν τα Media, αν θέλετε να δείτε σοβαρά το πρόβλημα σας υπάρχουν πολλοί εξειδικευμένοι ιατροί χειρουργοί παχυσαρκίας και ειδικώτερα εξειδικευμένες οργανωμένες ομάδες σε ιδιωτικά και κρατικά κέντρα, που μπορείτε να απευθυνθείτε!

Οοσν αφορά την μέθοδο επιλογής στο BMI που ευρίσκεστε σίγουρα έχετε απόλυτη ένδειξη για χειορουργική αντιμετώπιση!!!

Ο δακτύλιος αποτελεί μία απο αυτές, πράγμα που ισχύει και δεν έχει πρόβλημα όσον αφορά την επιτυχία του και τις επιπλοκές του (που σε σχέση άλλες επεμβάσεις βαρύτερες έχουν περισσότερες και βαρύτερες επεμβάσεις).

Η sleeve είναι μία επέμβαση πρόσφατης εφαρμογής η οποία αν και εμφανίζει πολλά θετικά αποτελέσματα , σίγουρα είναι βαρύτερη, με περισσότερες αναφερόμενες επιπλοκές και ΔΕΝ έχει ακόμη παγκοσμίως πιστοποιηθεί μέσα απο τις διεθνείς οργανώσεις και ιατρικές εταιρείες βαριατρικής. (Χωρίς να σημαίνει αυτό ότι δεν πρόκειται άμεσα να συμβεί).

Στην διάθεση για περαιτέρω συζήτηση.
  4. Bellatrix

Bellatrix New Member

Καλησπέρα Στέλιο έχω και εγώ το πρόβλημα των περιττών κιλών και μια κ άνοιξες το thred θα ήθελα με τη σειρά μου να ρωτήσω ορισμένα πράγματα για τον δακτύλιο. Παρακαλώ όποιος ξέρει να απαντήσει. μερικούς μήνες πριν έκανα το λεγόμενο μπαλονάκι αλλά δεν είδα φως στη περίπτωσή μου. Έχω χάσει κάποια κιλά αλλά τίποτα το σοβαρό. Αποφάσισα λοιπόν για δακτύλιο γιατί έμαθα ότι είναι αποτελεσματικός κ μόνιμος. Το άγχος μου λοιπόν είναι μήπως δεν χάσω πολλά κιλά κ μ' αυτόν (αν κ έχω μάθει ότι ρυθμίζεται το πόση ποσότητα τροφής θα περνάει από αυτόν), και το δεύτερο πράγμα που με απασχολεί είναι αυτή καθ αυτή η επέμβαση είναι επικίνδυνη κ πόση ώρα διαρκεί; Παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι ας μου απαντήσει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
  5. stelios

stelios Member

Για να μην παρεξηγηθώ,δεν είμαι γιατρός,χειρουργημένος ασθενής είμαι και οι πληροφορίες που παραθέτω είναι από γιατρούς και συμπάσχοντες παχύσαρκους με διάφορους τύπους επεμβάσεων.Ο δακτύλιος είναι ένα βοήθημα,αλλά δεν είναι το καλύτερο σε χρόνια νοσογόνο παχυσαρκία.Μπορεί να σε προστατέψει τη στιγμή που θα θέλεις να φας πολύ,αλλά αν δεν το φας εκείνη τη στιγμή και καταφέρεις να το ροκανίσεις στη διάρκεια της ημέρας,τις πήρες τις θερμίδες και καληνύχτα απώλεια βάρους.Το ίδιο συμβαίνει αν πιεις αλκοόλ,φας γλυκά(όπου κρύβεται η ζάχαρη γενικότερα)αναψυκτικά και ότι είναι μαλακό και πολτόδες και έχει εύκολη πρόσβαση να περάσει από το δακτύλιο.Γενικώς γίνεσαι επιρρεπής στα μαλακά,που συνήθως είναι και αυτυά που προσθέτουν θερμίδες(π.χ. γαριδάκια,πατατάκια,σοκολάτες).Μόνιμος είναι,ως προς το ότι δεν είσαι υποχρεωμένος να τον βγάλεις.Διάβασε και το προηγούμενο ποστ μου,θα σε βοηθήσει πιστεύω.Χαρακτηριστικό είναι και μου έκανε εντύπωση,ότι η εταιρεία OTC που -αν δεν κάνω λάθος-εμπορεύεται δακτύλιους,κάποτε είχε σαν 1η πρόταση στη διαφήμιση της το μπαλόνι και μετά το δακτύλιο,τώρα έχει εξαφανιστεί το μπαλόνι και ο δακτύλιος είναι 2ος στην καταχώρηση με 1η τη sleeve η οποία όμως δεν έχει κάποιο 'εξάρτημα' που πωλείται για να κερδίσει κάτι η εταιρεία.Ίσως είναι και ενδεικτικό,για το γεγονός ότι κερδίζει έδαφος η sleeve έναντι του δακτύλιου που σιγά σιγά εγκαταλείπετε,ή τουλάχιστον δεν προτείνετε τόσο ένθερμα όπως παλαιότερα.
  6. Bellatrix

Bellatrix New Member

Eπειδή σε μένα τα πράγματα είναι πιο πολύπλοκα δεν πασχω από χρόνια παχυσαρκία αλλά από βουλιμία κ έχω πάρει αρκετά κιλά πιστεύεις ότι ο δακτύλιος είναι λύση γιατί αυτό που θέλω είναι να μη με αφήνει να τρώω ποσότητα (αυτό είναι το πρόβλημά μου) όσο για την πολτοποιημένη τροφή δεν νομίζω ότι θα με ενδιαφέρει να φάω κάτι τέτοιο:biggrin: Όπως είπα κ πιο πάνω επειδή είναι θέμα βουλιμίας άρα κ εγκεφαλικό, όλα ξεκινάνε από εκεί εσύ πιστεύεις πως θα με βοηθήσει ο δακτύλιος; Εχεις ακούσει αν άλλα άτομα που τον έχουν κάνει έχασαν τα παραπάνω κιλά τους;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
  7. stelios

stelios Member

Βουλιμία έχουν οι περισσότεροι αν δεν κάνω λάθος,δεν είναι θέμα μόνο ποσότητας αλλά και είδους τροφίμου.Όταν λέω πολτώδη δεν εννοώ πολτοποιημένα,αλλά μαλακές τροφές στις οποίες γίνεσαι επιρρεπής επειδή οι σκληρότερες θα σε δυσκολεύουν(π.χ. δεν κατεβαίνει η μπριζόλα και την πέφτεις σε γαριδάκια,σοκολάτες,παγωτά,πάστες κ.ο.κ.)Αν είσαι ήδη επιρρεπής σε αυτά,ο δακτύλιος θα χρειαστεί πολύ μεγάλη συνεργασία από μέρους σου στο να συγκρατείσαι,αλλιώς το μπαϊ πας είναι πιο ενδεδειγμένο.Αν πάλι δεν είσαι επιρρεπής στα προηγούμενα,κατά τη γνώμη μου είναι καλύτερη η σληβ από το δακτύλιο.Αλλά την απόφαση για το είδος της επέμβασης θα την πάρει ο εξειδικευμένος χειρουργός που ξέρει να κάνει όλων των τύπων τις επεμβάσεις και αφού δει το ιστορικό και τις εξετάσεις σου κι όχι εσύ.Δεν λες εσύ ποια επέμβαση θέλεις,το θέμα είναι τι θα αποδώσει περισσότερο στο προφίλ σου.Για να μην κάνεις τελικά ένα αναποτελεσματικό χειρουργείο.
    Κάποια κιλά θα τα χάσεις και με το δακτύλιο,το θέμα είναι αν θα ιαστείς πλήρως.Γιατί αν από τα 200 πας στα 150,κέρδος είναι βέβαια,αλλά πάλι άρρωστος θα είσαι.Έχω ακούσει περιπτώσεις και να πάρουν και να μην χάσουν όσα έπρεπε.Και με το μπαϊ πας μπορεί να πάρεις κάποια,αλλά πολύ δυσκολότερα και σχεδόν απίθανο να ξαναγυρίσεις εκεί που ήσουν.Πάντως για τις κρίσεις υπερφαγίας,δεν είναι κατάλληλος ο δακτύλιος απ'όσο ξέρω.
  8. μικρουλα

μικρουλα New Member

9. μικρουλα

μικρουλα New Member

ΕΛΑ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΜΟΝΟ 6500 ΕΥΡΩ. ΚΑΙ ΠΡΟΠΑΝΤΟΣ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΑ. ΕΓΩ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
  10. μικρουλα

μικρουλα New Member

ΓΙΑ ΣΟΥ ΒΕΛΛΑΡΙΣ ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΥΔΟΜΑΔΑ. ΟΛΑ ΕΙΝΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ. Η ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΔΙΑΡΚΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 2,30 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΕ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΙΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 4 ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΝΑΣ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΑ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ/
  11. lapbanded

lapbanded New Member

καλησπέρα μολις γράφτηκα στο forum,να πω και εγώ την γνώμη μου με τον δακτύλιο,ήμουν 162 κιλά 23 ετών,χειρουργήθηκα πριν από 10 μήνες και έχω χάσει μέχρι σήμερα 57 κιλά χωρίς καμια επιπλοκή και χωρίς να έχω κάνει ποτε εμετό(επειδή πολλοί λένε ότι έχεις εμετούς μετά την επέμβαση)με τον δακτύλιο ρυθμισμένο στα 6cc,και με κάποια διατροφή που ακόλουθο,η γνώμη μου είναι το συνιστώ ανεπιφύλακτα αλλα ΜΟΝΟ ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΟ ΈΧΕΤΕ ΠΑΡΕΙ ΑΠΌΦΑΣΗ γιατί ο δακτύλιος είναι απλά ένα βοήθημα και δεν δουλεύει από μονος του!
    την επέμβαση την έκανα σε ιδιωτικό νοσοκομείο και έκατσα μέσα μονο 24 ώρες,το κόστος ήταν 10800 αλλα καλύφτηκε όλο από ιδιωτική ασφάλεια που την έχω 10 χρονια
    εύχομαι τα καλύτερα για οποιον το κάνει
  12. sambalisG

Χαίρομαι που πάτε καλά!!!
    Καλή συνέχεια!!!;)
  13. Bellatrix

Bellatrix New Member

Εγώ πάλι έχω κάνει δακτύλιο αλλά χάνω πάρα πολύ αργά τα κιλά απελπιστικά αργά μάλιστα δεν ξέρω νιώθω απογοητευμένη, έχω κλείσει τον δακτύλιο τόσο πολύ που είναι δύσκολη η κατάποση αλλά κ πάλι δεν βλέπω φως:triste:
  14. stefpapas

stefpapas New Member

χαιρομαι που εκανες την επεμβαση...
    εγω πειστηκα οτι για εμενα ειναι καλυτερα η συρραφη στομαχου(σλιβ)αλλα απογοητευτηκα απο το γιατρο που μιλησα
  15. Bellatrix

Bellatrix New Member

Δεν έχω καταλάβει γιατί το "μανίκι" είναι καλύτερο από τον δακτύλιο; Εκτός από το ότι είναι μία μόνιμη κατάσταση, τι άλλη διαφορά έχει; Χάνεις περισσότερα κιλά; Γιατί σε απογοήτευσε ο γιατρός σου; Πάντως πραγματικά δεν ξέρω τι γίνεται εγώ δεν χάνω κιλά, ενώ βλέπω άλλους που έχουν το διπλό κ παραπάνω ίσως βάρος από μένα κ χάνουν σωρηδόν, υπάρχει περίπτωση σε μένα να μη "πιάνει" έχουν υπάρξει περιπτώσεις να μην έχουν χάσει κιλά παρ' όλο που πέρασαν δακτύλιο;
  16. sambalisG

Γαστρικό δακτύλιος και γαστρικό "μανίκι"είναι επεμβάσεις "περιορισμού" πρόσληψης τροφής!
    Δεν επεμβαίνουν σε απορροφητικές λειρουργίες!
    Αρα είναι βασικότατα εξαρτώμενες απο την καθημερινή σας θερμιδική πρόσληψη!
    Και τις δυο επεμβάσεις μπορεί να τις "ξεγελάσει" ο χειρουργημένος και μάλιστα σχετικά εύκολα!
    Και στις δύο περιπτώσεις χρειάζεται διαιτολογική καθοδήγηση!
  17. Bellatrix

Bellatrix New Member

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω για τις κρίσεις υπερφαγίας, γιατί ο δακτύλιος δεν σ αφήνει να φας πολύ κ να θέλεις ακόμα, άσε που αν τον κλείσεις πολύ, ούτε θέλεις –λόγο του πόνου κ της μεγάλης δυσκολίας στην κατάποση- ούτε μπορείς. Τώρα ως αναφορά το μανίκι θα ήθελα να μου πεις γιατί είναι καλύτερο, τι διαφορά έχει από τον δακτύλιο; (εκτός του ότι είναι μια μόνιμη λύση), δηλαδή τι είναι αυτό που κάνει κατά τη γνώμη σου τον δακτύλιο αναποτελεσματικό σε σχέση με τις υπόλοιπες μεθόδους; Να πω πάλι ότι ήδη έχω κάνει δακτύλιο κ ενώ η τροφή μου είναι πολύ μειωμένη σημαντική διαφορά στα κιλά δεν έχω δει μέχρι στιγμής –των έχω κάνει περίπου πριν 2 μήνες), και είμαι πολύ δυσαρεστημένη, υπάρχουν περιπτώσεις που δεν έχει αποτελέσματα ο δακτύλιος, ή θα πάρει μεγάλο χρονικό διάστημα μέχρι να γίνουν ορατά. Να διευκρινίσω ότι έχω κόψει τα γλυκά, και επίσης δεν τρώω λιπαρές τροφές. Γιατί δεν χάνω κιλά;;; :ngazzat:
    Πραγματικά βρίσκομαι σε απόγνωση:triste::triste:
    Γιατρέ υπάρχει κάποιο κέντρο που μπορώ να απευθυνθώ για κάποια διατροφή ή ακόμα καλύτερα για δίαιτα δεδομένου ότι δεν μπορώ πια να φάω όλες τις τροφές. Αυτό το διάστημα σκέφτομαι να κάνω τη λεγόμενη δίαιτα Ατκινς αλλά μόνο με κοτόπουλο πολτοποιημένο, θεωρείται ότι είναι καλή λύση, θα φέρει αποτελέσματα; Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω:triste:
    Last edited by a moderator: Aug 11, 2008
  18. stelios

stelios Member

Το μανίκι υπερτερεί ως προς το γεγονός ότι σου επαναφέρει το στομάχι σε φυσιολογικό μέγεθος(περιοριστική λύση όπως και του δακτυλίου χωρίς ξένο σώμα όμως)αλλά το μεγαλύτερο όφελος είναι ότι με το κομμάτι στομάχου που αφαιρείται,φεύγει και το κέντρο της όρεξης,η γρελίνη.Έτσι έχει και σύμμαχο την πολύ περιορισμένη όρεξη εκτός από τον περιορισμό όγκου πρσλαμβανόμενης τροφής,πράγμα που δε έχεις με το δακτύλιο.Αν όμως έχεις ιστορικό να καταναλώνεις εκτός από όγκο τροφής και γλυκά και να τσιμπολογάς ανά τακτά χρονικά διαστήματα,ούτε το μανίκι και πολύ περισσότερο ο δακτύλιος δεν θα βοηθήσουν αποτελεσματικά,μόνο κάποιος τύπος μπαι πας είναι αποτελεσματικός σε βάθος χρόνου. Τώρα γιατί δεν χάνεις,δεν ξέρω,ίσως είναι νωρίς,ίσως πρέπει να επισκεφθείς το γιατρό σου.
  19. Bellatrix

Bellatrix New Member

μικρούλα και εγώ την έκανα τελικά την επέμβαση, εσύ πως πας με τα κιλά σου;
    stelio ευχαριστώ για την απάντηση. Το γιατί δεν χάνω πράγματι παραμένει μυστήριο, αυτό ήταν κ ο λόγος που έφτασα στο δακτύλιο γιατί δεν έχανα με τις δίαιτες κ απογοητευόμουν κ τα παρατούσα, ίσως πρέπει να το ψάξω ορμονολογικά:confused:
    Διάβασα κάπου ότι το μανίκι πλέον γίνεται κ με βραχίονα ρομπότ, αυτό σημαίνει ότι αποφεύγονται οι τομές (κάτι σαν λέιζερ) ή ότι οι τομές γίνονται με μεγαλύτερη ακρίβεια, και κάτι τελευταίο μπαι-πας είναι η μέθοδος που συνδέεται το στομάχι με το παχύ έντερο; Γιατί αν είναι αυτό δεν είναι κάπως επικίνδυνο;
  20. stelios

stelios Member

Για ρομπότ κτλ δεν γνωρίζω,το μπαι πας είναι αυτό και έχει και παραλλαγές,σαφώς δυσκολότερο χειρουργείο που απαιτεί μεγαλύτερη γνώση.

Share This Page