1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Akrateia 2

Discussion in 'Λοιπές Ειδικότητες' started by ΜιτσαΧ, Nov 7, 2011.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. ΜιτσαΧ

ΜιτσαΧ New Member

Καλησπερα σας.Ειμαι 42 χρ.και εχω 5 παιδια.Μετα την τελευταια μου γενα, εχω ακρατεια ουρων.(Δεν μπορω να τρεξω να σηκωνω πολυ βαρια πραγματα να φτερνιζομαι η να βηχω κ.τ.λ.ειναι 4 χρονια που εχω γεννησει το τελευταιο μου παιδι.)Απο περυσι μου εμφανιστηκε και αλλη μορφη ακρατειας...Οταν βλεπω νερω η οταν πρεπει να κανω κατι πρεπει να τρεξω αμεσως τουαλετα γιατι δεν μπορω να κρατηθω!οΚαι οσο το εχω στο μυαλο μου τοσο με ταλεπωρει, αλλες φορες πιο εντονα και αλλες οχι.Τι πρεπει να κανω?ΠΡεπει να με δει ουρολογος η και ψυχιατρος? Ευχαριστω που με ακουσατε.
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καλησπέρα σας. Η εγκυμοσύνη και ο τοκετός έχουν ενοχοποιηθεί για την ακράτεια των ούρων. Ο λόγος που γίνεται αυτό είναι γιατί κατά την εγκυμοσύνη γίνεται διάταση των μυών οι οποίοι μετά την εγκυμοσύνη δεν επιστρέφουν στην αρχική τους θέση. Όπως και η έλευση του παιδιού μέσα στον γεννητικό σωλήνα επίσης προκαλεί διάταση των μυών. Αυτοί είναι οι γνωστοί μύες του πυελικού εδάφους. Θα πρέπει να βρείτε έναν καλό ουρογυναικολόγο για να βρει τον τύπο της ακράτειας μετά από μία σειρά εξετάσεων που θα σας συστήσει να κάνετε και να προχωρήσετε στην κατάλληλη θεραπεία.
  3. Νικόλαος

Νικόλαος Moderator Moderator

Θα διαφωνήσω.
    Απο τα συμπτώματα που περιγραφετε έχετε ενα τύπο ακράτειας που ονομάζεται μικτού τύπου.
    Πρέπει να κάνεται ένα πλήρη ουροδυναμικό έλεγχο για ακριβή διάγνωση και θεραπεία.
    Πρέπει να δείτε ουρολόγο και συγκεκριμένα ουρολόγο με εξιδείκευση στον ουροδυναμικό έλεγχο.

Share This Page