1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

3 βδομαδες μετα την εγχειρηση προβληματισμος

Discussion in 'Κήλες' started by Giorgos2, Jun 20, 2018.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. Giorgos2

Giorgos2 New Member

Γιατρε Καλησπέρα,

Εδω και 3 εβδομαδες εχω υποβληθει σε ανοιχτη εγχειρηση αμφω βουβωνοκηλης με πλεγμα.

Η διαδικασια μπορω να πω οτι πηγαινε αργα και σταθερα τις 2 πρωτες βδομαδες που ημουν σπιτι, με τον πονο να λιγοστευει ή να αλλάζει μορφη απο τραβηγμα σε απλη ενοχληση.

Απο όταν γύρισα στην εργασία μου αρχισα να έχω κάποιες ενοχλήσεις, οι οποιες εξελιχτηκαν τωρα σε πονους στην περιοχη των τομών.

Ο γιατρος μου προ διημερου με βεβαιωσε οτι η επεμβαση, τομες φαινονται αριστες και οτι ο πονος ειναι λογικος να υπάρχει ΕΣΤΩ και 3 εβδομαδες μετα.

Ο φοβος μου ειναι μήπως υπαρχει περιπτωση σε καποια κινηση να εχω σπασει εσωτερικα ραμματα και για αυτο να υπαρχει ο πονος.
    Ειναι δυνατο να εχει συμβει αυτο? Γιατι ήδη εχω αρχισει να περιοριω τις κινησεις μου, φοβουμενος ότι καποια βλαβη εχει προξενηθει.

Σας ευχαριστω για την προσοχη σας
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Μόνο στην περίπτωση που σηκώσετε βάρη υπάρχει φόβος. Γενικά για 6 μήνες μέχρι να δέσουν τα πλέγματα δε θα πρέπει να κάνετε έντονες κινήσεις. Εάν ο πόνος συνεχιστεί να σας ξαναδεί οπωσδήποτε ο χειρουργός σας.
  3. Giorgos2

Giorgos2 New Member

Καλημέρα και σας ευχάριστω για την άμεση απάντηση.

Θα προγραμματισω μια επίσκεψη σε μια δυο βδομάδες για την εξέλιξη της επέμβασης.

Το εκτιμώ αυτό που λέτε για τα βάρη, γιατί καθημερινές ασχολίες όπως οδήγηση, καθισμα στο γραφείο μου προκαλουν καποιους πόνους αλλά θεωρώ ότι είναι φυσιολογικό και δεν χρειάζεται φόβος.

Ο γιατρος είναι και κοινωνός και εκτιμώ την καθυσηχαστική σας απάντηση.
    Kathy likes this.
  4. Giorgos2

Giorgos2 New Member

Καλησπερα και παλι,

Θα ήθελα να εκφρασω μια νεα ανησυχια στις 4 εβδομαδες πια απο την επεμβαση.

Επισκεφτηκα τον γιατρο μου την Δευτερα, ο οποιος μου μιλησε για το αριστο αποτελεσμα που παρατηρει. Μπορω να αρχισω κολυμπι σιγα σιγα μου ανεφερε και συνεχεια στις καθημερινες δραστηριοτητες.

Ωστοσο απο χτες το απογευμα στο γραφειο κατα τις 3 (περιπου 6 ωρες καθιστικη δουλεια με διαλλειματα) νιωθω πονο παλι στην αριστερη μου τομη που συνεχιζεται μεχρι σημερα.

Δεν εχω κανει καποια αποτομη κινηση, περα απο οδηγηση και ισως μεγαλη παραμονη καθιστικος στο γραφειο.

Ειναι πιθανο να ξαναξεκινησε ο πονος απο την οδηγηση ή να εχω επιρρεαστει απο τον καιρο?

Ειναι δυνατο η αλλαγη καιρου να προκαλει τραβηγματα?

Ευχαριστω εκ των προτερων για την απαντηση σας
  5. Kathy

Μα φυσικά !!! Είναι πολύ νωρίς ακόμη... Ενοχλήσεις θα υπάρχουν τουλάχιστον για 6 μήνες. Προσοχή στα βάρη και στις απότομες κινήσεις.
  6. Giorgos2

Giorgos2 New Member

Σας ευχαριστώ ειλικρινα για την απάντηση.
    Kathy likes this.
  7. Giorgos2

Giorgos2 New Member

Καλησπερα και παλι.

Επανερχομαι συνεχως με κατι καοινουριο ! Ειναι το αγχος οπως και να το κανουμε!

Σημερα κυριακη 8/7 πηγα για μπανιο κανονικα το πρωι και αργοτερα το απογευμα λιγο πριν να βρεξει(αναφερομαι στον καιρο που αλλαζει) ημουν με φιλους βολτα για περπατημα.

Καθως γυριζα σπιτι και εκανα ενα μπανιο να χαλαρωσω παρατηρησα ενοχλησεις, οχι ακριβως στο υψος τον τομων, πιο ψηλα στο υψος της λεκανης.

Αυτο που με φοβισε αυτη την φορα, ειναι ότι οι ενοχλήσεις εχουν σχεση με την κίνηση.

Δηλαδη καθομαι και τεντωνω τα ποδια και νιωθω τσιμπηματα στα προαναφερθεντα σημεια.

Ειμαι υπερβολικος ή να κλεισω παλι ραντεβου με τον χειρουργο μου?

Ευχαριστω εκ των προτερων για την απαντηση σας
  8. Kathy

Αν αυτό θα σε καθησυχάσει τότε καλό θα είναι να έρθεις σε επαφή μαζί του, έστω και τηλεφωνική.
    Giorgos2 likes this.
  9. Giorgos2

Giorgos2 New Member

Ειναι λεπτη η γραμμη του που ειναι πραγματικα κατι να φοβαμαι ή απλα ειναι ενας αναμενόμενος πόνος.

Απλα σκέφτομαι το ότι ισως οντως ειναι νωρίς ακόμη και εχω αυξήσει πολυ δραστηριοτητες (κολυμπι , περπατημα,) και δεν χρειαζεται.

Αλλά και πάλι οι καθημερινές δραστηριότητες υπάρχουν μέσα στο πρόιγραμμα.

Εκτιμω την απάντηση σας, καθώς εδω πρακτικά ψάχνω για εφησυχασμό.

Θα μιλήσω μαζί του όντως.
  10. Kathy

Είναι πολύ φρέσκο. Γενικά θα πρέπει να είσαι τρομερά προσεκτικός για ένα εξάμηνο μέχρι να δημιουργηθεί ιστός γύρω από το πλέγμα όμως στην περίπτωση που δεις υγρό να τρέχει από την πληγή έφυγες κατευθείαν για τον γιατρό!
  11. Giorgos2

Giorgos2 New Member

Καλημέρα σας,

Θα ήθελα να επανερθω στο θέμα της επέβασης μου 2 μήνες μετα.

Την παρασκευή μετά από περπάτημα και διατασεις που έκανα γύρισα σπίτι και το απόγευμα άρχισαν πόνοι και στις δυο πλευρες της επέμβασης.

Οι πονοι -τσιμπήματα συνεχίζονται μεχρι σήμερα δευτερα.

Εχω αγχωθει παλι μηπως έκανα κάτι και το τραυματισα , αν κ ο πόνος φαίνεται να είναι στους κοιλιακους

Οι τομες φαίνονται φυσιολογικες ως συνήθως.

Να απευθυνθω στον χειρουργο μου ή είμαι υπερβολικός?

Σας ευχαριστώ
  12. Kathy

Αν σε ενοχλεί τόσο τότε να απευθυνθείς στον χειρουργό σου αν και αυτό επιδεινώνεται με το βάρος και όχι τόσο με την κίνηση...
  13. Giorgos2

Giorgos2 New Member

kathy σας ευχαριστω,

Ειδα σημερα τον χειρουργο μου που με διαβεβαιωσε οτι οι τομες ειναι ενταξει. Απλα θα προκυπτουν τετοιοι πονοι αν ζοριζομαι που και που.

Ειλικρινα δεν εχω λογω να μην πιστεψω τον χειρουργο μου.

Απλα μου κανει εντυπωση πως ενω για καιρο δεν ειχα ενοχληση ο πονος επανερχεται.

Με φοβιζει που δειχνει να μην εχει τελος.

Απλα το αναφερω καθώς δυστυχως το αγχος επιμενει
  14. Kathy

Θα έχει τέλος απλά χρειάζεται το χρόνο του και την κατάλληλη προσοχή βέβαια. Όλα θα πάνε καλά!
  15. Giorgos2

Giorgos2 New Member

Σας ευχαριστω πολυ για το θαρρος!
    Kathy likes this.

Share This Page