1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

ΥΓΡΟ ΣΤΗ ΣΑΛΠΙΓΓΑ

Discussion in 'Γυναικολογικές Παθήσεις' started by efi94, Jul 6, 2018.

Watchers:
This thread is being watched by 1 user.
  1. efi94

efi94 New Member

Καλησπέρα σας. Είμαι 23 χρονών, πριν 7 μήνες περίπου έκανα ανοιχτό χειρουργείο για κύστη στην δεξιά ωοθήκη. Η κύστη ήταν 7 εκ. και ο γιατρός μου είχε πει ότι πίεζε τη σάλπιγγα την επιμήκυνε και την παραμόρφωσε και δεν ήξερε αν θα επανερχόταν. Πριν ένα μήνα περίπου πήγα σε άλλο γιατρό να κάνω έναν κολπικό υπέρηχο και είδε ότι η δεξιά σάλπιγγα επανήλθε, αλλά στην αριστερή είδε λίγο υγρό. Με έστειλε για εξετάσεις αίματος και καλλιέργεια κολπικού υγρού. Στις εξετάσεις αίματος όλα είναι σε φυσιολογικές τιμές. (το CPR ειναι 0.64). Στην καλλιέργεια μυκόπλασμα, ουρεόπλασμα και χλαμύδια είναι αρνητικά, το μόνο που βρέθηκε είναι GARDNERELLA VAGINALIS. Μου είχε πει τότε ότι υπάρχει περίπτωση να είναι μετεγχειρητικό και να επανέλθει μόνη της η σάλπιγγα. Αλλιώς ίσως χρειαστεί υστεροσαλπιγγογραφία. Τι γνώμη έχετε; Είναι ικανό αυτό το βακτήριο να προκαλέσει αυτό το πρόβλημα; Ή είναι λόγω χειρουργείου; Πως πρέπει να κινηθώ από δω και πέρα; Για αρχή μου έδωσε FLAGYL για την Gardenerella και μου είπε να πάω σε 2 μήνες να το δούμε.

Share This Page