1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Βουβωνοκηλη

Discussion in 'Κήλες' started by Akis_G, Sep 26, 2007.

Watchers:
This thread is being watched by 6 users.
  1. Akis_G

Akis_G New Member

Μετα απο την εμφανιση ενος μικρου πρηξιματος χαμηλα στην κοιλια επισκεφθηκα πριν 3-4 μερες εναν παθολογο ο οποιος μου ειπε οτι πασχω απο βουβωνοκηλη. Δεν εχω επισκεφθει ακομα χειρουργο αλλα εχω διαβασει τα περισσοτερα απο οσα κυκλοφορουν στο ιντερνετ στα ελληνικα, σχετικα με το θεμα. Θα ηθελα λοιπον μερικες επιπλεον πληροφοριες απο καποιον ειδικο.
    1.Κατ'αρχην δεδομενου οτι ειμαι γυρω στα 35, χωρις αλλα προβληματα υγειας και σε καλη φυσικη κατασταση φανταζομαι οτι σε οποιον γιατρο και να παω θα μου προτεινει λαπαροσκοπικη επεμβαση.Διαβασα ομως οτι ειναι μια σχετικα προσφατη μεθοδος και εξαρταται πολυ απο την εμπειρια του χειρουργου.Εχουν στην Ελλαδα οι περισσοτεροι χειρουργοι σε δημοσια και ιδιωτικα νοσοκομεια την απαραιτητη εμπειρια?
    2.Μεταξυ ενδοπεριτοναικης και εξωπεριτοναικης αποκαταστασης ποια ειναι η προτιμοτερη και γιατι?
    3.Οταν τοποθετηθει το πλεγμα η τρυπα που ειχε εμφανιστει επουλωνεται ή απλα το πλεγμα συγκρατει το εντερο?
    4.Το πλεγμα θα το αισθανομαι σαν ξενο σωμα για παντα?
    5.Μετα την πληρη αποκατασταση (6 μηνες περιπου?) θα μπορω ακομα και να αθλουμαι ή θα πρεπει για παντα να προσεχω ειδικα το σηκωμα βαρους?
    6.Για ασφαλιστικους λογους μπορω να κανω την επεμβαση ειτε σε δημοσιο νοσοκομειο ειτε στο Ερρικος Ντυναν. Ξερετε κατι για το συγκεκριμενο νοσοκομειο? Εχει καλους χερουργους? Εχετε να προτεινετε καποιον?
    7.Ποιο ειναι το κοστος σε ταξη μεγεθους μιας τετοιας επεμβασης?
    Ευχαριστω
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Απ: Βουβωνοκηλη

1. Η λαπαροσκοπική μέθοδος υπερτερεί της ανοικτής κυρίως όσον αφορά το μετεγχειρητικό άλγος, και την έλλειψη ουλής και τομής στην βουβωνική χώρα. Η τομή στην βουβωνική χώρα είναι ολίγον πρόβλημα λόγω διατομής μυών και νεύρων στην περιοχή. Είναι μέθοδος όχι και τοσο πρόσφατη! Προσωπικά εξασκώ την μέθοδο απο το 1994 αλλά δεν μπορώ να πω πως η μεγάλη μάζα των χειρουργών είναι προσφιλής της μεθόδου ή έχει εμπειρία προς αυτήν. Κυρίως στα ιδιωτικά νοσοκομεία υπάρχουν!
    2. Η εξωπεριτοναϊκή μέθοδος είναι σαφώς καλύτερη διότι ο χειρουργός δεν χειρουργεί απο την κοιλιακή χώρα διατέμνοντας το περιτόναιο, αλλά καθαρά στον χώρο που αναπτύσσεται η κήλη δηλαδή "προπεριτοναϊκά"!
    3. Το "ανοιγμα" εξασφαλίζεται από το πλέγμα το οποίο δημιουργεί σύν το χρόνω ένα καινούργιο τοίχωμα , εξασφαλίζοντας το περιτόναιο με τα σπλάχνα που ευρίσκονται στην σωστή τους πλέον ανατομική θέση!
    4. Το πλέγμα ΔΕΝ το αισθάνεστε!
    5. Η αποκατάσταση έχει να κάνει με την πλήρη ενσωμάτωση του πλέγματος και την δημιουργία νέου ιστού! Μετά θα είστε απολύτως καλά!
    6. Δεν μπορώ να σας απαντήσω θετικά ή αρνητικα επί του προκειμένου, για λόγους σωστής δεοντολογίας!
    Ομως δεν καταλαβαίνω το γιατί μόνο εκεί??
    7. Ανάλογα με το Ταμείο!!

Στην διάθεση σας!
  3. Akis_G

Akis_G New Member

1.Τωρα με ανησυχησατε λιγο.Νομιζα πως ο μονος λογος να κανεις ανοιχτη επεμβαση ειναι να εχεις καποιο προβλημα με την ολικη αναισθησια που απαιτειται.Νομιζα δηλαδη πως οι περισσοτεροι χειρουργοι προτιμουν και εξασκουν την λαπαροσκοπικη μεθοδο.Ετσι οπως μου τα λετε σημαινει πως πρεπει να επιλεξω χειρουργο που να εξασκει τη συγκεκριμενη μεθοδο.Αρα δυσκολευει το θεμα του δημοσιου νοσοκομειου.Επισης υπαρχει περιπτωση απ'οτι καταλαβα να πεσεις σε καποιον ο οποιος να εχει κανει αμετρητες επεμβασεις κηλης και να ειναι πολυ καλος αλλα να εχει κανει ελαχιστες λαπαροσκοπικα.Αρα αντε να βρεις ακρη!
    2,3,4,5.Ευχαριστω για τις διευκρινησεις.
    6,7.Δεν ξερω αν μπορειτε και θελετε να πειτε κατι παραπανω σ'αυτο το θεμα, παντως εγω θα σας πω μερικες λεπτομερειες.
    Ειμαι ασφαλισμενος στο ΙΚΑ και εχω μια προσθετη ασφαλεια απο την εταιρια μου στην Εθνικη Ασφαλιστικη με βαση την οποια αν το ΙΚΑ καλυπτει ενα μερος της νοσηλειας η Εθνικη καλυπτει το 90% του υπολοιπου ποσου, αλλιως καλυπτει μονο το 70% ολου του κοστους.Αν παω στο Ντυναν ή το Μετροπολιταν χωρις καμμια γραφειοκρατεια πληρωνω στην εξοδο μονο το λιγοτερο απο 10% και δεν χρειαζεται τιποτα αλλο. Ενω οπουδηποτε αλλου πρεπει να τρεχω στο ΙΚΑ να μου εγκρινουν την καλυψη (αν το κανουν) και μετα να περιμενω να με πληρωσει η ασφαλιστικη, αφου βεβαια θα εχω πληρωσει ολο το ποσον στο νοσοκομειο.Αν καταλαβα καλα αυτο γινεται γιατι τα συγκεκριμενα νοσοκομεια παρεχουν εναν αριθμο κλινων στο ΙΚΑ αρα υπαρχει αμεση συνεργασια.Δεν ειμαι και σιγουρος βεβαια για ολα αυτα γιατι κανεις δε σου εξηγει και ακριβως τι γινεται.Επειδη ομως δεν υπαρχει μεγαλη οικονομικη ανεση θα επιδιωξω να παω καπου που θα εχω τη μεγιστη δυνατη καλυψη.Γι'αυτο και ρωτησα για μια ταξη μεγεθους του κοστους για να δω τι περιθωρια εχω.Απ'οτι εχω διαβασει το Ιατρικο Αθηνων πρεπει να ειναι το καλυτερο σε αυτες τις επεμβασεις αλλα μαλλον δεν εχω τη δυνατοτητα να παω εκει (παρ'οτι ειναι διπλα μου και ειναι και χορηγος του Θρυλου ;) )

Υ.Γ.: Βλεπω και συντονιστης στο AVsite και ενθερμος φιλος των Floyd!!! Κατι μου ελεγε το ονομα...
  4. sambalisG

Για το θέμα των κλινικών, επειδή προσωπικά έχω σχέση και με τον ομιλο του Ιατρικού αλλά και με μικρότερες κλινικές (π.χ. Λευκός Σταυρός), οι ασφάλειες μπορεί να μην έχουν άμεση σύμβαση αλλα οι ως άνω κλινικές παρέχουν διευκολύνσεις και εξυπηρετήσεις όσον αφορά την κάλυψη!!!
    Για το ΥΓ, πραγματικά έτσι είναι και φυσικά είναι το καλυτερο χόμπυ που έχω!!!
    Εχετε PM!!! :D
  5. geokat7

geokat7 New Member

βουβωνοκηλη

Καλησπερα.
    Μερικες ερωτησεις :
    1. μετα την αποκατασταση βουβωνοκηλης με πλεγμα, δικαιολογουνται πονοι οπως σαν να στριβει το εντερο στην επιμαχη περιοχή ή μολις σηκωνομαι απο κρεβατι ή απο καρεκλα ενα τσουψιμο,ενα καψιμο που σε καθηλωνει?
    2. ποσο καιρο συνεχιζουν οι μετεγχειρητικοι πονοι ? δικαιολογουνται πονοι μια βδομαδα μετα απο την επεμβαση?
    3. μετα απο ποσο καιρο επερχεται πληρης αποκατασταση δηλαδη ενσωματωση του πλεγματος ? οι πονοι σταματανε μολις ενσωματωθει το πλεγμα?
    4. τι αποαγορευεται να κανει καποιος μετα την επεμβαση?

ευχαριστω
  6. georgeml

georgeml New Member

προχθες εκανα εγχειριση αρ. βουβονοκηλης με τοπικη ναρκωση και τοποθετηση πλεγματος,οχι λαπαροσκοπικη
    μετα την εγχειριση και μεχρι την εξοδο μου απο το νοσοκομειο αισθανομουν ανεκτο πονο και μονο οταν αλλαζα θεση στο κρεβατι η προσπαθουσα να σηκωθω απο αυτο
    στο σπιτι μου ομως και οταν προσπαθω να σηκωθω απο κρεβατι η καθισμα ,οταν το σωμα αλλαζει απο καθιστη σε ορθια σταση αισθανομαι ενα μεγαλο και διαρκη πονο που καταληγει σε αισθημα καψιματος και τσουξιματος
    υποθετω οτι φταιει και το υψος των επιπλων γιατι απο το ψηλο κρεβατι του νοσοκομειου κατεβαινεις ενω απο τα χαμηλα επιπλα του σπιτιου σπρωχνεις για να σηκωθεις ηθελα να ρωτησω αν αυτοςο ισχυρος πονος ειναι φυσιολογικος
    και αν υπαρχει καποιο παυσιπονο (κατι μου εδωσαν στο νοσοκομειο πριν φυγω) καταλληλο για μια τετοια περιπτωση
  7. sambalisG

Ο πόνος είναι αναμενόμενος μετά απο "ανοικτή" επέμβαση.
    Ομως πρέπει να λαμβάνετε παυσίπονα για αυτό!
    Κυρίως παρέχονται Lonarid , Lonarid-N, Lonalgal (τα τελευταία 2 με ειδική συνταγή)!
    Σε περιπτώσεις μεγαλύτερου πόνου βοηθούν πολύ τα αντιφλεγμονώδη (Mesulid, Voltaren) αλλα με προσοχή στο στομάχι σας!
  8. georgeml

georgeml New Member

σημερα 2 μηνες μετα την εγχειριση παρατηρησα οτι η ουλη ξεχωριζει σαν μια μελανια (μωβ) γραμμη πανω στο δερμα και οταν πιεζω στο χαμηλοτερο ακρο της αισθανομαι ενα μικρο πονο
    δεν θυμαμαι αν ειχε αυτη την αποχρωση σιγουρα τον προηγουμενο καιρο
    γιατι δεν προσεχα ιδιαιτερα
    ειναι φυσιολογικη αυτη η αποχρωση για ουλη 2 μηνων η δειχνει καποιο προβλημα

ευχαριστω
  9. sambalisG

Δεν νομ'ιζω πως είναι πρόβλημα!!
    Ο χρωματισμός θα μεταπέσει σιγά σιγά σε μια ανεπαίσθητη λευκή γραμμή!
  10. makrivas

makrivas New Member

Διάβασα τα παραπάνω και νομίζω ότι έχουν παρατεθεί αρκετά light..
    Ο φίλος μου έχει χειρουργηθεί 2 φορές στο ίδιο σημείο 1 φορά όταν ήταν 7 χρονών και μετά στα 18 του πάλι με ανοιχτές επεμβάσεις, την δεύτερη έβαλε και πλέγμα μάλιστα υπέστει και μικροχειρουργική στους μηρούς του αφού η κήλη του έσπασε πολλά αιμοφόρα αγγέια όπως κατέβηκε. Από τότε έχουν περάσει 6 χρόνια ξέρει το πρόβλημά του και ζει με αυτό..Το πρόβλημα όμως δεν είναι αστείο..δεν μπορεί να σηκώσει βάρος, δεν μπορεί να περπατήσει ή να σταθεί όρθιος για πολύ ώρα, δεν κάνει να ασκεί μεγάλη πίεση σε κάτι (π.χ. να σπρώξει ή να σφίξει κάτι με πολύ δύναμη), όταν κουράζεται με κάποιον από τους παρακάτω τρόπους η κήλη του πρίζεται στο σημείο του πλέγματος, και πονάει σαν να τον πιάνει κωλικός ..όσον αφορά τη σεξουαλική επαφή και εκεί αντιμετωπίζει προβλήματα αν το σημείο της τομής τρίβεται...Το τελευταίο εξάμηνο μάλιστα έχει πόνους και άπο την αριστερή μερια εκεί που δεν υπάρχει πλέγμα...
    Θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει κάτι που μπορεί να κάνει όταν έχει πόνους ή πριξίματα στην συγκεκριμένη περιοχή
    Ευχαριστώ!!
  11. sambalisG

Ακούστε!
    Πόνος μετα απο τοσον καιρό απο επέμβαση είναι αυνήθης!
    Δεν δικαιολογείται σε σχέση με τις γενικές στατσιστικές, και μετά απο την προσωπική μου αλλά και διεθνή εμπειρία και βιβλιογραφικά δεδομένα, απώτερος μεττεγχειρητικός πόνος σε σημεία χειρουργηθεισών κηλών, οφείλονται κυρίως σε υποτροπή κήλης ή νευρικό τραυματισμό-ερεθισμό, ανάπτυξη νευρινωμάτων κλπ!!
  12. Kostas23

Kostas23 New Member

Πόσο κοστίζει ρομποτικά η βουβωνοκήλη??Ίσως αμφω.
  13. Kostas23

Kostas23 New Member

Έχω και υδροκήλη αριστερά.Γίνεται συγχρόνως η επέμβαση με την β/κήλη?Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγχαρητήρια.

Share This Page