1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση βακτηριδιακη φλεγμονη

Discussion in 'Γυναικολογικές Παθήσεις' started by christina1, Mar 22, 2013.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. christina1

christina1 New Member

καλημερα σας...
    θα ηθελα και εγω με την σειρα μου να ρωτησω καποια πραγματα... στα αποτελεσματα του τεστ παπ , στο τελος της σελιδας γραφει οτι το συμπερασμα ειναι βακτηριδιακη φλεγμονη (κοκκοι)... τι ακριβως ειναι αυτο? πρεπει να ανυσηχω?
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καλησπέρα! Καταρχήν δεν θα πρέπει να ανησυχείς γιατί δεν είναι κάτι σοβαρό. Είναι πολύ συνηθισμένο φαινόμενο και εμφανίζεται τακτικά στις περισσότερες γυναίκες. Έχει να κάνει με τη γνωστή χλωρίδα του κόλπου. Με τον όρο αυτό αναφερόμαστε στους μικροοργανισμούς που ζουν φυσιολογικά στον κόλπο χωρίς να προκαλούν κανένα πρόβλημα. Υπάρχει δηλαδή κάποια ισορροπία. Στην βακτηριδιακή κολπίτιδα αυτή η ισορροπία διαταράσσεται ώστε να δημιουργείται μια μικτή χλωρίδα δηλαδή έχουμε τα "καλά" μικρόβια που προστατεύουν τον κόλπο από τα "κακά". Οι κόκκοι είναι σφαιρικά βακτήρια που είναι κυρίως υπεύθυνα γι' αυτό το φαινόμενο διότι με την πτώση της άμυνας του οργανισμού (κούραση, stress, γρίπη) ή με την υπερβολική καθαριότητα της ευαίσθητης περιοχής όπως κολπικές πλύσεις, αποδυναμώνονται τα "καλά" και ενισχύονται τα "κακά". Η φαρμακευτική αντιμετώπιση είναι παραπάνω από επαρκής απλά θα πρέπει να σε δει γυναικολόγος για να σου συστήσει κάποια απλή θεραπεία.
  3. christina1

christina1 New Member

Kαλημερα σας! Καταρχην να σας ευχαριστησω για την απαντηση σας. Με τοσα που διαβαζω καθημερινα στο ιντερνετ, ομολογω οτι εχω αρχισει να φοβαμαι λιγο. Εχω διαβασει λοιπον οτι η θεραπεια γινεται συνηθως με χαπια και χορηγειται και στον συντροφο (αν υπαρχει). Εμενα ο γυναικολογος μου μου εδωσε μια αγωγη της μιας εβδομαδας με μια ενδοκολπικη αλοιφη (climycen) αν θυμαμαι καλα. Απο αυτα που μου ειπε μου εδωσε να καταταλαβω οτι και η θεραπεια για μενα δεν ειναι απαραιτητη αλλαουτε και για τον συντροφο μου. Σε οσες σελιδες εχω μπει πουθενα δεν εχω διαβασει για αυτη την αλοιφη. Μηπως λοιπον μου εδωσε λαθος θεραπεια? πρεπει να κανει και ο συντροφος μου καποια θεραπεια?
  4. Kathy

Καλησπέρα! Συνήθως δίνεται θεραπεία και στον σύντροφο για πιο σίγουρα αποτελέσματα. Ο κάθε γιατρός δίνει το δικό του σχήμα. Επειδή ακριβώς δεν είναι κάτι το σοβαρό, η θεραπεία που δίνεται συνήθως είναι απλή τόσο για τον άντρα όσο και για την γυναίκα αφού οι περισσότεροι γιατροί δίνουν ένα συγκεκριμένο σκεύασμα για μία ημέρα μόνο (λήψη από το στόμα) ενώ η γυναίκα πρέπει να λάβει και επταήμερη κολπική αλοιφή και στη συνέχεια προληπτικά αντιμυκητιακό υπόθετο μίας νύχτας.
  5. christina1

christina1 New Member

Ευχαριστω πολυ και παλι για την αμεση απαντηση σας! Μονο την ενδοκολπικη αλοιφη χρησιμοποιησα και ο συντροφος μου οπως σας προειπα δεν εκανε καμια αγωγη. Τελος παντων, μεχρι στιγμης δεν υπαρχουν συμπτωματα,αν και απο οτι ξερω υποτροπιαζει. Ο επομενος ελεγχος θα δειξει. Παντως με βοηθησατε πολυ με τις απαντησεις σας!ευχαριστω...
  6. Kathy

Όπως είπες, ο επόμενος έλεγχος θα δείξει! Παρακαλώ, να είσαι καλά!

Share This Page