1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Τσουξιμο Στον Κόλπο

Discussion in 'Γυναικολογικές Παθήσεις' started by KOSTOULAJ, Sep 16, 2011.

Watchers:
This thread is being watched by 8 users.
  1. KOSTOULAJ

KOSTOULAJ New Member

Θα ήθελα να σας ρωτήσω γιατι ταλαιπωρούμαι αρκετους μηνες και ακρη δεν μπορώ να βρω. Είμαι 35 ετών και είχα κάποιες ενοχλήσεις στον κόλπο, τρομερό τσουξιμο και αισθανομουνα εντελως στεγνή. Εκανα καλλιεργεια κολπικού υγρου και βρεθηκαν garderela.Μου έδωσε ο γιατρός θεραπεια αλλά το τσουξιμο συνεχιζε και ενιωθα τελειως στεγνή, χωρις καθόλου υγρα.Πηγα στον γιατρό πάλι έκανα test pap και καλλιεργεια κολπικου υγρου και βρεθηκαν μόνο λίγα πυοσφαίρια.Μου εδωσε ο γυναικολόγος ceclor αντιβιωση και κολπικά υπόθετα.Αλλά συνεχίζουν τα παραπάνω συμπτώματα.Με ότι και να πλυθω στην ευαισθητη περιοχή με τσουζει υπερβολικά!Πήρα υγρο καθαρισμού με γαλακτικό οξύ αλλά ουτε και αυτό με βοήθησε. Βαζω σωληνάρια με γαλακτικό οξυ και νιωθω λίγο καλύτερα.Τώρα πλένομαι με πρασινο σαπουνι και βάζω baby oil με βοηθησε αρκετα όμως συνεχιζω να έχω κάποιες ενοχλήσεις δηλ. τσουξιμο και να νιωθω στεγνή.
    Που μπορεί να οφείλεται και με ποιο τροπο θα μπορουσα να βοηθηθώ;:confused::confused::confused:
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καλησπέρα. Πολλά μπορεί να συμβαίνουν... Εάν υπάρχει σύντροφος έκανε κι αυτός θεραπεία γιατί εάν δεν έκανε τότε ο ένας θα το μεταδίδει συνέχεια στον άλλον. Εάν γίνεται χρήση προφυλακτικού τότε υπάρχει περίπτωση το latex να προκαλεί στον κόλπο αλλεργία. Αλλεργία μπορεί να προκαλεί κι ένα συγκεκριμένο απορρυπαντικό ή μαλακτικό που πλένετε τα εσώρουχα. Τσούξιμο προκαλούν και τα στενά παντελόνια. Εξέταση για τον ιό των κονδυλωμάτων αλλά και του έρπητα έχετε κάνει; Πολλές φορές η ύπαρξη τους μπορεί να προκαλέσει κάψιμο και ξηρασία στον κόλπο και ιδιαίτερα ο ιός του έρπητα.
    Last edited by a moderator: Sep 16, 2011
    Insomniac likes this.
  3. KOSTOULAJ

KOSTOULAJ New Member

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας. Ερωτικός σύντροφος δεν υπήρχε και ούτε υπάρχει,οπότε την αποκλείουμε την πιθανότητα. Η εξέταση για τα κονδυλώματα δεν φαίνεται απο το test pap;Γιατι το test pap βγηκε καθαρό όπως και η πλήρης καλλιεργεια κολπικού υγρου.Τωρα όσον αφορά το αν υπάρχει ερπης τι εξέταση χρειάζεται; Μπορεί να το δει με την απλή εξεταση ή το κολπικό υπέρηχο ο γυναικολόγος μου; Γιατί με εξέτασε και δεν βρήκε κάτι.
    Η χλωρίδα του κόλπου πρέπει να εχει διαταραχθεί γιατί άρχισαν τα συμπτώμα μετά απο αντιβιωση.
    Τι άλλο θα μπορούσα να κάνω, εφοσον δεν υπάρχει κάτι παθολογικο για να επανέλθει το ph του κολπου;
  4. Kathy

Καλησπέρα. Ο ιός των κονδυλωμάτων θα φαινόταν στο τεστ Παπανικολάου διότι θα υπήρχαν κυτταρικές αλλοιώσεις όπου σε αυτές τις περιπτώσεις παραπέμπεστε σε κολποσκόπηση και βιοψία αλλά από τη στιγμή που βγήκε ένα καθαρό αποτέλεσμα τότε δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Καλό θα είναι το τεστ Παπανικολάου να γίνεται κάθε χρόνο. Όσο για τον ιό του έρπητα υπάρχουν δύο είδη: HSV -1 (επιχείλιος) και HSV -2 (γεννητικών οργάνων) που ανιχνεύονται με εξέταση αίματος (εξέταση για αντισώματα έναντι HSV) αλλά και με λήψη εκκρίματος από τον τράχηλο και τον κόλπο για HSV εξέταση. Τώρα όσο για τη χλωρίδα του κόλπου δε θα πρέπει να γίνονται κολπικές πλύσεις με αντισηπτικά διότι το pΗ διαταρράσεται περισσότερο. Για τέτοιες περιπτώσεις υπάρχουν στα φαρμακεία κολπικές κρέμες που ανακουφίζουν από κνησμό και ερεθισμό, θεραπεύουν και προλαμβάνουν τη βακτηριακή κολπίτιδα αλλά παράλληλα διατηρούν και υγιές pH μειώνοντας έτσι τον κίνδυνο κολπικών λοιμώξεων. Για όλα αυτά όμως θα πρέπει να έχετε και τη σύμφωνη γνώμη του γυναικολόγου σας.
  5. maria kamberi

maria kamberi New Member

geia sas.....tha ithela na rwtisw ti tha mporousa na kanw se ena provlima mou!!!stin euaisthiti perioxi logika prepei na exw kapoia spurakia(2-3) polu mikra ta opoia me ponane upervolika polu kai kata tin diarkeia ths ourisis alla kai genikotera....einai polu mikra kai den vgazoun aima,apla dimiourgoun apisteuto pono!!!!
  6. Kathy

Καλησπέρα. Αυτό που θα πρέπει να κάνεις είναι να σε δει άμεσα ένας γυναικολόγος. Είναι πολύ πιθανό να σε παραπέμψει σε εξετάσεις για HPV (ιό των ανθρωπίνων θηλωμάτων-κοινώς κονδυλώματα) και για HSV-1 και HSV-2 (ιό του έρπητα). Αυτοί οι δύο ιοί είναι σε θέση να δημιουργήσουν τέτοια φαινόμενα όπως τα περιγράφεις.
  7. stefita

stefita New Member

kostoulaj vartholinitida mu murizetai.
  8. Μελανή

Μελανή New Member

Γεια σας,
    Εμένα η απορία μου είναι η εξής:
    Γιατί όποτε βάλω σαπούνι (όταν κάνω ντουζ) στην ευαίσθητη περιοχή :oops:, μετά τσούζει πολύ όταν κάνω πιπί και κοκκινίζει (ερεθίζεται) ?
    *σαπούνι πλάκα κοινό.
    **Αν όμως αντί αυτού χρησιμοποιήσω κρεμώδες, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
  9. Kathy

Είναι επόμενο το τσούξιμο όταν γίνεται χρήση κοινών σαπουνιών λόγω των πολλών αλκαλικών που περιέχονται σε αυτά. Στην ευαίσθητη περιοχή πρέπει πάντα να χρησιμοποιούνται πιο μαλακά σαπούνια τύπου carefree. Δε μιλάω τύπου Detol γιατί τέτοιου είδους αντισηψία αντενδείκνυται για την ευαίσθητη περιοχή.
  10. Efi14

Efi14 New Member

Γεια σας είμαι 14 χρονών και νιώθω τσουξιμο στη περιοχή του κόλπου μετά την ούρηση επίσης νιώθω συχνοουρια και κάψιμο μετέπειτα. Τα υγρά του κόλπου μου βρίσκονται σε μεγάλη ποσότητα. Έχω κάνει εξέταση ούρων η οποία αποκλείει το ενδεχόμενο της ουρολιμοξης. Όπως είναι φυσικό δεν έχω έρθει σε σεξουαλικη επαφή οπότε αποκλείεται και το ενδεχόμενο μεταφοράς μικροβίων μέσω ερωτικού συντρόφου. Το τσουξιμο αυτό τείνει να συνεχίζεται αρκετό καιρό ιδιαίτερα όταν δεν βρίσκομαι σε χώρο που να μπορώ να πάω τουαλέτα καθυστερωντας έτσι την ούρηση. Χρειάζομαι βοήθεια! :cry:
  11. Kathy

Απλή εξέταση ούρων έγινε ή και καλλιέργεια μαζί ;;;
  12. Hopest

Hopest New Member

Γεια σας, θελω να κανω μια πολυ σημαντική ερώτηση βρίσκομαι σε διακοπες εκτός Ελλάδας με το αγορι μου εδω και ενα μήνα εχω τσούξιμο σε εκείνη την περιοχή καθε φορα που υπαρχει συνουσία και έπειτα για αρκετές ωρες. Στην αρχή νόμιζα πως ηταν ουρολοίμωξη αλλα δρν πιςτευω πως ειναι αυτο πλέον καθώς θα με έτσουζε όλες τις ωρες της ημέρας και οχι μονο μετα απο την συνουσία. Εχω παρατήσει οτι μρ βοηθάει πολυ να πίνω νερό με σόδα μαγειρικής νιώθω παντα πολυ καλυτερα μετα απο αυτο. Σημερα επειδή δρν βρίσκομαι σπίτι μου δεν βρήκα σόδα και ο πόνος εγινε τοσο αφόρητος και άρχισα να νιώθω και ενα ρίγος πηρα ενα πονσταν αλλα δρν μπορω να παω στον γιατρό αυτη την στιγμή. 1. Τι μπορω να κανω για να αντέξω για τις επόμενες 8 μερες και 2. Τι μπορει να εχω ;
  13. Kathy

Καλησπέρα. Αν ήταν ουρολοίμωξη θα είχατε μεγάλο πρόβλημα κατά την ούρηση συν ότι θα υπήρχε πλέον πόνος και στους νεφρούς με παρουσία πυρετού. Προφανώς κάποιο μικρόβιο στον κόλπο ή στον τράχηλο σας ταλαιπωρεί και δημιουργεί αυτά τα προβλήματα. Η μόνη λύση είναι η καλλιέργεια κολπικού και τραχηλικού επιχρίσματος. Αν σας ενοχλεί τόσο η μόνη λύση είναι η αποχή από το σεξ μέχρι να γίνει η εξέταση. Στην περίπτωση θεραπείας θα πρέπει να γίνει ταυτόχρονα και από του δυο.

Share This Page