1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα θυρεοειδής

Discussion in 'Παθησεις Θυρεοειδούς και άλλων αδένων.' started by andreas_21, Sep 9, 2017.

Watchers:
This thread is being watched by 1 user.
  1. andreas_21

andreas_21 New Member

Καλησπέρα, είμαι φοιτητής, 24, έχω ένα χρόνο που αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα με τον θυρεοειδή μου, αλλά δεν γνωρίζω αν είναι και η μόνη αιτία όλων των προβλημάτων, πέρσι είχα κάποια κλασικά προβλήματα του θυρεοειδή, άρχισα να ζαλίζομαι, να έχω ταχυπαλμίες ή να ακούω τους παλμούς μου, να παίρνω κιλά, να τρέμουν ή και να πονανε τα άκρα μου, ακόμα και να μουδιάζουν, τέλος πάντων πήγα 1-2 φορές νοσοκομείο οι γιατροί κατέληξαν ότι πρέπει να επισκεφτώ ενδοκρινολόγο, επειδή δεν έβλεπες τίποτα παθολογικό και οι εξετάσεις μου ήταν άψογες, τελικά είχα λίγο ανεβασμένο θυρεοειδή, ξεκίνησα θεραπεία και όλα αυτά ηρέμησαν

μετά απο λίγο καιρό, άρχισα να έχω βουητά στα αυτιά, σαν χαλασμένο ψυγείο, όταν έπεφτα να κοιμηθώ, πως είναι όταν είσαι σε έναν χώρο με πολύ θόρυβο και μετά έχεις υπερένταση, κάτι παρόμοιο αλλά σε καθημερινή βάση ακόμα και όταν ήμουν ήρεμος στο σπίτι, έκανα κάτι εξετάσεις σε ωρλ, δεν μου έβρισκε κάτι πέρα απο το στραβό διάφραγμα, τέλος πάντων τα βουητά πέρασαν με τον καιρό, ή τα συνήθισα και δεν τα καταλαβαίνω

το πάσχα με πιάνει ένας πολύ έντονος πονοκέφαλος μόνο σε ένα σημείο του κεφαλιού, στο μέτωπο αριστερά, τόσο έντονος πόνος που πήγα νοσκομείο, σαν να χτύπησα το κεφάλι μου, στο νοσοκομείο μου κάνανε μια αξονική και μου την έδειξαν κ όλλας και είχα ένα μαύρο πραγματακι πισω απο το μάτι πάνω απο την υπόφυση αν δεν κάνω λάθος το όποιο είχε τοίχωμα και μου είπαν ότι δεν βλέπουμε κάτι σοβαρό αλλά καλού κακού κάνε μια μαγνιτική, κάνω μαγνιτική την παω σε νευρολόγο, του λέω καιγια κάτι πονοκεφάλους που είχα παλιότερα και μου είπε πως έιναι η τυχαίο εύρημα ή ενδοκράνια υπέρταση, το οποίο μου είπε είναι πολύ σπάνιο αλλά να το έχουμε στο νου μας, κάνω και οσιτιν σε οφθαλμιάτρο δεν βλέπει κάτι, πάω σε άλλο νευρολόγο και μου λέει ότι δύσκολα είναι ενδοκράνια υπέρταση γιατί δεν έχεις καθόλου συμπτώματα, εκτός αν δεις ν αέχεις πρόβλημα με την όραση σου, τότε ξανα έλα να τα πουμε

με τον καιρό όλα καλά, ηρέμησα δεν είχα κανένα πρόβλημα, τώρα τελευταία και πάνω στην εξεταστική νιώθω μουδιάσματα στο σαγόνι δεξιά, σαν κάψιμο ή κάτι ανάλογο, το ίδιο νιώθω και στο κεφάλι πίσω χαμηλά προς το σβέρκο, πάει και έρχεται, ιδικά προς το βράδυ, έχω και κάποια πονάκια στα νεύρα στα χέρια, πήρα τον νευρολόγο και του το είπα και μου είπε ότι δεν ακούει κάτι ανησυχητικό, μπορεί απο το αγχος και ότι όλη η χρονιά με πιάνουν μικροπορβληματάκια και μπροεί να έχω ψυχοσωματικα, το μεγάλο μου θέμα είναι και γι αυτό και μπηκα να γράψω, ότι γενικά δεν με ξέρω να αγχώνομαι, μπορώ να πω ότι δεν θα το καταλαβαινα κ όλας, μπορεί να αγχόνομαι και να μη καταλαβαίνω, όμως δεν γνωρίζω αν όλα αυτά τα προκαλεί ο θυρεοειδής, γιατί απο τότε ξεκίνησαν όλα, καλού κακού έκανα μια εξέταση στην tsh και περιμένω τα αποτελέσματα αλλά είχα ξανα κάνει πριν 1.5 μήνα και ήταν στο 2.3 περίπου αν δεν κάνω λάθος, δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει, και αν ειναι απο τον θυρεοειδή παίρνω ένα χρόνο 50αρι τ4, πότε επιτέλους θα συγχορνιστεί
  2. andreas_21

andreas_21 New Member

ξέχασα να αναφέρω ότι έχω επισκεφτεί και καρδιολόγο πριν 1.5 μήνα και δεν μου είπε κάτι πέρα απο την χαλαρή χαλαρη μιτροειδη που έχω, και πως ο νευρολόγος μου είπε για το εύρημα πανω απο την υπόφυση πως είναι απλά κενό λογικά, είναι πιο πιεσμένη η υπόφυση μου και απο πάνω υπάρχει ένα κενό, και πως έτσι έχω γεννηθεί απλά τώρα έτυχε να κάνω μια μαγνιτική και το βρήκαν

Share This Page