1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Στένωση Αυχένα Της Ουροδόχου Κύστης

Discussion in 'Ουρολογικά Θέματα.' started by anto, Aug 8, 2011.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. anto

anto New Member

Καλησπέρα,
    Είμαι 35 ετών. Πριν από 1 1/2 χρόνο διαγνώστηκα με στένωση αυχένα της ουροδόχου κύστης. Έκανα θεραπεία με Tamsulin για 8 μήνες αλλά το πρόβλημα της συχνοουρίας, νυχτουρία, αίσθηση καψίματος στην περιοχή του προστάτη δεν βελτιώθηκαν σημαντικά. Λόγω του νεαρού της ηλικίας και το ότι δεν είχα τεκνοποιήσει ο γιατρός μου έκανε μια μικρή διάνοιξη με green light laser τον Δεκέμβριο 2010. Επιπλέον έχω κάποιες φλεγμωνές στον προστάτη λόγω της κακής λειτουργίας του μηχανισμού τις οποίες δεν μπορούσε να τις αφαιρέσει επειδή δεν θα είχα σπέρμα. Είμαι αρκετά καλύτερα αλλά έχω θέμα με το μπάνιο στην θάλασσα και το ποτό. Ο γιατρός λέει ότι θα πάω καλύτερα σταδιακά όσον αφορά στα μπάνια στη θάλασσα. Για το ποτό μου είπε να τεστάρω τι με πειράζει και τι όχι. Τι μπορώ να κάνω και τι λύσεις υπάρχουν;
    Ευχαριστώ
  2. Νικόλαος

Νικόλαος Moderator Staff Member Moderator

Όπως περιγράφετε την κατάσταση και με δεδομένο ότι πρέπει να διατηρήσουμε την γονιμότητα δεν υπάρχουν πολλές επιλογές.
    Αποψή μου είναι οτι το Tamsulijn βοηθά και πρέπει να συνεχιστεί εφ όσον υπάρχει τεκμηριωμένη στένωση αυχένα.
    Ροομέτρηση ή ουροδυναμικός έλεγχος έχει γίνει;
  3. anto

anto New Member

Στένωση αυχένα της ουροδόχου κύστης

Καταρχήν ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Στένωση αυχένα υπάρχει διότι έχω κάνει κυστεοσκόπηση πριν την επέμβαση της διάνοιξης. Ροομέτρηση έχω κάνει 2 φορές, την 1η πριν την θεραπεία με το Tamsulin, όπου παρατηρήθηκε παρακράτηση ούρων. Δεν γνωρίζω όμως τις ακριβείς μετρήσεις. Μετα από 2 μήνες θεραπεία με το χάπι η κύστη πλέον άδειαζε. Λόγω άγχους δεν κατάφερα να κάνω άλλες ροομετρήσεις.
    Αυτό που θέλω να σας ρωτήσω είναι το εξής: επειδή μου αρέσει το κολύμπι σας άσκηση και μετά την επέμβαση γύρισα στην πισίνα όπου στην αρχή με ενοχλούσε αλλά στη συνέχεια το συνήθισα και δεν είχα θέμα. Όμως στην θάλασσα έκανα 3 συνεχομενες φορές και με ενόχλησε. Νομίζω ότι ερεθίστηκε ο προστάτης μου. Πιστευέτε ότι πρέπει να συνεχίσω τις προσπάθειες; Θα το συνηθίσω κι αυτο ή θα επιδεινώσω την κατάσταση μου;
    Ευχαριστώ
  4. anto

anto New Member

Καταρχήν ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Στένωση αυχένα υπάρχει διότι έχω κάνει κυστεοσκόπηση πριν την επέμβαση της διάνοιξης. Ροομέτρηση έχω κάνει 2 φορές, την 1η πριν την θεραπεία με το Tamsulin, όπου παρατηρήθηκε παρακράτηση ούρων. Δεν γνωρίζω όμως τις ακριβείς μετρήσεις. Μετα από 2 μήνες θεραπεία με το χάπι η κύστη πλέον άδειαζε. Λόγω άγχους δεν κατάφερα να κάνω άλλες ροομετρήσεις.
    Αυτό που θέλω να σας ρωτήσω είναι το εξής: επειδή μου αρέσει το κολύμπι σας άσκηση και μετά την επέμβαση γύρισα στην πισίνα όπου στην αρχή με ενοχλούσε αλλά στη συνέχεια το συνήθισα και δεν είχα θέμα. Όμως στην θάλασσα έκανα 3 συνεχομενες φορές και με ενόχλησε. Νομίζω ότι ερεθίστηκε ο προστάτης μου. Πιστευέτε ότι πρέπει να συνεχίσω τις προσπάθειες; Θα το συνηθίσω κι αυτο ή θα επιδεινώσω την κατάσταση μου;
    Ευχαριστώ
  5. Νικόλαος

Νικόλαος Moderator Staff Member Moderator

H ασκηση και το κολύμπι βοηθά στην περιπτωσή σας.
    Πρέπει να προσέχετε μόνο το κολύμπι σε πολύ κρύο νερό και να μήν αναβάλετε την ουρησή σας.

Share This Page