1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

σπυρακια στον ποπο

Discussion in 'Παθήσεις δέρματος και υποδορίου' started by vicky13, Jul 17, 2017.

Watchers:
This thread is being watched by 4 users.
  1. vicky13

vicky13 New Member

Καλή σας ημέρα.
    Πρακαλω θα ήθελα την βοήθειά σας.
    Μετα από περιοδο και αυφού χρησιμοποιησηα σερβιετα, στον ποπο μου εμφανιστηκαν 2 σαν σπυρακια.
    Δεν έχουν πυον ή υγρο, σαν ερεθισμός φαίνεται και εικάζω από την τριβή.
    Πέιτε μου την φνώμη σα σας παρακαλΏ.
    Σημειώνω , πως δεν με πονάνε, δεν με ενοχλούν απλά τα είδα και έχω φοβξθεί.
    Εδώ και 4 ημρες δεν έχουν μεγαλώσει απλά εχουν αρχίσει και μικραινουν.

Attached Files:

2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Είναι ολοφάνερο ότι είναι δερματίτιδα εξ επαφής που δημιουργήθηκε από τη σερβιέτα και τη ζέστη. Πιστεύω ότι τώρα θα έχουν υποχωρήσει..
  3. NTINTA20

NTINTA20 New Member

Γεια σας! Εχω και εγω προβλημα με σπυρακια στον ποπο!
    Με βασανιζουν εδω και ενα χρονο περιπου. Δεν ειναι πολλα, 3-4, ανα καιρους φευγουν και βγαινουν αλλα. Επισης καποια μαυριζουν(καπως) και φαινονται πολυ ασχημα! Μηπως μπορειτε να μου προτεινετε καποια κρεμα για να τα εξαφανησει? Ευχαριστω! :emozionato:
  4. Kathy

Δοκίμασε τη fucicort σε πρώτη φάση.
  5. NTINTA20

NTINTA20 New Member

Προτεινεται και καποιο αντισυπτικο ή μπετατιν; Αν ναι ποιο;
    Επισης καποια καλη ενυδατικη;
  6. Kathy

Όχι, απολύτως τίποτα. Πλύσιμο με απαλό σαπούνι και χλιαρό νερό και βαμβακερά εσώρουχα. Όχι στενά παντελόνια για να αποφεύγεται ο ιδρώτας. Η περιοχή πρέπει να αερίζεται... Με τη fucicort θα υποχωρήσουν.
  7. NTINTA20

NTINTA20 New Member

Πηγα στο φαρμακειο και μου εδωσαν Frezyderm anticort η οποια μιμειται τις ιδιοτητες των κορτικοστεροειδων για να μην εxω τις αρνητικες συνεπειες της Fucicort. Πιστευεται θα κανει δουλεια ή να παω να παρω Fucicort; Στο μεταξυ ειχα πιραξει ενα σπυρακι και τωρα εχει μαυρισει καπως, εχει μεινει σαν σημαδι. Θα αποχωρησει κι αυτο με την Fucicort ή την κρεμα που πηρα ή χρειαζεται κατι αλλο;
  8. Kathy

Ακολούθησε την θεραπεία του φαρμακοποιού κι αν δε δεις καλυτέρευση βάζεις μετά τη fucicort. Η μαυρίλα λογικά είναι από τη μελανίνη του δέρματος και θα υποχωρήσει με τον καιρό.

Share This Page