1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Σπυρακια και κυστες στο κεφαλι

Discussion in 'Παθήσεις δέρματος και υποδορίου' started by giorgos tsagkarakis, Jul 1, 2014.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. giorgos tsagkarakis

giorgos tsagkarakis New Member

Καλησπερα Γιατρε χρειαζομαι τη βοηθεια σου. Εχω παει σε πολλους γιατρους μου διαγνωσανε θυλακιτιδα. βγαζω σπυρακια με πυον και καποια πιο χοντρα στο κεφαλι, εχω βγαλει επισης δυο κυστες μεχρι στιγμης. Στην πρωτη μου την ανοιξαν και ειναι μια χαρα τωρα δε με εχει ξανα ενοχλησει. Σαυτη τη δευτερη σα να μου την τρυπησαν με νυστερι και την πιεσανε να αφαιρεθει ολο το υγρο που ειχε μεσα δεν ειχε κατι στερεο μονο υγρο. Ομως εχω απωλεια μαλλιων οπως θα δειτε στις παρακατω εικονες και αγχωνομαι παρα πολυ γιατι ειμαι 24 και ειναι μεγαλο το κενο που βλεπω να εμφανιζεται. Ντρεπομαι να παω να κουρευτω ειλικρινα δε ξερω τι να κανω ολο αυτο το πραγμα μου εχει χαλασει πολυ την ψυχολογια γιατι δεν ειναι θεμα καθαριοτητασ παντα ημουν πεντακαθαρος. τουσ τελεταιους μηνες λουζομαι καθημερινα με ενα σαμπουαν τησ Apivita για λιπαρα μαλλια νομιζω οτι βοηθαει και μου εχει δωσει ο γιατρος ενα αντιμικροβιακο να λουζομαι δυο φορες τη βδομαδα octenisan λεγεται. Επισης μου εδωσε και αυτην την αλοιφη να βαζω για 10 μερες πρωι βραδυ αμα βγαλω ξανα xylanal.Εβγαλα φωτογραφιες να σας δειξω την πορεια του πειτε μου υπαρχει πιθανοτητα να μην ξαναβγουν τριχες? τι να κανω να αντιμετωπισω αυτο το πραγμα μου συμβαινει περιπου 2 χρονια. ευχαριστω εκ των προτερων !
    P32307002.JPG P5190741.JPG P5220751.JPG P7010782.JPG Γιωργος.
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλησπέρα και συγνωμη για την καθυστερηση ! (λόγω φόρτου εργασίας)!!:emozionato:

Αυτα που εμφανιζονται στο τριχωτο της κεφαλής ειναι σμηγματογόνες κυστεις και πρεπει να φαιρούνται πλήρως και όχι να διανοίγονται (να "τρυπιώνται"), διότι έχουν τοίχωμα (τσόφλι)!!
    Οσον αφορά την απώλεια μαλλιών, δεν εχουν σχέση. Θα πρεπει να το δεις με ειδικό δερματολόγο και να κοπιτάξεις γενικότερα αν σου λείπει σίδηρος ή ψευδάργυρος.
    Περιμενω νεα σου.
  3. giorgos tsagkarakis

giorgos tsagkarakis New Member

Πηρα πρωτοβουλια πριν μερικες μερες και αγορασα συμπληρωμα διατροφης ψευδαργυρου αυτο εδω: http://www.inatural.gr/gr/el/products/biozinc-caps
    διαβασα οτι βοηθαει το ανοσοποιητικο. πιστευω να βοηθησει. μπορει να φταιει δηλαδη αν εχω ελλειψη σε ψευδαργυρο η σιδηρο και να βγαζω σμηγματογονες κυστεις? αναρωτιεμαι ομως γιατρε πως δεν εχει σχεση η απωλεια μαλλιων αφου καθε φορα που βγαζω τετοια σπυρακια στα σημεια αυτα που γινονται πιο χοντρα η προκαλουνται κυστεις μετα απο λιγες μερες χανονται οι τριχες... στο νοσοκομειο συγγρος μου τρυπησαν την κυστη που σας ειπα και γω καταλαβα οτι δεν εκαναν σωστη δουλεια. αρα μαλλον θα ξαναπρηστει... αυτο που με αγχονει ομως ειναι η απωλεια μαλλιων λογω των κυστεων.. τι με συμβουλευετε να κανω? να ψαξω ειδικο δερματολογο ?
  4. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλημερα. Σας ανεφερα οτι η απωλεια μαλλιών δεν εχουν σχεση με τις σμηγμ κύστεις. Εκτος αν συμβαινει μονο τοπικά εκει που αναπτυσσονται αυτες και φλεγμαινουν.
    Αν φλεγμαινουν, θα πρεπει να παρετε αντιβιοτική αγωγη επι μακρον πχ τετρακυκλίνη!

Share This Page