1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Σοβαρο Προβλημα

Discussion in 'ΩΡΛ' started by gianniskr, Mar 23, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. gianniskr

gianniskr New Member

Καλησπερα σας και συγχαρητήρια για το site σας εχω ενα πολυ σοβαρο προβλημα εδω κ αρκετα χρόνια χρησημοποιω OTRIVINE+RONAL με αποτελεσμα να εχω παθει μαλλον φαρμακευτικη ρινιτιδα εχω παει σε αρκετους γιατρους χωρις να εχω κανενα αποτελεσμα καταναλωνω περιπου 2 μπουκαλακια την εβδομαδα υπαρχει λυση να σταματισω το ροναλ και να μπορω να αναπνευσω??? με φισιολογικο ορο κ θαλασσινο νερο δεν μπορω να παρω ανασα..........
    Ευχαριστω!!!
  2. ADelides

ADelides Moderator Staff Member Moderator

Ενας καλός τρόπος είναι να δέσετε τα χέρια σας!!!!! Σοβαρά τώρα τα φάρμακα αυτά έχουν χαρακτηρισθεί "η ηρωίνη του αλλεργικού" διότι η εξάρτηση είναι φοβερή. Αν απλά δεν τα χρησιμοποιήσετε μετά από κάποιες ημέρες δεν θα τα χρειάζεστε. Θέλει όμως υπομονή. Άλλος τρόπος είναι η χρήση σπρευ κορτιζόνης για τουλάχιστον 20 ημέρες ή η καυτηρίαση των κάτω ρινικών κογχών με τη χρήση του Laser. Πολλές φορές οδηγείται ο ασθενής κατευθείαν στο τελευταίο απλά γιατί δεν μπορεί να σταματήσει το σπρευ
  3. gianniskr

gianniskr New Member

Γεια σας κ. Δελιδη και ευχαριστω για το ενδιαφερον σας
    Θα ηθελα να μαθω αν με την καυτιριαση θα αναπνεω κανονικα χωρις να εχω αναγκη απο τα σπρευ κ επισης ποσο επωδινη ειναι αυτη η επεμβαση
    Σας ευχαριστω
  4. ADelides

μετά από τις περισσότερες επεμβάσεις παροδικά η μύτη συνήθως μπουκώνει για κάποιες ημέρες, σαν ένα συνάχι. Είναι ανώδυνη επέμβαση και γίνεται με τοπική αναισθησία. Καλύτερα να σας δεί ένας ΩΡΛ
  5. gianniskr

gianniskr New Member

Σας ευχαριστω πολυ
  6. gianniskr

gianniskr New Member

Καλησπερα γιατρε
    Εχω αρχισει (αποτοξινωση) απο το ronal και η θεραπεια που ακολουθω ειναι η εξης: dexa-rhinaspray N για μια εβδομαδα πρωι-βραδυ
    Κ vericort τρεις φορες την ημερα (χωρις χρονικο οριο)
    (ορο και θαλασσινο νερο απεριοριστο)
    Ηθελα να σας ρωτησω πως σας φαινεται η θεραπεια κ ποσο χρονο χρειαζεται συνηθως για πληρη επαναφορα
    Επισης ηθελα να πω οτι μεχρι κ σημερα 4η μερα αναπνεω με τρομερη δυσκολια
  7. ADelides

το dexa-rhina spray περιέχει αποσυμφορητικό όπως το ronal-otrivin και δεν πρεπει να το χρησιμοποιείτε. Αντίθετα μπορείτε να χρησιμοποιήσετε σπρευ που περιέχουν ΜΟΝΟ κορτιζόνη. και βέβαια τα διάφορα θαλασσινά νερα, φυσ ορούς κλπ.
  8. gianniskr

gianniskr New Member

Γιατρε θα μπορουσατε νά μου συστησετε ενα σπρει και να μου πειτε για ποσο διαστημα και ποτε μπορω να το χρησημοποιησω;
    Οσον αφορα το vericort μπορω να το χρησημοποιω ελευθερα;
    Ευχαριστω!!
  9. ADelides

Δεν είναι σκοπός του forum να προτείνει φάρμακα, ή ιατρούς. Εξάλλου, διάγνωση δι' αλληλογραφίας όπως αντιλαμβάνεσθε δεν γίνεται. Θα πρέπει να απευθυνθείτε στον ιατρό σας.
  10. gianniskr

gianniskr New Member

Ευχαριστω γιατρε

Share This Page