1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Σχετικά Με Τον Σταφυλόκοκκο

Discussion in 'ΩΡΛ' started by Ricardo Irving, Sep 15, 2011.

Watchers:
This thread is being watched by 4 users.
  1. Μεταφορά συζήτησης από θεματική ενότητα "Σχετικά με την αλλεργική ρινίτιδα".

Ξεκίνησα λοιπόν την θεραπεία με την χρήση αντιβίωσης Augmentin κατά του χρυσίζοντος σταφυλόκοκκου.Αυτό που θα ήθελα να μου πείτε τώρα είναι πόσο χρονικό διάστημα πρέπει να περάσει από την ολοκλήρωση της θεραπείας για να ελέγξουμε αν αυτό το αν μη τι άλλο ενοχλητικό αλλά και επικίνδυνο βακτηρίδιο εξολοθρεύτηκε.
    Σε δύο ημέρες ολοκληρώνεται η θεραπεία.
    Last edited by a moderator: Sep 15, 2011
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Σε 10-15 μέρες μετά την ολοκλήρωση της θεραπείας μπορείς να προχωρήσεις σε επανέλεγχο.
  3. Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση Kathy.Nα'σαι καλά.
  4. Kathy

Κι εσύ το ίδιο! :smile:
  5. Insomniac

Insomniac Member

Ειχα κολλησει το 2006 αυτον τον σταφυλοκκοκο μετα απο εγχειρηση σπονδυλοδεσιας και πηρα αντιβιωση 2 μηνες !!!! Ελεγχο καθε βδομαδα αν θυμαμαι καλα.
  6. Kathy

Συνήθως οι γιατροί λένε μετά τις 10 ημέρες για να φύγει τελείως η αντιβίωση απ'τον οργανισμό.
  7. :_o:Τόσο πολύ; Άρα εγώ που έκανα θεραπεία μόνο εννέα ημέρες απέτυχα παταγωδώς! Για να είμαι ειλικρινής,βαθιά μέσα μου ήξερα ότι θα αποτύχαινα.
    Αλλά όχι από άποψη δοσολογίας.Από την στιγμή που διάβασα ένα ιατρικό άρθρο στο διαδίκτυο και είδα πως το συγκεκριμμένο βακτηρίδιο είναι αήττητο.Το ξέρω ότι έχουμε πει να μην κοιτάμε στο διαδίκτυο ιατρικά θέματα,αλλά ήμουν πολύ περίεργος.Το ξέρω ότι γίνομαι προπέτης πάλι,από την στιγμή που δεν έχει γίνει ακόμη ο επανέλεγχος.

Αλλά θα σας παραθέσω μια παράγραφο από το άρθρο συγκεκριμμένης ιατρικής ιστοσελίδας (δεν θα αναφέρω διεύθυνση για πολλούς και αμφοτέρους λόγους) για να μου πείτε αν όντως αυτά που γράφονται ισχύουν.

Εσύ φίλε Ιnsomniac με ποια αντιβίωση έκανες την θεραπεία; Κατάφερες τελικά να τον νικήσεις;
    Last edited by a moderator: Sep 19, 2011
  8. Το άσχημο σημείο δεν είναι ότι αναφέρει μόνο η συγκεκριμμένη ιστοσελίδα αρνητικά πράγματα,αλλά από προσεκτική αναζήτηση που έκανα δέκα στις δέκα ιστοσελίδες αναφέρουν χαρακτηριστικά πως ο χρυσίζων σταφυλόκοκκος είναι όντως αήττητος επιφέροντας κιόλας τον θάνατο.
    Το απόσπασμα από το άρθρο είναι το εξής:

Πρόκειται για μια μεταδιδόμενη ενδονοσοκομειακή λοίμωξη, που αποτελεί σημαντική απειλή για τη ζωή βαρέως πασχόντων ασθενών και η οποία είναι αιτία μεγάλου αριθμού θανάτων παγκοσμίως.

Η αύξηση των περιπτώσεων υγιών ανθρώπων που μολύνονται από το επικίνδυνο στέλεχος του χρυσίζοντος σταφυλόκοκκου φοβίζει.Το γεγονός αυτό δείχνει ότι το επικίνδυνο μικρόβιο έχει πλέον ξαπλωθεί στο γενικό πληθυσμό.

Ο χρυσίζων σταφυλόκοκκος και άλλοι σταφυλόκοκκοι μπορούν να προκαλέσουν σοβαρότερες μολύνσεις διαφόρων ιστών και οργάνων εκ των οποίων μερικές απειλούν τη ζωή και μπορούν να προκαλέσουν το θάνατο:

-Μολύνσεις δέρματος

-Μολύνσεις των οστών,οστεομυελίτιδα

-Μολύνσεις σε πληγές εγχειρισμένων ασθενών

-Πνευμονία

-Σηψαιμία

-Νεκρωτικές μολύνσεις των μαλακών μορίων

Παλαιότερα οι περισσότερες μολύνσεις ασθενών με σταφυλόκοκκο, αντιμετωπίζονταν με επιτυχία χάρις στη χορήγηση αντιβιοτικών όπως η μεθικιλλίνη.

Όταν διάβασα όλα αυτά πανικοβλήθηκα τόσο πολύ και στην σκέψη ότι ανά πάσα στιγμή μπορεί να γίνει το κακό,στην σκέψη του ότι είμαι μελλοθάνατος,όλα τελείωσαν.
    Στην περίπτωση που όλα αυτά ισχύουν,σας παρακαλώ να μου πείτε όλη την αλήθεια για να ξέρω τι θα κάνω από εδώ κι έπειτα.
    Last edited by a moderator: Sep 19, 2011
  9. Insomniac

Insomniac Member

Σε ενα πετυχε η αντιβιωση.Αλοιως θα ηθελα χειρουργικο καθαρισμο μου ειχαν πει.

το τι θα κανεις μονο ο γιατρος σου θα στο πει αρκει να του εχεις εμπιστοσυνη.
  10. Δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς φίλε.Νίκησες ολοκληρωτικά τον σταφυλόκοκκο η όχι;
    Μπορείς να μου πεις τι συμπτώματα είχες; Θέλω να βγάλω συμπέρασμα.

Όσον αφορά την εμπιστοσύνη μου απέναντι στους γιατρούς που λες,αυτή έχει χαθεί εδώ και χρόνια.
    Διάβασε το θέμα μου με τίτλο "Σχετικά με την αλλεργική ρινίτιδα" το οποίο βρίσκεται ομοίως στην κατηγορία ΩΡΛ,δώσε όμως περισσότερη έμφαση στην τελευταία μου δημοσίευση και θα καταλάβεις τι εννοώ.
  11. Insomniac

Insomniac Member

Οταν οι εξετασεις αιματος ειναι καθαρες εδω και 5 χρονια και δεν εχω και κανενα συμπτωμα τι αλλο χρειαζεται για να πω οτι νικηθηκε ο σταφυλοκκκοκος ?? Δεν σε καταλαβαινω.Ισως καποιος γιατρος μπορει να βοηθησει σε αυτο.

Για την εμπιστισυνη σε γιατρους διαφωνω ριζικα.Υπαρχουν παρα πολοι καλοι γιατροι με εξαιρεσεις φυσικα.Αν επεσες μονο σε εξαιρεσεις δεν μπορω να ξερω.
  12. fotis-

fotis- Member

Δε σημαίνει πως απέτυχε η θεραπεία επείδη διήρκησε μόνο 9 μέρες. Προφανώς για να χορηγηθεί στο φίλο 2 μηνες αντιβίωση ο σταφυλόκοκος θα απομονωθηκε σε καλλιέργεια αίματος. Αν περάσει στο αίμα εχουμε διαφορετική διάρκεια θεραπείας και διαφορετική αν ανιχνευεθεί απλά στο βλενογόνο. Εσένα με τι είδους εξέταση ανιχνεύθηκε και που;
  13. Insomniac

Insomniac Member

Ο δικος μου ανηχνευτηκε απο υγρο που εβγαινε απο την τομη του χειρουργειου και εργαστηριακη εξεταση στο Αττικο νοσοκομειο απο την Κα Γιαμαρελλου.Εχω ακουσει τα καλυτερα για αυτη.
  14. Έχω τόσο πολύ μπερδευτεί αγαπητέ και με τις λάθος καθοδηγήσεις των γιατρών βρίσκομαι σε αδιέξοδο.

Το δικό μου αιώνιο πρόβλημα είναι ότι σε καθημερινή βάση όλο το χρόνο βγάζω από το στόμα και από την μύτη ένα άσπρο κολλώδες φλέγμα το οποίο έχει ως αντίκτυπο να μου δυσκολεύει την καθημερινότητα,κάνοντάς με να υποφέρω όπως καταλαβαίνεις.

Μιλάμε για τριπλό φάσμα συνδυασμένου προβλήματος καθώς το φλέγμα αυτό εκτός του ότι βγαίνει από την μύτη και από το στόμα,βγάζω και φλέγμα από το στόμα πάντα,το οποίο ευδοκιμεί στους πνεύμονες.Αυτό συμβαίνει σαν μια φυσιολογική αντίδραση των πνευμόνων αν δεν λαβαίνουν το επαρκής οξυγόνο που χρειάζονται.
    Πράγματι,όλο το σώμα μου γενικότερα,δεν λαβαίνει την απαραίτητη ποσότητα οξυγόνου που χρειάζεται και αυτό συμβαίνει γιατί έχω ρινικό διάφραγμα,όπου τις περισσότερες ώρες της ημέρας αναγκάζομαι να αναπνέω από το στόμα.
    Άλλωστε,στο τέλος κάθε ημέρας καταλαβαίνω αυτήν την ανεπάρκεια οξυγόνωσης καθώς αισθάνομαι μεγάλη αδιαθεσία,πονοκεφάλους κ.τ.λ.

Αλλά οι βασικές συνέπειες των συμπτωμάτων του φλέγματος είναι ότι αισθάνομαι ένα στόμα ξηρό λες κι είναι έρημος,καθώς παρατηρείται δυσλειτουργία στους σιελογόνους αδένες έχοντας ως αντίκτυπο μη σωστή διάσπαση της τροφής και μη καθαρή ομιλία.

Ούτε καν ήξερα την ύπαρξη του συγκεκριμένου βακτηριδίου.Αλλά χάρις στην ειδική εξέταση που μου έκανε ο τελευταίος μου ωτορινολαρυγγολόγος στην Βουλγαρία (όπου κανείς άλλος στην Ελλάδα δεν το πρότεινε) καταφέραμε να τον ανακαλύψουμε και να αποδώσουμε όλη την ευθύνη πάνω του.
    Για αυτό σε ρώτησα τι συμπτώματα είχες.Για να βγάλω ένα συμπέρασμα.
    Αλλά από ότι καταλαβαίνω από αυτά που έχουν ειπωθεί μέχρι τώρα δεν νομίζω να είναι αυτός η αιτία του προβλήματος.
    Έχω κάνει μόνο μια εγχείρηση στην ζωή μου,από καθαρή ατυχία και μόνο (αφαίρεση κήλης από χτύπημα) το 1993 και η ''εξόντωση'' της μύτης και του λαιμού μου ξεκίνησε από το 2001.Αμφιβάλλω για το αν ο σταφυλόκοκκος από μόλυνση χειρουργείου αποφάσισε να κάνει την εμφάνισή του μετά από οχτώ χρόνια.

Δεν ξέρω αν το ρινικό διάφραγμα από μόνο του έχει τέτοια συμπτώματα,αλλά δεν θα μπορούσα να κάνω την εγχείρηση για δύο βασικούς λόγους:δεν έχω την οικονομική δυνατότητα πλέον και φοβάμαι πάρα πολύ τις εγχειρήσεις.
    Από την άλλη,είχα υποπτευθεί μήπως όλα αυτά οφείλονται στην αλλεργική ρινίτιδα (εξ ου και το προηγούμενο τόπικ) η στην ιγμορίτιδα.Πράγματα τα οποία υποθέτω μόνος μου διαβάζοντας,αφού κανένας γιατρός μέχρι στιγμής δεν με έχει καθοδηγήσει σωστά.
    Να φανταστείτε,ακόμη και ο ίδιος ο ακτινολόγος που μου έβγαλε τις ακτινογραφίες είπε ότι δεν μπορεί να δει ρινικό διάφραγμα,από την στιγμή που οι άλλοι τρεις, άχρηστοι η όχι,μπόρεσαν να το δουν πεντακάθαρα.
    Ο ένας λέει έτσι,ο άλλος αλλιώς.Τόσα χρόνια βρίσκομαι στο σκοτάδι και μέχρι σήμερα δεν ξέρω ποια είναι η αλήθεια και τι πρέπει να κάνω πια.

Δεν δίνω και τόση σημασία στο ρινικό διάφραγμα όση στην οριστική απελευθέρωσή μου από το φλέγμα (εκτός αν είναι σύμπτωμα του διαφράγματος).Μια συνήθεια όπου εκτός των άλλων από αντιαισθητική είναι και πάρα πολύ ενοχλητική.
    Ξέρω ότι πρέπει να βρω έναν σωστό ωτορινολαρυγγολόγο και έναν σωστό αλλεργιολόγο αλλά δεν ξέρω που,καθώς όσον αφορά την τελευταία σου πρόταση φίλε μου,προφανώς είμαι τόσο άτυχος ούτως ώστε να πέσω στις...κακές εξαιρέσεις γιατρών,όπου άνετα μπορώ να σου πω ότι οχτώ στους δέκα γιατρούς διαφόρων ειδικοτήτων που είχα την δυνατότητα να επισκεφτώ για διάφορα προβλήματα που αντιμετωπίζω,πέρα από το παρόν,ήταν όλοι τους σκάρτοι.
    Last edited by a moderator: Sep 21, 2011
  15. Όπως καταλαβαίνεις φίλε Φώτη,η όλη υπόθεση είναι ένα μυστήριο.Το μόνο που ξέρω είναι πως έβαλα άλλον έναν μπελά στο κεφάλι μου,χωρίς να το επιδιώξω.
    Δεν ήξερα πως χρειάζεται διαφορετική θεραπεία στην περίπτωση που εισχωρήσει στο αίμα η όταν απλώς μένει πάνω στον βλενογόνο της μύτης.
    Ναι,βάσει όλων των άρθρων που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής για αυτό το βακτηρίδιο βλέπω πως πρόκειται για ένα καθαρά ενδονοσοκομειακό μικρόβιο.
    Σταφυλόκοκκο έχουν όλοι.Από την στιγμή όμως που βλέπεις ότι τα πράγματα μπορούν να λάβουν άσχημη τροπή,καλό είναι να επεμβαίνεις έγκαιρα.

Δεν ξέρω αν είναι όντως θανατηφόρος όπως γράφουν,αλλά από την στιγμή που ανακάλυψα ότι έχω προσβληθεί από αυτόν,θα ήθελα να τον εξοντώσω γιατί δεν μπορώ να ζω με τον φόβο μήπως συμβεί το μοιραίο ανά πάσα στιγμή.

Από την άλλη,με καθησυχάζει κάπως το γεγονός ότι είμαι ακόμη ζωντανός μετά από 10 χρόνια όταν πρωτοξεκίνησε όλο αυτό το θέμα με το φλέγμα.

Απαντώντας στην ερώτησή σου,όπως ήδη είπα και στον φίλο Insomniac έχω πρόβλημα στη μύτη και στο λαιμό.Η εξέταση που μου έκανε ο γιατρός ήταν να πάρει δείγμα με ρινοφαρυγγικό επίχρισμα από την μύτη και τον λαιμό μου και έτσι ανακαλύφθηκε ο χρυσίζων σταφυλόκοκκος.
    Last edited by a moderator: Sep 21, 2011
  16. Όπως και να έχει,σε ευχαριστώ για την σύσταση αγαπητέ.
  17. fotis-

fotis- Member

Δηλαδη εδω και 10 χρόνια σου βρισκουν σε καλλιεργειες σταφυλοκοκκο; ποσες φορες εχεις κανει καλλιεργεια και τι φαρμακα εχεις παρει;
  18. Όχι φίλε Φώτη.Εδώ και 10 χρόνια ουσιαστικά δεν ξέρω από τι πάσχω.Αφ'ενός δεν ξέρω την αιτία του προβλήματος και αφ'ετέρου δεν ξέρω την επίλυσή του.Αν και υπήρξαν κάποιες υποθέσεις από τους άχρηστους ωτορινολαρυγγολόγους που έχω επισκεφτεί μέχρι στιγμής.
    Δηλαδή,ο ανάγωγος ΩΡΛ απέδωσε την ευθύνη σε αλλεργική ρινίτιδα και τα φάρμακα που χορηγήθηκαν ήταν τα εξής:

1 σπρέυ Pulmicort Nascal Aqua
    2 κουτιά αντιισταμινικά χάπια Rupafin

Αλλά όπως ήδη ανέφερα η θεραπεία ήταν σκέτη αποτυχία,καθώς όπως καταλαβαίνεις δεν είδα κανένα αποτέλεσμα.

Ο προτελευταίος ΩΡΛ απέδωσε την ευθύνη σε χρόνια φλεγμονή στον λαιμό.Στην οποία δεν πρότεινε καμία ενέργεια διερεύνησης,ούτε καν ήξερε τι είδους φλεγμονή ήταν αυτή.
    Μπόρεσε όμως να δει πεντακάθαρα το ρινικό διάφραγμα,όπου ο προηγούμενος ΩΡΛ και ο ακτινολόγος δεν μπόρεσαν να δουν!
    Μάλιστα,μου έκανε εντύπωση το γεγονός ότι εξέφρασε την έκπληξή του βλέποντας το διάφραγμα.Φαντάσου πως θα είναι! Πιθανότατα να έχουμε άλλο ένα αξιοπερίεργο γεγονός πάνω μου.
    Τα φάρμακα που χορήγησε ήταν τα εξής:

1 κουτί αντιβιοτικά χάπια Procef
    1 (ίδιο) σπρέυ Pulmicort Nascal Aqua

Όπως καταλαβαίνεις και αυτή η θεραπεία απέτυχε καθώς δεν είδα κανένα αποτέλεσμα.

Και φτάνουμε στον ΩΡΛ από την Βουλγαρία.Εκείνος πρότεινε να κάνουμε αυτήν την εξέταση,όπου επαναλαμβάνω κανείς γιατρός στην Ελλάδα δεν πρότεινε ποτέ,ανακαλύφθηκε ο χρυσίζων σταφυλόκοκκος και έτσι απέδωσε την ευθύνη για το πρόβλημά μου πάνω του.
    Ήταν η πρώτη φορά που έκανα μια τέτοια εξέταση.
    Το φάρμακο που χορηγήθηκε από τον συγκεκριμένο γιατρό,κατά του χρυσίζοντος σταφυλόκοκκου ήταν το Αugmentin.

Ο επανέλεγχος είναι στα υπόψιν,αν και μάλλον δεν είναι αυτός η αιτία του προβλήματος.

Ποιο
    άραγε να είναι το πρόβλημα; Ρινικό διάφραγμα,αλλεργική ρινίτιδα,ιγμορίτιδα,σταφυλόκοκκος η κάποιος συνδυασμός μεταξύ τους; Είναι κάτι που ποτέ δεν έμαθα,όμως το πρόβλημα θα λάβει σύντομα ένα τέλος.Το υπόσχομαι αυτό,πάνω απ'όλα στον εαυτό μου.
    Last edited by a moderator: Sep 27, 2011
  19. fotis-

fotis- Member

Εσένα φίλε μου δηλαδη τώρα ποιά είναι τα συμπτώματα που έχεις και σε ενοχλουν ακριβώς; ξέχνα ο,τι σου έχουν πει οι ασχετοι γιατροί, ο,τι εχεις διαβάσει στο ιντερνετ και ο,τι εξετασεις έχεις κάνει. πες μου μόνο τι αισθάνεσαι και σου φέρνει δυσφορία!
  20. Φίλε Φώτη τι ακριβώς δεν έχεις καταλάβει από τις "εγκυκλοπαίδειες" που έχω γράψει μέχρι στιγμής για το θέμα αυτό;
    Πολύ καλά,θα σου επαναλάβω για άλλη μια φορά το πρόβλημα.
    Έχω ένα στόμα τόσο ξηρό όσο και ένα πηγάδι στην έρημο,δυσφορία όπως το είπες,στην αναπνοή κάνοντάς με να αναπνέω από το στόμα τις περισσότερες ώρες της ημέρας και καταρροή μύτης όλον τον χρόνο.
    Αυτά.
    Last edited by a moderator: Oct 28, 2011

Share This Page