1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πράσινο υγρό από τομη

Discussion in 'Κήλες' started by giota, Mar 16, 2018.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. giota

giota New Member

Καλησπέρα σας, πριν μια εβδομάδα έκανα επέμβαση κηλης στον αφαλό κ λίγο πιο πάνω. Σήμερα είδα πάνω στη γάζα, ενώ έκανα αλλαγή, στο σημείο του αφαλου περίπου, υγρό κίτρινο κ πράσινο. Μου έχουν βάλει κλιπς, η τομή είναι γύρω στα 12-15εκ κ έχουν τοποθετήσει πλέγμα. Τι μπορεί να είναι το πράσινο υγρό;; από τα κλιπς; ;η κάποια μόλυνση; :confused:
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Σε λίγες μέρες έτσι κι αλλιώς θα κόψεις τα ράμματα. Εάν δεν έχεις ανεβάσει πυρετό και δεν έχεις καμία άλλη ενόχληση τότε δεν υπάρχει πρόβλημα κανένα. Στην αντίθετη να σε δει χειρουργός.
  3. giota

giota New Member

Πυρετό δεν έχω κάνει, και ο πόνος έχει υποχωρήσει κατά πολύ. Είναι πρησμένη όμως πολύ η κοιλιά μου κ μου είπε ο γιατρός ότι κρατάει υγρό (έχω το ρεντον ακόμα), ότι ίσως βουλώνει η άκρη του. Τώρα το ρεντον βγάζει ακόμα αρκετά υγρά. Κ μια ακόμα σημαντική ερώτηση, όταν φτάνει στα 400-450ml συνήθως πετιέται η βαλβίδα αρνητικης πίεσης. Όταν πεταχτεί πόσο χρόνο έχω περιθώριο να πάω νσκμειο για αλλαγή. Προηγούμενες ημέρες μου τύχαινε νορμάλ ώρες, αλλά απόψε πιστεύω στη διάρκεια της νύχτας θα σηκωθεί. Να πάω το πρωί νσκμειο ; ;;
  4. Kathy

Να πας να σε δούνε και να σου λύσουν όλες τις απορίες σου. Έτσι θα ηρεμήσεις κι εσύ...
  5. giota

giota New Member

Ευχαριστώ πολύ!!

:_applauso:
    Kathy likes this.
  6. giota

giota New Member

Καλησπέρα, επανέρχομαι γτ ακόμα ταλαιπωρουμαι με την επέμβαση μου. Τα ράμματα δεν έχουν αφαιρεθεί ακόμα, από τις 8/3 ημερομηνία επέμβασης. Ο λογος: δεν κλείνει η τομή διότι από μέσα βγαίνει υγρό. Πολύ.... Κ δυσοσμο...η παροχέτευση έφυγε μόνη της, μου έμεινε στο χέρι κ όλο το υγρό προσπαθεί να βρει έξοδο μέσω της τομής. Μέσα σε όλα, έχω μολυνθεί κ από ψευδομοναδα. Έγινε καλλιέργεια υγρού από την τομή. Παίρνω νέα αντιβιωση, αλλά το υγρό συνεχίζει να τρέχει. Πόσο επικίνδυνο είναι αυτό το μικρόβιο;;;
  7. Kathy

Ένα U/S δε σου έκαναν να δούνε το εσωτερικό ;;; Δε γνωρίζω σε ποιο νοσοκομείο το έκανες όμως θεωρώ ότι θα πρέπει να το πάρουν πιο σοβαρά το θέμα σου και ίσως να έκανες εκ νέου χειρουργείο για καθαρισμό. Αν σου έβαλαν πλέγμα τότε ίσως κάτι να έχει συμβεί με αυτό. Ελπίζω μόνο να μην έχουν ξεχάσει καμιά γάζα μέσα...
  8. giota

giota New Member

Ακριβώς το ίδιο ελπίζω κ εγώ, να μην έχουν ξεχάσει κάτι...... Ποιο νσκμειο είναι δε μπορώ να το πω δημόσια, στην Πάτρα είναι. Υπέρηχο δεν έχουμε κάνει. Όταν ανέφερα ότι έχω δέκατα κ νιώθω χάλια μ είπε ότι είναι ψυχολογικό :ngazzat:. Τώρα εγώ παίρνω topistin για 5η μέρα, αλλά το υγρό ρέει άφθονο κ ακούραστο. Τα δέκατα έχουν ψιλό φύγει. Πλέγμα έχει μπει 15χ15 η 18χ18...δεν θυμάμαι... Πάντως από τη μια πλευρά πετάει λίγο!!!! Τσαχπινιά του χειρουργού μάλλον .. Τι να πω.. . Ξέρετε τι με ανησυχεί; έχω βρόγχικο άσθμα κ περνάω αρκετές λοιμώξεις αναπνευστικου έως πνευμονιες.. Αυτό το μικρόβιο η ψευδομοναδα μπορεί να μου κάνει πρόβλημα;; γτ διάβασα ότι προκαλεί πνευμονιες. Η το σημείο που το έχω είναι άσχετο με τέτοια επιπλοκη;;
  9. Kathy

Πρέπει να καταλάβεις ότι το πρόβλημα δεν είναι αυτό αλλά η επίμονη φλεγμονή που έχεις στην κοιλιά. Πρέπει να εισαχθείς σε νοσοκομείο...
  10. giota

giota New Member

Πω πω έχω αγχωθεί πάρα πολύ. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ. Θα πάω να με δει πάλι κ θα το κουβεντιασω μαζί του. Ευχαριστώ κ παλι
    Kathy likes this.

Share This Page