1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Προβλημα με την χολη

Discussion in 'Παθήσεις Χοληφόρων και Παγκρέατος.' started by Venetia, Jul 2, 2018.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. Venetia

Venetia New Member

Καλημερα!☺ Θα ηθελα να ρωτησω.. προγραμματιζω χειρουργειο για τον σεπτεμβριο για να αφαιρεσω την χολη μου. Μου ειπε για 4 τρυπουλες. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι τι γινεται με τα σημαδια? Γιατι δεν εχω καλη αναπλαση. Και αν υπαρχει μεθοδος με λιγοτερες τομουλες. Ευχαριστω πολυ
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Δεν υπάρχει καλύτερη μέθοδος από τη λαπαροσκόπηση. Δε θα έχεις κανένα πρόβλημα με τις τομές γιατί θα είναι πολύ μικρές.
  3. Venetia

Venetia New Member

Ειμαι ετοιμη να κλεισω ημερομηνια. Ο γιατρος μου ειπε για μια τομη στον αφαλο και αλλες 3 μια προς το κεντρο του στομαχιου και 2 δεξια. Ειδα μια συναδελφο που εχει μονο 3 τομες. Ο καθε γιατρος χρησιμοποιει διαφορετικη τεχνικη? Ειναι να παω στο κρατικο νικαιας και εχω αγχωθει. Γιατι μου ειπε 4? Μπορει να ακουγομαι υπερβολικη απλα δεν βρισκω τον λογο να αποκτησω τοσα σημαδια αν υπαρχει κ αλλος τροπος με λιγοτερα. Αν μπορειτε να μου πειτε την γνωμη σας θα το εκτιμουσα πριν την κανω. Σας ευχαριστω παραααα πολυ!
  4. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Η επέμβαση γίνεται με γενική αναισθησία. Με τη λαπαροσκοπική μέθοδο γίνονται 4 μικρές τομές των 5mm-1cm. Η επέμβαση γίνεται με τη βοήθεια ειδικής κάμερας και ειδικών λαπαροσκοπικών εργαλείων. Η χοληδόχος κύστη αφαιρείται ολόκληρη μαζί με τις πέτρες. Η πρώτη μικρή τομή πραγματοποιείται στον ομφαλό και εισάγεται ένα ειδικό εργαλείο, το trocar, το οποίο χρησιμεύει στην είσοδο του λαπαροσκοπίου. Το λαπαροσκόπιο είναι μια μικρή κάμερα, η οποία είναι συνδεδεμένη με μια οθόνη. Από εκεί ο χειρουργός παρακολουθεί τα εσωτερικά όργανα της κοιλίας μεγεθυμένα 10 με 15 φορές περίπου. Από άλλα trocars εισάγονται τα χειρουργικά εργαλεία με τα οποία θα αφαιρεθεί η χοληδόχος κύστη. Η επέμβαση διαρκεί περίπου 40'.

Attached Files:

Last edited: Jul 11, 2018

Share This Page