1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Προστατίτιδα δε φευγει με αντιβιώσεις

Discussion in 'Ουρολογικά Θέματα.' started by asteratos, Dec 11, 2016.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. asteratos

asteratos New Member

Καλησπερα παιδια..εδω και πάνω απο ένα χρόνο με ταλαιπωρεί η προστατίτιδα...εννοω τσουξιμο μετα την ουρηση και μειωμένη στύση...
    εχω παει σε 2 γιατρους μ δινουν αντιβιωσεις και οταν τη σταματησω μετα απο λιγες μερες επανερχονται τα συμπτώματα..ο πρώτος μου έδωσε ciproxin για ένα μήνα και ο δεύτερος prixina 500mg ..εχω αρχίσει να κουράζομαι με αυτό το θέμα ...τι να κανω?
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Το θέμα είναι ότι δεν πρέπει να πάρεις μόνο εσύ αντιβίωση αλλά και η σύντροφός σου γιατί αλλιώς κολλάτε ο ένας τον άλλον και γενικά η συνουσία θα πρέπει να γίνεται καθ όλη τη διάρκεια της θεραπείας με προφύλαξη!
  3. kostakist

kostakist New Member

καλησπερα σας φιλοι και φιλες..νεος στον χωρο σας και δυστυχως οχι για ευχαριστα πραγματα...

απο τον δεκεμβρη του 2016 υπηρξε ενα περιστατικο επιτακτικης ουρησης σε σημειο ακρατειας.βεβαια,δεν ηταν ξαφνικο λογω του οτι ενιωθα παρα πολυ ωρα οτι ηθελα να ουρησω αλλα το ανεβαλα συνεχως λογω 'συνθηκων'..δεν εδωσα σημασια τοτε,αν και λογω της δουλειας μου ταξιδευω συχνα και για ωρες με αποτελεσμα τοσα χρονια να μπορω να κρατηθω χωρις προβλημα...
    απο το συμβαν του δεκεμβριου,ερχομαστε στον απριλιο οπου σε μια διαδρομη κιλκις-θεσσαλονικη με κτελ,εκει που ημουν μια χαρα,με πιανει παλι μια επιτακτικη αναγκη για ουρηση σαν στο περιστατικο του δεκεμβριου.η μονη διαφορα ειναι πως δεν με ειχε 'ειδοποιησει' νωριτερα ο οργανισμος μου για κατι τετοιο,ουτε ημουν σε φαση να κρατιεμαι για ωρα...ηταν εντελως ξαφνικο.με πολυ ζορι,καταφερα να φτασω στον προορισμο μου οπου και πηγα κανονικα για την αναγκη μου.μερικες μερες αργοτερα (4-5),φευγοντας απο θεσσαλονικη για αθηνα αεροπορικως,την ωρα της απογειωσης ξανα τα ιδια..εντελως ξαφνικα και σε σημειο να μην μπορω να κρατηθω..εν ολιγεις,πηγα 3 φορες τουαλετα κατα την διαρκεια της πτησης και καταφερα να ουρησω μονο την τελευταια.οπου αφου ουρησα και γυρισα στην θεση μου,μετα απο 2-3 λεπτα με επιασε παλι..αυτο συνεχιστηκε και μετα την προσγειωση,στο αεροδρομιο οπου πηγα τουαλετα περιπου 7-8 φορες μεσα σε μιαμιση ωρα καταφερνοντας να ουρησω μονο την τελευταια,υστερα απο πολυ προσπαθεια..δεν εχω νιωσει πονους.μονο οτι οταν ξεκουμπωνομαι για να ουρησω,μου φευγει αυτη η αναγκη και επανερχεται μολις βγω απο την τουαλετα..οταν καταφερνα εν τελει να ουρησω,οι ποσοτητα ηταν ελαχιστη..αυτο συνεχιστηκε για την υπολοιπη ημερα.

μετα απο δυο μερες πηγα στον ουρολογο.επειδη επεφτε παρασκευη και δεν ηθελε να με αφησει να περιμενω ετσι στο σκ, μου εδωσε αντιβιωση (ladinin) για 15 ημερες λεγοντας μου οτι προκειται για χρονια προστατιτιδα.. στις 3 πρωτες μερες δεν ειδα διαφορα,και η αναγκη για ουρηση ηταν συνεχομενη,ολη μερα,αλλα οχι σε βαθμο ακρατειας.τοτε,αλλαξα τον καφε σε ντεκαφεινε (η καφεινη ειναι διουρητικη) και παραλληλα πηρα τα libeprosta για 15 ημερες ταυτοχρονα με την αντιβιωση. μετα απο 3 μερες ακομα, ενιωθα πολυ καλυτερα και τα συμπτωματα ειχαν υποχωρησει σχεδον τελειως..

περιπου 7 ημερες αφου τελειωσα την αντιβιωση και τα φυτικα,(πριν 15-20 μερες) σε μια εξοδο μου στην αθηνα για καποιες δουλειες,τα συμπτωματα επανηλθαν εντελως ξαφνικα..παλι επιτακτικη ουρηση,παλι να μην μπορω να ουρησω με την μια και οταν καταφερνα να το κανω,η ποσοτητα ηταν ελαχιστη,και μετα απο λιγο ξανα τα ιδια..επικοινωνω με τον γιατρο μου και μου ειπε να ξαναπαρω τα libeprosta και αυτην την φορα να κανω πρωτα εξετασεις ωστε να παμε πιο μεθοδευμενα..

γενικη και καλλιεργεια ουρων,αντιβιογραμμα,καλλιεργεια σπερματος,σπερμοδιαγραμμα,χλαμυδια.αυτες νομιζω ηταν οι εξετασεις..τις εκανα,πηρα τα αποτελεσματα..οι εξετασεις πεντακαθαρες και φυσιολογικοτατες.ουτε μικροβιο,ουτε μυκοπλασμα,ουτε χλαμυδια,ουτε τιποτα!!ενημερωνω τον γιατρο και μου λεει πως προκειται για χρονια μη-μικροβιακη προστατιτιδα η οποια δεν οφειλεται σε καποιο μικροβιο αλλα σε καποια φλεγμονη..τα συμπτωματα ομως παραμενουν.εχουν περιοριστει λιγο οι 'εκρηξεις' ουρησης αλλα παραμενουν συχνες και οχι παντα με αποτελεσμα...σημερα,αφου τελειωσαν τα libeprosta, μιλησα παλι με τον γιατρο και μου ειπε να ξεκινησω το prostamol..

του ζητησα να κανω επαναληπτικες εξετασεις και ειπε οτι ειναι πολυ νωρις για να ξανακανω αφου δεν εχουν περασει ουτε 20-25 μερες..πως τα βλεπετε τα παραπανω?ειναι φυσιολογικα?πρεπει να ανησυχω για κατι αλλο εκτος απο προστατιτιδα?και πως μπορει να διορθωθει το προβλημα αυτο εν τελει? απο σεξουαλικες επαφες,υπαρχει μονιμη συντροφος εδω και χρονια,η χρηση προφυλακτικου ειναι πολυ σπανια και απο το διαστημα απριλιου εως τωρα που εχω αυτα τα συμπτωματα εχω ερθει μονο μια φορα σε επαφη και αυτη πριν μερικες μερες (παλι χωρις προφυλαξη) και αφου ειχα ηδη κανει τις εξετασεις...

please help!!
  4. kostakist

kostakist New Member

κανεις καποια αποψη?:_s:
  5. Kathy

Αν τα συμπτώματα πέρα των θεραπειών που θα πάρεις συνεχιστούν τότε η μόνη λύση είναι η ανοιχτή προστατεκτομή ώστε να αφαιρεθεί κομμάτι του προστάτη που δημιουργεί το πρόβλημα στην ούρηση. Εγώ πάντως θα πρότεινα να πάρεις κι άλλη γνώμη...
  6. kostakist

kostakist New Member

καλημερα kathy.τι επιπτωσεις μπορει να εχει αυτη η επεμβαση στην μετεπειτα ζωη-υγεια μου?επισης ο γιατρος μου ειπε πως η προστατιτιδα δεν θεραπευεται πληρως ποτε.απλα καταπολεμουμε τα συμπτωματα οσο γινεται περισσοτερο και 'ελπιζουμε' να μην μας ξαναπιασει στο μελλον..η προστατεκτομη που αναφερεις,υποθετω οτι δινει μια λυση στο προβλημα μονιμη (?) απο την στιγμη που δεν υπαρχει μικροβιο?

ευχαριστω για την συμβουλη..
  7. Kathy

Καμία απολύτως! Η ανοικτή προστατεκτομή είναι ανοικτή χειρουργική επέμβαση κατά την οποία αφαιρείται το τμήμα του προστάτη που προκαλεί απόφραξη στην ούρηση. Η επέμβαση γίνεται μέσω χειρουργικής τομής στην κοιλιά.
  8. kostakist

kostakist New Member

καλημερα kathy.μιλαμε για μερικη προστατεκτομη απο οτι καταλαβαινω για αφαιρεση μονο του σημειου του προστατη που δημιουργει προβλημα και οχι για ολικη αφαιρεση προστατη,ετσι?και αυτο δεν θα επηρεασει μελλοντικα την δυνατοτητα γονιμοποιησης,σωστα?αυριο θα επισκεφθω και δευτερο ουρολογο για να παρω και μια ακομα αποψη..
    και παλι ευχαριστω πολυ!
  9. Kathy

Εννοείται ότι μιλάμε για ένα μικρό μέρος του και όχι για ριζική, αλίμονο... Εύχομαι όλα να σου πάνε καλά!

Share This Page