1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Πρισμένη Αμυγδαλή

Discussion in 'ΩΡΛ' started by gnomonas, Apr 5, 2011.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. gnomonas

gnomonas New Member

Εδώ και περίπου ένα μήνα νιώθω τη δεξιά μου αμυγδαλή πρισμένη δεν πονάει ούτε έχω πυρετό απλά ενοχλεί.Έκανα εξετάσεις στο θυρεοειδή δεν είναι από εκεί.Μπορεί να είναι φλεγμονή χωρίς πυρετό ή πόνο;
  2. ADelides

ADelides Moderator Staff Member Moderator

Όταν λέτε "αμυγδαλή" μάλλον εννοείτε απ'ότι καταλαβαίνω κάποιον λεμφαδένα στον λαιμό.
    Πόσο χρονών είστε?, πόσο πρησμένος-η είστε?
    έχουν πολλά σημασία γι'αυτό είναι σωστό να εκτιμηθείτε από ιατρό από κοντά.
    Ως πρός την ερώτησή σας η απάντηση είναι ναι, μπορεί να υπάρχει φλεγμονή χωρίς πυρετό, συνήθως όμως με κάποιο πόνο.
  3. gnomonas

gnomonas New Member

Εννοώ την παρίσθμια αμυγδαλή δεξιά.Είμαι 40 ετών.
  4. ADelides

ADelides Moderator Staff Member Moderator

Αν είναι διογκωμένη η μία παρίσθμια αμυγδαλή μόνο και αυτό συμβαίνει εδώ και ένα μήνα τότε πρέπει να αφαιρεθεί για λόγους που έχουν σχέση με πιθανά υποκείμενα αιματολογικά νοσήματα (δηλαδή για διαγνωστικούς λόγους). Βέβαια αυτό δεν έχει σχέση με νοσήματα του θυρεοειδούς.
  5. gnomonas

gnomonas New Member

Υπάρχει περίπτωση κάποια κακοήθεια να εμφανίζεται κατ' αυτόν τον τρόπο;

Share This Page