1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πόνος στην κοιλιά κάτω δεξιά

Discussion in 'Παθήσεις Εντέρου-Σκωληκοειδούς' started by El_Cid, Jul 17, 2014.

Watchers:
This thread is being watched by 9 users.
  1. Ginsan

Ginsan New Member

Καλησπέρα. Είμαι γυναίκα 26 ετων και πασχω απο διαβητη τυπου 1. Εχω εναν διαχυτο πονο (μαλλον καλυτερα ενοχληση) απο τη δεξια πλευρα του σωματος στην περιοχη της κοιλιας εδω και 4 ημερες. Ποτε ειναι πάνω δεξια,ποτε κάτω δεξια. Εκανα γυναικολογικες εξετασεις ηταν φυσιολογικες, οπως και εξετασεις αιματος και υ/γ νεφρου και βγηκαν καλα. Απλως δεν εχω ιδεα σε ποιον γιατρο να απευθυνθω και τι μπορει να ειναι. Σημειωτεον, δεν εχω πυρετο, διαρροιες,κτλ ή καποιο αλλο συμπτωμα. Το μονο που έχω να προσθέσω ειναι οτι έπαιρνα αντιβίωση ζιναντολ πριν μια εβδομαδα για καποιο αλλο ζήτημα. Ειχα την ενοχληση στα νεφρα τότε και με το που πηρα την αντιβίωση μετα απο 7 μερες εξαφανιστηκε η ενοχληση και τωρα ξανα επι μονιμου βασεως. Ποτε ειναι πιο εντονη και ποτε οχι. Καποια συμβουλη; Ευχαριστω
    Last edited: Jun 21, 2017
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

U/S άνω & κάτω κοιλίας.
  3. Mac_Ris

Mac_Ris New Member

Καλησπέρα σας. Ειμαι και εγω ακριβως στην ιδια κατασταση. Ελαφρυ τσιμπημα δεξια απο τον αφαλο (3-4 δαχτυλα), πανω απο τη λεκάνη, κατω απο το πλευρο. Δεν μπορων να τον αναπαραξω οσο και οπως και αν πιεσω με το χέρι μου. Εχω κανει βουβονοκοιλη δεξια σε μικρη ηλικία η οποια όποτε κουραζομαι παρα πολυ με ενοχλεί, ασχετα με το προβλημα που συζηταμε.Εχω ελαφρα μορφη δισκοιλιότητας, πηγαινω τουαλετα απο μια φορα τη μερα εως και μια φορα στις 3 ημερες. Προχθες ψηλαφωντας με ρουφηγμενη την κοιλια δεξια λιγο πιο πανω απο τον αφαλο αγγιζα το παχυ εντερο οπου ηταν γεματο και εκει καθως πιεζα ενιωθα τον ιδιο πονο. Δεν ειναι πονος ακριβως ειναι σαν ενα μικρο τσιμπημα. Ερχεται και φευγει. Πολλες φορες μοιαζει με μυικο πονο. Δεν εχω κανενα αλλο συμπτωμα, ουτε πυρετο, ουτε ζαλη, ουτε εμμετους. Τα κοπρανα εχουν φυσιολογικο χρωμα αν και δισκοιλιος οπως προείπα. Ξερω οτι θα με προτρεψετε για καποιο υπερηχο, αλλα μεχρι να μπορεσω να κλεισω ραντευου τι πιστευετε πως θα μπορουσε να ειναι;
    Ευχαριστω για το χρόνο σας
  4. Kathy

Καλό θα ήταν να σε δει χειρουργός μήπως και πετάχτηκε καμιά κήλη πάλι...
  5. Mac_Ris

Mac_Ris New Member

Καλησπέρα. Γίνεται να βγει κοίλη στο ίδιο σημείο δηλαδή; Η εγχειρηση ειχε γινει οταν ημουνα 5 χρονών.
  6. Kathy

Αν δεν έχει μπει πλέγμα βεβαίως και μπορεί να ξαναβγεί.
  7. Touristas

Touristas New Member

Πριν λιγες μερες ενιωθα για κανα δυο μερες κατι σαν σουβλιτσες οχι πολυ δυνατες πανω δεξια στην κοιλια...μετα οι ιδιες σουβλιες για δυο τρεις μερες μεταφερθηκαν πιο χαμηλα παλι δεξια..και μετα απο δυο τρεις μερες ενιωσα τις ιδιες σουβλιες αριστερα ψηλα στην κοιλια... δεν ειναι σουβλιες ολη την μερα αλλα 5-6 φορες τξν μερα...και το τελευταίο διαστημα τα κοπρανα μου ειναι λιγο μαλακα ( οχι διαρροια και οχι πάντα) .... που μπορει να οφειλονται αυτες οι σουβλιες ? Σε περιπτωση καρκινου του εντερου νιωθεις σουβλιες ετσι σε διαφορα σημεια του εντέρου?
  8. Kathy

Δεν καταλαβαίνω γιατί το μυαλό τρέχει πάντα στο κακό... Αν συνεχίσει να σε ενοχλεί να κάνεις u/s άνω και κάτω κοιλίας.
  9. Touristas

Touristas New Member

Οταν λετε u/s εννοειτε να κανω υπερυχο ?? Μου φανηκε περιεργο επειδη αλλαζε θεση το μερος που ενιωθα τις σουβλιες( οχι δυνατες) ...ε το μυαλο παντα στο κακο παει...σε περιπτωσεις καρκινου ο πονος εχει διαρκεια και ειναι δυνατος ή μπορει να ειναι και οπως τον περιεγραψα?
  10. Kathy

Ναι εννοώ υπερηχογράφημα. Όσο για το ερώτημά σου απάντησή δε μπορώ να σου δώσω γιατί πολύ απλά ένας έντονος πόνος κάπου δε μπορεί να υποδηλώνει και καρκίνο ξέρεις.... Γι' αυτό υπάρχουν και οι σχετικές εξετάσεις αφού προφορικά δε γίνονται διαγνώσεις...

Share This Page