1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πόνος στην κοιλιά κάτω δεξιά

Discussion in 'Παθήσεις Εντέρου-Σκωληκοειδούς' started by El_Cid, Jul 17, 2014.

Watchers:
This thread is being watched by 7 users.
  1. El_Cid

El_Cid New Member

Εδώ και 2 εβδομάδες έχω ήπιο πόνο στην κοιλιά, τον οποίο εντοπίζω σε δύο σημεία: 1. στο συκώτι 2. στη δεξιά βουβωνική χώρα που αντανακλά χαμηλά δεξιά στη μέση και ενίοτε στο δεξί μηρό. Άλλο σύμπτωμα (πυρετό, διάρροια, κλπ) δεν έχω.
    Πήγα σε παθολόγο και μου ζήτησε να κάνω υπέρηχο άνω κοιλίας. Το υ/γ δεν έδειξε τίποτε, πλέον είμαι στην 3η εβδομάδα και ο πόνος συνεχίζεται, το βράδυ τον νιώθω πιο έντονο.
    Είμαι 44 ετών, δουλεύω πολλές ώρες στο γραφείο (καθιστική ζωή), ύψος 177, βάρος 80 κιλά.
    Προ διμήνου είχα κάνει ένα τσεκ-απ αίματος-ούρων και όλοι οι δείκτες ήταν εντός ορίων.
    Δεν ξέρω σε ποια ειδικότητα να απευθυνθώ... ουρολόγο, ορθοπεδικό, γαστρεντερολόγο, κλπ. Όσο το ψάχνω στο ίντερνετ τόσο προβληματίζομαι περισσότερο.
    Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις συμβουλές και τη βοήθεια σας.
  2. El_Cid

El_Cid New Member

Να προσθέσω ότι έχω κάνει εγχείρηση σκωληκοειδίτιδα σε μικρή ηλικία.
    Επίσης, ο πόνος στη βουβωνική χώρα-μέση-μηρό είναι πιο έντονος μετά από ώρες στο γραφείο η μετά από οδήγηση.
    Ευχαριστώ.
  3. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλημέρα σας.
    Καλο θα ειναι να ξεκινησετε απο χειρουργό διότι θα πρεπει να διαγνωστεί αν εχετε κήλη ή όχι.
  4. El_Cid

El_Cid New Member

Ευχαριστώ για την απάντηση, γιατρέ.

Στο μεσοδιάστημα από το πρώτο mail μου επισκέφθηκα ουρολόγο, ο οποίος στην κλινική εξέταση απέκλεισε το ενδεχόμενο κήλης. Μου έγραψε υ/γ νεφρών, ουροδόχου, προστάτη, κλπ το οποίο επίσης δεν έδειξε κάποιο πρόβλημα.

Ο πόνος έχει περιοριστεί, ειδικότερα αυτός στη μέση και στο μηρό έχει σχεδόν εξαφανιστεί. Παραμένει όμως μια πολύ ήπια ενόχληση στη λαγόνια χώρα, δεξιά του ομφαλού.

Νομίζω ότι πλέον έχει μείνει μόνον το έντερο για εξέταση, αν και δεν έχω κάποιο άλλο σύμπτωμα (δυσκοιλιότητα, διάρροια, αίμα στα κόπρανα, κλπ).
  5. Irini

Irini New Member

Καλή σας μέρα. Πριν μια εβδομαδα ενιωσα για δυο συνεχόμενες μέρες ηπιο πονο δεξια στην κοιλια, αρκετά χαμηλά. Δεν ήταν εντονος, σουβλιά. Ενιωθα και μια ενοχληση -σαν πιασιμο- ψηλά στο δεξι μηρο. Επειδη ημουν σε φάση ωορηξίας τον απέδωσα εκει. Στο γυναικολογο που πήγα μετα από μια εβδομαδα (για ετησιο ελεγχο) μου ειπε οτι ειχα κανει ωορηξια από τη δεξια ωοθηκη. Σημερα και ενω σε 2-3 μέρες θα αδιαθετησω , εχω ξανα την ίδια ενοχληση. Ο παθολογος μου εχει πει οτι εχω ευερεθιστο έντερο. Εκανα το Νοέμβριο υπέρηχο στην κοιλια μετα από πονο στην κοιλια αρκετα πιο ψηλα τοτε. Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει κατι στη σκωληκοειδίτιδα; Μια γνωστη μου διεγνωσθει με καρκινο εκει και δεν ειχει καλή κατάληξη... Σε ποιο γιατρο να απευθυνθω; Σας ευχαριστώ.
  6. sambalisG

Καλημερα. Θα πρεπει να σας δει χειρουργός. Η σκωληκοειδης απόφυση ειναι κοντά ανατομικά με την δεξιά ωοθηκη και μερικές φορες ο πόνος μοιάζει.!
  7. Irini

Irini New Member

Κύριε Σάμπαλη σας ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σας. Σήμερα το μεσημερι αδιαθέτησα οπότε αναρωτιέμαι μήπως ο πόνος που ένιωθα οφειλόταν στην ερχόμενη περίοδο. Εχει νόημα να επισκεφθω άμεσα χειρουργο ή να περιμένω να περάσουν οι δυο πρώτες μερες της περιόδου και μετά αν επιμένει ο πόνος να το κάνω;
  8. sambalisG

Συγνωμη για την καθυστερηση. Αν ακομη συνεχιζεται ο πόνος, να σας δει χειρουργός.
  9. Irini

Irini New Member

Καλησπέρα σας και πάλι. Τελικά πήγα σε γαστρεντερολόγο γιατι ο πόνος πια δεν εντοπίζεται στη δεξια μόνο πλευρά αλλά είναι διάχυτος σε όλη την κοιλιά χαμηλά. Επίσης, νιώθω φούσκωμα χωρις ωστόσο η κοιλιά μου να ειναι φουσκωμενη και το έντερό μου κατά καιρούς κάνει θορύβους. Ο γιατρός που με ειδε πριν μια εβδομαδα μου έδωσε το Rifacol (6 δισκία την ημερα) για 15 μερες και μου ειπε να αποφυγω τα γλυκά, τα λιπαρά τρόφιμα και τα γαλακτοκομικά. Θα με ξαναδει οταν τελειώσει η αγωγη. Ανέφερε οτι μάλλον ειναι κολίτιδα και ίσως χρειαστεί να κάνω κωλονοσκόπηση. ΤοΕ θεμα ειναι οτι μετα από μια εβδομαδα αγωγης οι ενοχλήσεις εξακολουθουν να υπάρχουν, οχι κάθε μερα. Επίσης, μερικές φορες νιωθω εντονο πόνο στην κοιλια μολις τελειώσω το φαγητό μου και όταν θέλω τουαλέτα. Το φουσκωμα εφυγε. Πιστεύετε οτι μπορει να είναι κάτι σοβαρο δεδομένου οτι επιμενει σχεδον ενα μήνα τώρα; Υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνω; Σας ευχαριστώ πολύ.
  10. sambalisG

Θα ηθελα να μου πειτε την ηλικια σας, αν εχετε καποιο γυναικολογικό πρόβλημα και αν εχετε κανει καποια επέμβαση στην κοιλιά!!!
  11. Irini

Irini New Member

Eίμαι 40 χρονών και έχω κάνει μια καισαρική τομη πριν 12 χρόνια και αφαιρεση χολής λαπαροσκοπικά πριν 6χρονια. Στον γυναικολόγο πηγα πριν 3 εβδομάδες και ήταν όλα καλά. Επίσης είμαι πολύ αδύνατη.
  12. sambalisG

Καλησπέρα και πάλι. Νομιζω οτι θα πρεπει να συνεχισετε οπως σας εχει πει ο γαστρεντερολογος σας.
  13. Irini

Irini New Member

Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σας, αν και αποφύγατε να απαντήσετε αν μπορεί να είναι κάτι σοβαρό... Θα σας ενημερώσω για τις εξελίξεις.
  14. sambalisG

Δεν αποφευγω. Απλά δεν μπορω να ξερω!!
  15. Ioanna.

Ioanna. New Member

Καλησπέρα σας,
    Ονομάζομαι Ιωάννα και είμαι 22 ετών. Αρχές Φλεβάρη είχα κάνει εγχείρηση σκωληκοειδίτιδας και όλα ηταν μια χαρά. Πριν απο 40 μέρες περίπου ένιωθα ενόχληση στην περιοχή της τομής και ένα ελαφρύ πρήξιμο. Πήγα στον χειρουργό που μου έκανε και την πρώτη εγχείρηση και ο υπέρηχος έδειξε μια ήπια φλεγμονή στο σημείο αυτό, οπότε και μου έδωσε 2 αντιβιώσεις, η μια ηταν η Dalacin και η άλλη ciproxin.Την δεύτερη μέρα χρήσης η Dalacin μου έκανε διάροια οπότε την σταμάτησα και την άλλη την σταμάτησα μετα απο 3 μέρες χρήσης. Δεν ειχα καμια ενόχληση απο τότε οπότε υπέθεσα οτι η αντιβίωση έκανε δουλειά. Σημερα το πρωί όμως, άρχισα να νιώθω ξανά πόνο σε αυτό το σημείο και να ξανακάνω διάροια. Δεν είναι πολυ δυνατός πόνος απλά τον νιώθω λίγο έντονα. Πρέπει να ανησυχήσω ή να περιμένω να δω εαν θα περάσει;
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. Καλή σας μέρα.
    Last edited: Jun 26, 2016
  16. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Αν συνεχιστεί θα πρότεινα να γίνει εκ νέου ένα U/S.
  17. kostisk

kostisk New Member

Για να μην ανοίγω νέο θέμα.

Καλησπέρα. Εδώ και 2 μέρες έχω πόνο.
    Ο πόνος ξεκίνησε χθες το μεσημέρι και κράτησε ως το βράδυ. Ήταν σε όλη την περιοχή γύρω από τον αφαλό. Το βράδυ έγινε εντονότερος. Με ένα depon αναβράζον ανακουφίστηκα εντελώς.
    Σήμερα δεν μπορώ να πω ότι πονάω. Πιο πολύ το νιώθω σαν μικροενόχληση και εντοπίζεται στην κάτω δεξιά περιοχή. Όταν βήχω ή αναπνέω με δύναμη, το νιώθω εντονότερο. Είμαι άντρας 26 ετών. Θα πρέπει να υποψιαστώ σκωληκοειδή; Εμετό ή ναυτία ή πυρετό δεν έχω. Επίσης είχα μια χαρά όρεξη όλη μέρα. Ίσως χθες που πονούσα πολύ, δεν είχα όρεξη. Όμως αν ήταν σκωληκοειδή, δεν θα εκδηλωνόταν αμέσως με οξύ πόνο; Κατά τη γνώμη σας, θα μπορούσα να το αφήσω μήπως περάσει μόνο του ή πρέπει αύριο κιόλας να επισκεφτώ γιατρό; Υπάρχει περίπτωση να είναι σκωληκοειδή που θα εκδηλωθεί εκεί που δεν το περιμένω; Ευχαριστώ.
  18. Kathy

Λογικά θα είχε εκδηλωθεί άμεσα, δε θα μπορούσες να καθίσεις... Ή κολικός εντέρου ήταν ή κάποιος μυικός πόνος από καταπόνηση.
  19. kostisk

kostisk New Member

Σας ευχαριστώ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι ο πόνος, ή μάλλον ας το πω ενόχληση, διήρκησε 2 μέρες. Από κει και πέρα, κάποιες φορές ένιωθα πάλι την ενόχληση φευγαλέα. Δεν πήγα σε γιατρό. Τώρα δεν αισθάνομαι απολύτως τίποτα. Αν πάω σε γιατρό, δεν θα μπορέσω να είμαι συγκεκριμένος σχετικά με το πού πονούσα. Όμως, δεν μπορώ και να φανταστώ κάποια αιτία. Ο κολικός εντέρου από τι προκαλείται; Από κάποια τροφή; Θα μπορούσε να έχει συμβεί από έντονο άγχος προηγούμενων ημερών;
  20. Kathy

Βεβαιότατα και το άγχος προκαλεί τέτοιες ζημιές αλλά ο κολικός μπορεί να προέλθει και από διάφορες τροφές που πέφτουν βαριές για το έντερο.

Share This Page