1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Πόνοι Ωορρηξίας

Discussion in 'Γυναικολογικές Παθήσεις' started by noucca, Feb 1, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 5 users.
  1. noucca

noucca New Member

Καλησπέρα.
    Εδώ και κάμποσα χρόνια, όταν πλησιάζει η ωορρηξία και για τις επόμενες 2 μέρες, πονάει το νεφρό μου (δηλαδή νομίζω ότι εκεί είναι τα νεφρά). Μάλιστα με πονάει μόνο το αριστερό. Όταν ρώτησα τον παθολόγο μου, μου είπε "δεν είναι κάτι, ανακλαστικός πόνος". Πριν από 2 χρόνια που χρειάστηκε να επισκεφτώ τα εξωτερικά ιατρεία στο νοσοκομείο, ρώτησα τον εκεί γυναικολόγο που μου είπε ακριβώς το ίδιο "Μην ανησυχείς, ανακλαστικός πόνος".
    Το θέμα είναι ότι ο πόνος κάποιες φορές είναι τόσο έντονος που δε μπορώ να σηκωθώ από την καρέκλα, ενώ γενικά αισθάνομαι άβολα και αποφεύγω τη σεξουαλική επαφή. Μέχρι στιγμής αυτό είναι καλό (σαν επιπλέον αντισύλληψη) αλλά όταν έρθει η ώρα να προσπαθήσω για παιδί θα έχω ένα ακόμα εμπόδιο.

Από πού ανακλάται αυτός ο πόνος και γιατί; Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να σταματήσει;
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καλή σου μέρα.Όλα αυτά που περιγράφεις είναι τελείως φυσιολογικά.Υπάρχουν γυναίκες -αρκετά τυχερές θα έλεγα- που κατά την οωρρηξία πονούν πολύ περισσότερο απ'ότι στην περίοδο! Ο πόνος αντανακλάται σε πολλά σημεία όπως σε πρωκτό,σε έντερο ακόμη και σε νεφρό.Κρατάει από μία εως δύο μέρες και ναι είναι γεγονός ότι σε κάποιες στιγμές κατά τη διάρκεια της ημέρας δεν μπορείς ούτε να σηκωθείς από την καρέκλα! Πρέπει να ξέρεις ότι είναι χάρισμα για πολλές γυναίκες γιατί όταν θα έρθει η ώρα για ένα μωράκι θα ξέρεις πότε να το κάνεις!!! Σίγουρα δεν κρατάει ο πόνος αυτός όλη την ημέρα αλλά έρχεται και φεύγει μέχρι που εξαφανίζεται!Δε θα πρέπει να σε προβληματίζει αλλά θα πρέπει να μάθεις να ζεις μ'αυτό.Στο κάτω κάτω στους μεγάλους πόνους ένα Depon σίγουρα βοηθάει!:_sii:
  3. noucca

noucca New Member

Την οωρρηξία μου έχω μάθει να την καταλαβαίνω εδώ και χρόνια από τα πρηξιματάκια και τα υγρά. Εκτός αυτού είναι αγγλίδα στα ραντεβού της, έρχεται πάντα την 11η μέρα.
    Ειλικρινά δεν ξέρω αν είναι τύχη που πονάω (και μάλιστα τόσο) αφού εκείνες τις μέρες το τελευταίο πράγμα που με ενδιαφέρει είναι το σεξ. Προτιμώ να κουλουριαστώ μπας και περάσει ο πόνος.

Τα Depon και κάθε άλλου είδους παυσίπονα τα αποφεύγω, κυρίως όταν πρόκειται για τακτικούς πόνους όπως της περιόδου. Αν έπαιρνα κάθε φορά (γιατί έχω και συχνές ημικρανίες), τώρα δε θα με έπιανε κανένα...
  4. Kathy

Ένα με δυο παυσίπονα τον μήνα δε βλάπτουν αντίθετα βοηθούν.Τώρα όσο για τις ημικρανίες ίσως θα έπρεπε να ψαχτείς λιγάκι.
  5. noucca

noucca New Member

Εσείς σαν τι απαντάτε; Είστε γιατρός; Έχετε ειδικές γνώσεις πάνω στο θέμα και με συμβουλεύετε;
  6. fotis-

fotis- Member

Αυτό το φόρουμ αγαπητη φίλη, εκτός απο τους γιατρούς που το απαρτίζουν έχει και κάποια άλλα μέλη όπως είναι φυσικό ΄και δε νομίζω πως απαγορεύται να παρεμβαίνουν σε μια ερώτηση. Οταν καποιος ρωταει... εχω φαγουρα σε τι γιατρο να παω..... δε χρειαζεται να εισαι γιατρος ( και να σπαταλας τον πολυτιμο χρονο σου απαντωντας σε τετοιου ειδους ερωτησεις) για να του πεις πως θα πρεπει να παει σε δερματολογο. Απλα χρειαζεται να γνωριζεις δυο πραγματα περι υγειας. Το φόρουμ και οι διαχειριστες του, εχουν αποδειξει την δημοκρατικοτητα τους και νομιζω εχουμε ολοι λογο εδω μεσα αρκει να μη ξεφευγουμε απο το αντικειμενο. Απο κει και περα υπαρχουν οι γιατροι, ωστε να διορθώσουν οποιαδήποτε ακυροτητα εκτεθει. Βέβαια ολα τα παραπάνω είναι στην κρίση του κ. ΣΑΜΠΑΛΗ και είναι και μια αφορμή να μας εκθέσει τυχόν ενστασεις σε ο,τι αφορά το κεφάλαιο.... "απαντησεις απο μη γιατρους"
  7. noucca

noucca New Member

Δεν απαγόρευσα στο μέλος Kathy να μου απευθύνει το λόγο. Απλά, όπως καταλαβαίνεται, άλλη βαρύτητα έχουν τα λόγια ενός ιατρού και άλλη ενός αγνώστου που εκφράζει τη γνώμη του.
    Σαφώς και σε πολλά θέματα αρκεί η λογική για να συμβουλεύσεις κάποιον σωστά (όπως στο παράδειγμα που αναφέρατε) αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι πιο ειδικό το θέμα και ίσως μόνο κάποιος γιατρός να μπορεί να απαντήσει, ή κάποιος που είχε παρόμοια εμπειρία. Άλλωστε η απάντηση του μέλους "είσαι τυχερή που πονάς", "κάνει καλό να παίρνεις παυσίπονα" και "να ψαχτείς για τις ημικρανίες" δεν προσέφεραν καμία βοήθεια στο πρόβλημά μου. Καλή η ανιδιοτελής βοήθεια, αλλά όταν μπορούμε.

Αυτή τη στιγμή το θέμα έχει 4-5 απαντήσεις με αποτέλεσμα ο γιατρός που έχει ούτως ή άλλως περιορισμένο χρόνο για να διαβάζει όλα τα θέματα που ανοίγονται και που θα μπορούσε να μου δώσει μια πιο ορθή συμβουλή να το αγνοήσει πιστεύοντας ότι έχω ήδη πάρει απάντηση. Πώς ακριβώς θα με βοηθήσει αυτό;

Άλλωστε το μόνο που ρώτησα είναι αν έχει ειδικές γνώσεις πάνω στο θέμα. Νομίζω έχω το δικαίωμα να δίνω μεγαλύτερη βαρύτητα στα λόγια ενός ιατρού από τα λόγια ενός που δε γνωρίζω. Αλλιώς γιατί να μπω στον κόπο να γράψω εδώ και να μη ρωτήσω τη μοδίστρα μου;
  8. Kathy

Αγαπητή μου noucca σου μιλάω σαν μία γυναίκα που παραλίγο να γίνει γυναικολόγος αλλά για προσωπικούς της λόγους δεν μπόρεσε να τελειώσει τη γυναικολογία και που σαφέστατα είναι μεγαλύτερη από σένα με δύο παιδιά και με περισσότερες εμπειρίες από εσένα!!!
    Σ'αυτό το φόρουμ δε μιλάνε μόνο γιατροί αλλά και απλοί άνθρωποι που βιώνουν καθημερινά διάφορα προβλήματα υγείας και έτσι ο ένας βοηθάει τον άλλον.Οι γιατροί να είσαι σίγουρη ότι διαβάζουν όλα όσα γράφονται εδώ μέσα και εάν κάπου δεν συμφωνούν, παρεμβαίνουν!
    Σ'αυτό το φόρουμ έχουν βοηθηθεί κατά καιρούς πάρα πολλά άτομα παίρνοντας συμβουλές ακόμη και από απλά μέλη επειδή ακριβώς είχαν παρόμοιες εμπειρίες.
    Αν από την άλλη έχεις κάποιους ενδοιασμούς μπορείς να ρωτήσεις τον δικό σου γυναικολόγο ή να περιμένεις να δεις εαν υπάρξει κάποια ιατρική παρέμβαση!
  9. Τάκης

Τάκης Guest

Αγαπητή noucca,

Το αξιότιμο μέλος Kathy έχει αρκετές γνώσεις πάνω σε αρκετά θέματα ιατρικής.
    Δεν είναι γιατρός (αν και γνωρίζω προσωπικά οτι οι συνθήκες δεν το επέτρεψαν για να γίνει) αλλά σε διαβεβαιώνω απόλυτα οτι έχει βοηθήσει και συμβουλεύσει ουκ ολίγους εδω μέσα!

Για το αν θα πάρεις απάντηση απο γιατρό δεν έχει να κάνει με το αν έχουν απαντήσει στο post σου χίλιοι δυο.

Φιλικά
    Αναγνώστης
  10. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλησπέρα σας.
    (Η καθυστέρηση οφείλεται σε πολύ..δουλειά:frown:!).
    Πόνος περι την ωορηξία είναι συνήθης μεν και θα μπορούσε κανείς να πεί οκ όλα καλά και συμβαίνει γενικώς στις περισσότερες γυναίκες, ΕΦ'ΟΣΟΝ έχει γίνει ο δέων έλεγχος, που κυρίως αφορά γυναικολογική εξέταση σε συνδυασμό με παράλληλο υπερηχογράφημα της περιοχής στην φάση και περίοδο του πόνου.
    Πόνος στο νεφρό σημαίνει στην αριστερή πλάγια κοιλιακή και οσφυΙκή χώρα, που σε σχέση με ωορηξία δεν μπορεί να συσχετιστεί!:confused:
  11. noucca

noucca New Member

Οπότε δε θα πρέπει να μου αρκεί το "μην ανησυχείς, ανακλαστικός πόνος είναι" αφού δεν έχουν προηγηθεί εξετάσεις; Είμαι σε φάση αναζήτησης καλού γυναικολόγου-μαιευτήρα μιας και μετακόμισα σε άλλη πόλη και δεν έχω πρόσβαση στον παλιό μου γιατρό. Με την πρώτη ευκαιρία θα το κοιτάξω περισσότερο.

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Share This Page