1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Πάχος Ενδομητρίου Κι Ωορρηξία

Discussion in 'Γυναικολογικές Παθήσεις' started by ΕΛΜΑ09, Jan 21, 2011.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. ΕΛΜΑ09

ΕΛΜΑ09 New Member

Καλημέρα!Πριν λιγες μερες εκανα για πρωτη φορα υπερηχο κατω κοιλιας, για να δω τυχον ενδειξεις για ωορρηξια και παχος ενδομητριου. Λοιπον,τελευταια περιοδος ηταν στις 31/01/2010. Στις 15 και 16 Ιανουαριου ειχα θετικα τεστ ωορρηξιας. Τον υπερηχο τον εκανα το απογευμα της 17ης Ιανουαριου με τις ακολουθες ενδειξεις: παχος ενδομητριου 5,73 mm και ωοθηλακιο 16mm. Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω ιδεα απο αυτες τις μετρησεις. Ηθελα περισσοτερο να τσεκαρω αν εγινε πραγματικα ωορρηξια ή οχι (καθοτι θηλαζω και πιθανο να εχω ανολοκληρωτες ωορρηξιες).Τι σημαινουν αυτες οι ενδειξεις κατα τη γνωμη σας?Πραγματοποιηθηκε ωορρηξια και, αν ναι, υπαρχει πιθανοτητα εμφυτευσης με αυτο το ενδομητριο?? Ευχαριστω πολυ......
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Στην αναπαραγωγική ηλικία το ενδομήτριο έχει πάχος το οποίο ποικίλλει από γυναίκα σε γυναίκα. Συνήθως κυμαίνεται μεταξύ 7-14 χιλιοστών. Μία γυναίκα που έχει λεπτό ενδομήτριο θα έχει λιγότερη περίοδο σε ποσότητα και διάρκεια από κάποια άλλη που έχει παχύτερο ενδομήτριο. Το πάχος του ενδομητρίου σχετίζεται άμεσα με την γονιμότητα της γυναίκας. Λεπτό ενδομήτριο σημαίνει δυσκολία εμφύτεψης του ωαρίου. Η γυναίκα που έχει λεπτό ενδομήτριο θα δυσκολευτεί να μείνει έγκυος. Συνήθως στις γυναίκες που μένουν γρήγορα έγκυες το πάχος του ενδομητρίου είναι μεγάλο (πάνω από 10 χιλ). Στις γυναίκες που δυσκολεύονται είναι λεπτότερο. Σ'αυτή τη περίπτωση απαιτείται καλός ορμονικός έλεγχος και έλεγχος της αιμάτωσης της μήτρας. Μόνο στην περίπτωση της εμμηνόπαυσης το ενδομήτριο θεωρείται φυσιολογικό όταν το μέγεθός του φτάνει max τα 5 χιλ! Σίγουρα έκανες ωορρηξία αλλά το ενδομήτριο είναι σχετικά λεπτό. Μην ξεχνάς ότι θηλάζεις κιόλας και η προλακτίνη είναι ανεβασμένη και προκαλεί διαταραχές της υποφυσεο-ωοθηκικής λειτουργίας με διαταραχές στην περίοδο και ανωοθηλακιορρηκτικούς κύκλους! Όμως θα πρέπει οπωσδήποτε για όλα αυτά να πάρεις και τη γνώμη του γυναικολόγου σου και να προχωρείς πάντα με βάση τις οδηγίες του!
  3. ΕΛΜΑ09

ΕΛΜΑ09 New Member

Παρα το λεπτο μου ενδομητριο, ολη αυτο το διαστημα του θηλασμου η περιοδος μου διαρκει 6 μερες με πολυ αιμα (ετσι ηταν η περιοδος μου και πριν την εγκυμοσυνη). Ησασταν σαφεστατη. Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.....:smile:
  4. Kathy

Παρακαλώ!:smile:
    Να αναφέρω εδώ ότι το πάχος του ενδομητρίου αλλάζει κατά τη διάρκεια του κύκλου, λόγω της επίδρασης των ορμονών και μπορεί να είναι από 1mm (στην αρχή του κύκλου) έως και 12-13mm (στο τέλος του κύκλου, λίγο πριν την έναρξη της περιόδου). Για να προχωρήσεις σε εμφύτευση θα πρέπει να το παρακολουθείς τακτικά και να βρίσκεσαι σε συνεχή επαφή με τον γυναικολόγο σου ο οποίος έχει καλή γνώση του ιστορικού σου!
  5. ΕΛΜΑ09

ΕΛΜΑ09 New Member

Λεγοντας εμφυτευση εννοουσα τη φυσικη εμφυτευση του γονιμοποιημενου ωαριου στη μητρα ως μερος της διαδικασιας της συλληψης(οχι την ιατρικη παρεμβαση). Μαλλον σιγα-σιγα θα πρεπει να αποθηλασω, για να ισορροπησει και παλι ο οργανισμος μου.......:triste: . Σας ευχαριστω πολυ.....
  6. Kathy

Εφόσον δεν μιλάμε για ιατρική παρέμβαση και αν δεν υπάρχει κάποια ιδιαίτερη βιασύνη για μια ακόμη σύλληψη δεν υπάρχει λόγος να σταματήσεις τον θηλασμό και να στερήσεις το γάλα απ'το μωράκι σου!
    Last edited by a moderator: Jan 21, 2011
  7. ΕΛΜΑ09

ΕΛΜΑ09 New Member

Σωστο!! Λογος βιασυνης για τη δευτερη συλληψη ειναι η ηλικια μου και σκεφτομαι τωρα ενδεχομενο αποθηλασμο εχοντας ηδη εξασφαλισει στο μωρακι μου 19 μηνες θηλασμου. Παρολαυτα θα κανουμε καποιες ακομα τελευταιες προσπαθειες χωρις διακοπη, οπως λετε κι εσεις, του θηλασμου μηπως και τα καταφερουμε. Μετα...το βλεπουμε....Ευχαριστω πολυ....;)
  8. Kathy

Να'σαι καλά και...με το καλό!!!:smile:

Share This Page