1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Οταν Πηγαινω Τουαλετα Ποναω

Discussion in 'Παθήσεις Πρωκτού (αιμορροϊδες-συρίγγια κλπ)' started by debora kmn, Jun 23, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 5 users.
  1. debora kmn

debora kmn New Member

Γεια σας! Το δικό μου πρόβλημα είναι ότι εδω και μερικές μέρες (2 εδβομάδες και συνεχίζει)έχω πόνο οταν πηγαίνω τουλέτα... :frown:Αισθάνομαι πόνο στον πρωκτό και καμιά φορά υπάρχει και αίμα. Υπήρχε περιπτώση που είχα τόσο πολύ που νόμιζα οτι είχε έρθει η περίοδός μου. Εχει γίνει 1-2 φορές αυτό με τόσο πολύ αίμα τώρα απλά πονάω (σε υποφερτό σημείο) και όταν πηγαίνω στην τουαλέτα και όταν κάθομαι καμιά φορά. Αυτή την περίοδο έχω εξεταστική και οι ώρες που ειμαι καθηλωμέμη σε μια καρέκλα ειναι αρκετές (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο). Το ίδιο είχα πάθει και αρκετό καιρό πριν αλλά πέρασε και δεν θυμάμαι πόσο κράτησε αλλά δεν πονούσα απόσο θυμάμα. Να σας ενημερώσω ότι παρουσιάζω και κάποια δυσκοιλιότητα την οποία ποτέ δεν είχα σαν πρόβλημα όχι πως τώρα είναι ιδιαίτερα έντονη αλλα υπάρχει. Ακόμη δεν έχω κάνει ποτέ πρωκτικό σεξ και δεν υπάρχει περίπτωση να ειναι από αυτό. Εκείνο που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί πονάω:confused:, δηλαδή αισθάνομαι σαν να υπάρχει κάτι στον πρωκτό που εμποδίζει να κόπρανα να βγούν και όταν από την πίεση γίνεται τελικά αυτό, πονάω σα να είχα κάποια πληγή και να άνοιξε είτε συνοδεύται με αίμα είτε όχι. Δεν έχω κανει κάποια ψιλάφηση να δω αν έχω καποια πληγη. Δεν ξερω αν πρέπει να ανησυχήσω ή όχι... έχω παρατηρήσει ότι όταν πλένομαι στη συνέχεια με νερό ο πόνος. περνάει πιο εύκολα. Επιπλέον όσον αφορά την διατροφή μου, που σίγουρα θα παιζει κάποιο ρόλο, να πώ ότι δεν τρώω πολύ αυτό το διάστημα που παρουσιάζω το πρόβλημα τρώω φρούτα μπάρες δημητριακών, σοκολατα μαυρη κυρίως, τοστ με ψωμι είτε σικαλη έιτε κανονικό ειτε ολικκής αλεσης, αυγό, παγωτό καμια φορά, τσαί παγωμένο, γάλα, μακαρόνια, ρύζι, λαχανικά, χυμούς και νερό τουλάχιστον 1 λιτρο εμφιαλομένο. Σε αλλες περιόδους εκτός εξεταστικής τρωω κανονικες ποσοτητες και απο όλα τα φαγητά και κρέας όλα κανονικά.Έχετε να μου πείτε κάτι? Συγγνώμη αν σας κούρασα με τόσα πολλά προσπάθησα απλά να γίνω πιο σαφής. Αναμένω μια απάντηση με αγωνία. Ευχαριστώ...:smile:
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Το πιό πιθανό απο τα λεγόμενα σας, είναι η παρουσία ραγάδος στον πρωκτό.
    Μπορείτε να δείτε καποια πράγματα εδώ:
    http://www.sambalis.gr/anal-fissure.html

Ακολουθήσατε κάποια δίαιτα υψηλή σε ίνες (χορταρικά, σαλάτες κλπ), σε συνδυασμό ίσως με καποιο "λιπαντικό" εντέρου (καστορέλαιο, Nujol κλπ).

Ομως εφ'οσον επιμένει θα πρέπει να σας δεί χειρουργός.
  3. debora kmn

debora kmn New Member

Σας ευχαριστώ!

Χίλια ευχαριστώ!
    Και συγχαρητήρια γι' αυτό που κάνετε και το Forum που δημιουργήσατε.. Είναι πολύ σημαντικό για εμάς!:smile:
  4. petros32

petros32 New Member

Έχω κι εγώ ένα παρόμοιο πρόβλημα. :frown:

Έχω έναν ερεθισμό στην περιοχή του πρωκτού εδώ και μήνες. Αρχικά δεν πονάει και είναι απλά πιο ροζιασμένη η περιοχή. Όταν όμως ενεργούμαι και "τεντώνεται" η περιοχή, πονάω πολύ και ο πόνος παραμένει για αρκετή ώρα μετά την αφόδευση.

Πήγα σε χειρούργο μπας και πρόκειται για αιμορροίδες, με εξέτασε με γάντι κτλ (όσο μπόρεσε - όχι με ορθοσκόπιο πιο εσωτερικά δηλαδή) και μου είπε ότι δεν έχω αιμορροίδες και ότι έχω έναν ερεθισμό στην περιοχή (δεν ήξερε όμως τι είναι). Μου πρότεινε να προσέξω τη διατροφή και τα λοιπά γνωστά.

Μα τι μπορεί να είναι πια αυτή η κοκκινίλα;
    Όπως είναι ο πρωκτός, βρίσκεται εξωτερικά στις δύο λακούβες που δημιουργούν τα δύο τμήματα του πισινού (πάνω και κάτω της τρύπας).

Όταν ακουμπάω την κοκκινισμένη περιοχή με το δάκτυλο, πονάει (όπως είπα, η κοκκινίλα βρίσκεται στις 2 "λακούβες" πάνω και κάτω του πρωκτού).

Αξίζει να σημειωθεί ότι τους τελευταίους μήνες έχω χάσει και αρκετά κιλά.

Attached Files:

5. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Πιθανολογώ την ύπαρξη ραγάδος στην περιοχή. Παρ'ολα αυτά μιά και το πρόβλήμα είναι αμφοτερόπλευρο, δεν μπορώ να σας πω περαιτέρω άποψη, αν δεν έχω άμεση εικόνα του προβλήματος σας!8)
  6. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Λίγο μετά τη δεύτερη γέννα μου παρουσίασα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα,φοβερή δυσκοιλιότητα και μετά από κάθε κένωση τρομερό αίμα μέσα στη τουαλέτα και από πόνο...άλλο τίποτα!Ανακάλυψα πως είχα πετάξει μια μικρή αιμορροϊδα.Τότε έκανα κάτι που πραγματικά με έσωσε!Ξεκίνησα να τρώω 2 φορές την ημέρα (καθημερινά) ALL BRAN για δυο μήνες περίπου και από τότε δεν έχω ξαναπαρουσιάσει πρόβλημα.Η αιμορροϊδα έχει υποχωρήσει και εδώ και πέντε χρόνια δεν έχω ξανανιώσει πόνο!:biggrin::_lol:
  7. Kate.Ra

Kate.Ra New Member

Γεια σας, εδώ και δυο μέρες η κόρη μου δεν μπορεί να ενεργηθει λόγω πόνου στον πρωκτο. Τι μπορεί να είναι;:confused:
  8. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Αν δε βλέπετε κάτι εξωτερικά, εσωτερικές αιμορροϊδες ή ραγάδα μπορεί να είναι.... Αν συνεχίσει έτσι πρέπει άμεσα να τη δει γιατρός.

Share This Page