1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Νιωθω Συνεχεια Αρρωστη

Discussion in 'Ψυχολογική Υποστήριξη Παχυσαρκίας' started by elir, Jan 5, 2012.

Watchers:
This thread is being watched by 10 users.
  1. elir

elir Member

Καλημέρα.. η μερα ξεκινησε με φρικτους πονους στα γεν οργανα μετα την τουαλετα, διπλώθηκα..φοβαμαι μην εχω κατι η μ χει πεσει κανενα οργανο η δεν 3ερω δεν μπορω να κατσω..
    γενικα αυτη η κατασταση συμβαινει συνεχεια..κατι εχω συνεχεια
    τον Σεπτεμβριο εκανα 1 μηνα να παω στην τουαλετα, τον Οκτωβριο ειχα αγχος για αλλος λογους, το Νοεμβριο ξεκινησα με πονοκεφαλους κ μετα φρικτους πονους στο λαιμο και κονδυλωματα..τα κονδυλωματα καυτηραστηκαν ο πονος στο λαιμο συνεχίζει ως τωρα..εδω και μία βδομάδα εχω πονο στα εξ.γεν.οργανα αλλα με τον καθρεφτη δεν βλέπω κάτι φοβερό δεν ειμα κ γιατρος και σημερα αυτό..
    σαν να ναι μια παρανοια η ζωη μ με αρρωστιες πονους..μηπως η λύση ειναι να πάω σε ψυχίατρο?
    τα σημερινά συμπτώματα ειναι επείγον κατάσταση η να περιμένω μηπως περάσει..εχω καταντησει να χρειάζομαι καθε βδομάδα γιατρο κ εχω κουραστει..
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Αγαπητή elir, αυτό που δεν διευκρινίζεις είναι αν οι πόνοι σε πιάνουν κάθε φορά μετά την τουαλέτα γιατί εκεί θα μπορούσαμε να μιλάμε και για το ενδεχόμενο μιας ουρολοίμωξης που και αυτή συνοδεύεται με πόνους. Όσο και για τα εξωτερικά γεννητικά όργανα και από τη στιγμή που υπήρξαν κονδυλώματα και καυτηριάστηκαν θα πρέπει να σε ξαναδεί ο γυναικολόγος σου γιατί μπορεί να υποτροπίασαν.
  3. elir

elir Member

Ναι ευτυχως δεν ξανασυνέβη αλλά τρόμαξα τόσο πολύ γιατί ο πόνος ηταν αφορητος και για πολυ ωρα δεν μπορουσα να κατσω..
    πηγα χτες στον γυναικολογο ευτυχως εχω ιδιωτικη ασφάλεια γτ θα χα πρόβλημα τοσο συχνα π χρειάζομαι γιατρο και ναι εχω πάλι κονδυλώματα αλλα απότι ειδε όχι εσωτερικά..
    και δεν ανησυχει γ τον πρωινο πόνο γτ ολα φαινονται εντάξει επίσης μ πε να σταματήσω να αγχωνομαι σαν να μαι 80 χρονων..
    κάποτε για να αντιμετωπίσω τα προβλήματα υγείας πηρα τα λαντοζ..επειδή πάλι εχω μπλέξει και με καταβάλουν πολύ αυτά σκέφτομαι μηπως χρειάζομαι τετοια βοηθεια..για να ηρεμήσω και τα προβλήματα να ναι λιγότερα..
    οπως η περιπέτεια με το λαιμό που κρατα από το καλοκαιρι ίσως φταίει το άγχος..
    περιμένω τωρα εξετάσεις φαρυγγικού υγρου και αίματος..
    εκανα τα εξης αντισωματα χλαμυδιων, vdrl, ana, anti dna, gen .aimatow, t.κ.e, feritinh orou, sidhros oroy, throeid;otopos, thyro3inh kai pcr faryggikou ugrou gia erph, anti ena, kokkous neisser, mukhtes, kalliergeia k antibiogramma gia koina kai atypa mikrobia, xlamydia..
    αν δεν εχω τπτ λεω να πάω στον ψυχιατρο δεν ξερω η να μ παρουν βιοψια και μετά να πάω εφόσον δειξει οτι δεν εχω τπτ..
    μηπως με καταλαμβάνει τοσο πολυ το άγχος κ βγαζω σωματικά προβληματα το χω ξαναπάθει με στομάχι εκει κολλάω λιγο ότι το άγχος εκδηλώνεται με λειτουργικα προβλήματα όχι με πονολαιμο και ενοχλησεις στο στόμα..
  4. Kathy

Αγαπητή elir, η λύση δεν είναι τα φάρμακα για να σε ηρεμούν... Θα πρέπει να συνειδητοποιήσεις ότι όσο πιο πολύ αγχώνεσαι για θέματα υγείας τόσο πιο άρρωστη θα νιώθεις. Υπάρχουν άλλοι τρόποι να ξεχνιέσαι όπως το να αυξήσεις τις δραστηριότητές σου.
    Το γεγονός ότι πονούσαν τα γεννητικά σου όργανα σε σημείο να νομίζεις ότι έχεις πάθει κάποια ρήξη μπορεί να οφείλεται και στο ενδεχόμενο μιας ωορρηξίας! Περίμενε να βγουν όλες σου οι απαντήσεις. Αν όλα βγουν αρνητικά και συνεχίσεις να αισθάνεσαι άρρωστη τότε και μόνο τότε να ζητήσεις κάποια βοήθεια, όχι όμως κατευθείαν φάρμακα...
  5. elir

elir Member

Τωρα μου κολλησε μια αλλη ιδεα επειδη χτες δεν μπορουσα να παω στην τουαλετα εβαλα υποθετο και φοβαμαι μην μετεφερα με το χερι κονδυλωμα στο εντερο γτ πριν προσπαθουσα στην τουαλετα κ το κανω μενα περιεργο τροπο ακουμπωντας στα πλαγια των γεν.οργανων το δεξι χερι για ν βλεπω επειδη δεν εχω τελεια αισθηση, επαφες σεξουαλικες εκει δεν εχω..μονη μ σκαβω το λακο μ μ φαινεται γινεται αυτο να τα μεταφερεις με το δαχτυλο?
    θελει πολυ προσοχη μεχει καταβαλει πολυ το θεμα των κονδυλωματων
    Επίσης αν κατα λάθος ακουμπησεις η γενικα αν ακουμπησεις με το χερι κονδυλωμα και πλυνεις τα χερια με σαπουνι, μπενταντιν, οινοπνευμα ξερω γω αυτο θα φυγει?
    γτ βαζω καθετηρα, υποθετα, φακους επαφης εχω επαφη με τα γεν.οργανα με αυτον τον τροπο και φοβαμαι μην μολυνθω κ αλλου
    Last edited by a moderator: Jan 7, 2012
  6. Kathy

Μην αγχώνεσαι τόσο πολύ γιατί θα καταντήσεις να είσαι συνέχεια με το αντισηπτικό στο χέρι. Αν αυτά είχαν την τάση να εξαπλωθούν και πέρα από τα γεννητικά σου όργανα θα είχαν καλύψει και όλη την περιοχή του πρωκτού! Τα κονδυλώματα είναι ένας ιός που τις περισσότερες φορές τον καταπολεμά ο ίδιος ο οργανισμός όταν δεν είναι εξασθενημένος. Το άγχος και η ανησυχία γενικά φέρνουν τα αντίθετα αποτελέσματα. Ακολούθησε πιστά τις οδηγίες του γυναικολόγου σου και συνέχισε την ζωή σου όπως πριν, κάνοντας ότι έκανες και όπως το έκανες. Μη σκέφτεσαι ότι θα μεταφερθούν τα κονδυλώματα και σε άλλα μέρη του σώματος. Αυτό είναι πρακτικά αδύνατο να συμβεί...
  7. elir

elir Member

ευχαριστώ πολυ καθυ ειναι πολυ βοηθητικες οι συμβουλες σου
  8. Kathy

Να'σαι καλά elir. Χαίρομαι που σε βοήθησα! :smile:
  9. elir

elir Member

Σήμερα επειδη με τσουζει αυτες τις μέρες με είδε ο γαστρεντερολόγος μ κ μ ειπε οτι μπορει να χω κονδυλώματα μέσα δεν παίζει ρόλο αν έχω επαφές μπορει κ οχι δεν ειναι σιγουρος αν κ εγινε εξέταση γτ μπορει να ειναι ασπρες αιμορροιδες?υπάρχουν?κ θα κάνουμε ορθοσκόπηση..ειναι λίγο παράνοια αυτο π συμβαίνει?
    ε μ πε όμως αν το κονδυλωμα ειναι πάνω στην αιμορροιδα δεν μπορει να μ το βγαλει γτ εκανα ακροβατικά κ ειδα κατι ασπρο πάνω στην αιμορροιδα κ μ πε η χειρούργος αλλα δεν εμπιστευεται γ να μην κάνουν μεγαλο χειρουργειο χωρις λόγο ή ειδικός δερματολόγος π να ξερει την τεχνική να βγάζει κονδυλωμ απτο ορθό..φοβαμαι τόσο πολύ έχω μπλέξει κ όντως κάτι έχω..νομλιζω συνέχεια οτι έχω κάτι δεν τα λέω πουθενά αυτά γτ ακόμα κ οι γονείς μ τρελαίνονται μαζί μ, μόνο στον φίλο μ τα λέω γτ τον αφορούν κιόλας και την ορθοσκόπηση θα την κάνω 7 το πρωί γιαυτό το λόγο. Ο λαιμός μ πονάει , έχω κονδυλώματα στα γεν.όργανα και υποψία στο έντερο..αφου αυτα π συμβαινουν τωρα μ κολλησαν πριν κανα μηνα την ιδεα οτι εχω ειτζ κ πηγα πανικοβλητη ενα πρωι κ έκανα την εξέταση λες κ το βλεπα στον υπνο μ
    θα μου πεις υπάρχουν κ χειροτερα, τουλάχιστον πιστεύω ότι παρατηρώ τόσο πολύ το σώμα μου που κάθε αλλαγή μ γίνετα αισθητή αμέσως, έχω κ την δυνατότητα να πηγαίνω σε γιατρό η να κάνω εξετάσεις χωρίς να ταλαιπωρηθώ πολύ κ προλαβαίνω καταστάσεις αλλά επειδή αυτα τα πράγματα εμφανίζονται και διασπείρονται με τρελαίνει η κατάσταση..και ο φαρυγγας τι ιστορία ειναι αυτη γτ δεν περνάει δεν το αντέχω, την τετάρτη θα πάρω τις εξετάσεις ειχα π ειχα τα λειτοθργικά μ προβλήματα τώρα εμφανίστηκαν κονδυλώματα και φαρυγγίτιδα κ δεν φέυγουν..
    Last edited by a moderator: Jan 9, 2012
  10. Kathy

Αν υπάρχουν κονδυλώματα δεν έγιναν από το υπόθετο αλλά από τα ήδη υπάρχοντα που μόλυναν (εάν μόλυναν) και την πρωκτική περιοχή. Κάνε την ορθοσκόπηση. Είναι αξιόπιστη εξέταση. Εκεί θα φανούν όλα και θα ακολουθήσεις πιστά όλες τις οδηγίες του γιατρού. Όλα θα φύγουν αρκεί να είσαι ψύχραιμη!
  11. elir

elir Member

Καυτηρίασα τα κονδυλώματα κ πηρα τις εξετασεις αιματος και φαρυγγικου αυριο ορθοσκόπηση και μ πε κ ο παθολογος να μ δει αυριο αλλος ωριλας κ αν ειναι να παρεθ βιοψια αλλα δεν ξερω αν πρεπει..ποναει ο λαιμος αλλα κουραστηκα..
    ηθελα να ρωτησω το φαρυγγικο βγηκε αψογο μονο επιχειλιο ερπη μ βγαλε
    το μονο που βγηκε θετικό ειναι αυτοαντισωματα κατα κυτταρικών αντιγόνων (ανα)
    θετικά αντιπυρηνικα αντισωματα 1/ 320
    και αντισώματα κατά κυτταρικών αντιγόνων
    ro (ssa) ασθενώς θετικό
    τι γνώμη έχεις κάθυ για αυτό , ο γιατρος ειπε να δω κάποια στθγμή όχι άμεσα ρευματολόγο..
  12. Kathy

Ο λόγος που σου είπε να σε δει κάποια στιγμή ρευματολόγος είναι γιατί αυτές οι τιμές μπορεί να δημιουργήσουν αυτοάνοσα ρευματικά νοσήματα χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι θα έχεις σίγουρα κάποια προβλήματα. Γι'αυτό σου είπε να το κοιτάξεις κάποια στιγμή στο μέλλον και όχι άμεσα.
  13. elir

elir Member

Ευχαριστώ κάθυ, ο ωριλας που με είδε σημερα ειπε οτι εχω φλεγμονη στο αριστερο ιγμορειο και στον υποφαρυγγα με παχυνση του..ε λεει να παρω νταλασιν αντιβιωση κ πηρα ενα χαπι κ εχω πεθανει με καιει ο οισοφαγος παρα πολυ και λεει δεν υπαρχει αλλο η αυτο η δεν θα γινεις καλα και νιωθω απαρηγορητη
    λεω να το πάρω σε ενεση θα έχω παρενεργειες σε ένεση?
    επίσης μ λεει ο φαρμακοποιος σε ενεση ειναι των 600 και το χαπι των 300 αρα θα κάνεις 1 ένεση τη μερα κ μ λεει στο τηλεφωνο ο αλλος όχι 1 ενεση 2 ..παμε καλα?χαπια γτ θα περνα 2 κ ενεσεις των 600 2..
    εγω λέω να κάνω 1 ένεση τη μέρα ετσι κ αλλιως 10 ειπε, τι να φορτωσω τον ογανισμο με τοσο ισχυρα φαρμακα..έχω χασει το αβγα κ τα πασχάλια και σαν να μην εφτανε αυτό έχω κ στο έντερο 2 λευκες προεκβολες κονδυλωματα δλδ ..
  14. Kathy

Elir νομίζω ότι ο γιατρός σου έχει δίκιο για τη δοσολογία. Οι εσώκλειστες οδηγίες γράφουν το εξής: Από το στόμα 300mg/6ωρ. Ενδομυϊκώς ή σε βραδεία ενδοφλέβια έγχυση 600mg έως 2400mg/24ωρο σε 2-4 δόσεις. Σύμφωνα με τα παραπάνω θα πρέπει να κάνεις δύο ενέσεις την ημέρα!
    Μία ένεση θα χρειαζότανε μόνο εάν έπαιρνες 2 χάπια των 300mg δλδ 600mg όλο το 24ωρο και όχι 1200mg (4 χάπια) που είναι το κανονικό.
    Last edited by a moderator: Jan 12, 2012
  15. elir

elir Member

Να σαι καλα Κάθυ!Το ότι μ πε 10 ενέσεις πάει να πει ότι θα παίρνω μόνο 5 μέρες μάλλον..τι να κάνω θα μ κοστίσει αυτό αλλά απτο να καιγεται ο λαιμός μου αν ανοίξω την καψουλα και πάρω την σκονη σενα κουταλάκι φαντάζομαι δεν θα ναι το ίδιο..νομίζω οτι ειμαι βαρια αρρωστη κ δεν 3ερω πως θα περασει αυτο..αν ειναι ιος η αυτοάνοσο..
    επίσης δεν ξερω αν λεει κατιτα λεμφοκυτταρα μ ηταν 19 (25-45)..ισως γιαυτο υποτροπίασα τόσο γρήγορα με τα κονδυλώματα
    όλη αυτη η συγχυση προκαλεί κ τετοια..
    επίσης αναρωτιόμουν που ειναι ακριβως το ιγμορειο.. φοβαμαι τοσο πολύ..
    μμ κάθυ 2 χαπια μ χε πει ο γιατρος ανα 12 ωρες 2 ειναι εκτός αν βγαίνει χαπι νταλασιν των 600 αλλα για να μ δωσουν των 300 πάει να πει ότι αυτο πρέπει.
    Last edited by a moderator: Jan 12, 2012
  16. Kathy

2 χάπια μαζί κάθε 12 ώρες ή 1 χάπι κάθε 12 ώρες; Έχει διαφορά! Νομίζω ότι θα πρέπει να ξαναμιλήσεις μαζί του!
  17. elir

elir Member

Ναι όντως αλλα καταφερα να την πάρω από το στόμα.. εχω την συνταγη δεν μπορεί..καταφερα να πάρω χαπι απτο στομα χωρις καποια ενόχληση όμως ενω πήγα τουαλετα το πρωι πήγα με εντελώς υγρα πράγματα τωρα κ λίγο πονο μ κολλάει η ιδεα μην με πιασει διαροια γτ λεει το φαρμακο στις παρενεργειες αν σας πιασει διαροια επικοινωνηστε με τον γιαττρο γτ ειναι επικινδυνο?
    και οντως με πασε κ φοβερος πονος στην πλατη
    θα παρω την βιμπραμισιν κ φλαβιλ τωρα ειπε..
    Last edited by a moderator: Jan 13, 2012
  18. Kathy

Δεν θα πρέπει να ανησυχείς. Θα πρέπει να ξέρεις ότι οι περισσότερες αντιβιώσεις δημιουργούν διάρροιες επειδή διαταράσσουν την ισορροπία της φυσιολογικής μικροβιακής χλωρίδας του οργανισμού! Γι'αυτό το λόγο οι γιατροί συστήνουν καθημερινά γιαούρτι. Επίσης θα μπορούσες μαζί με την αντιβίωση να πάρεις τα ultra levure που είναι σακχαρομύκητες boulardii. Αυτές οι μικρές λευκές κάψουλες συστήνονται για την προφύλαξη και θεραπεία του εντέρου από τις ανεπιθύμητες ενέργειες των αντιβιοτικών. Επίσης συστήνονται και ως συμπληρωματική αγωγή σε οξείες διάρροιες. Είναι τελείως ακίνδυνες γι'αυτό το λόγο μπορούν λάβουν τη σκόνη τους μέσα στο γάλα τους και τα βρέφη όταν έχουν διάρροιες! Συνήθως στους ενήλικες δίνονται 2 το πρωί, 2 το μεσημέρι και 2 το βράδυ. Ρώτα τον γιατρό σου ή τον φαρμακοποιό σου.
  19. elir

elir Member

Το ξέρω το ουλτρα λεβουρ οτι προστατευει το εντερο, το ίδιο και το γιαυρτι?θα παω να εξοπλιστώ ..αλλα την dalacin -c την αφηνω καλύτερα και θα πάρω τις άλλες 2 flagyl kai vibramicynεχουν την ιδια αποτελεσματικότητα..
    να πω οτι το νοέμβρη μ χαν δώσει κ τη ζιναντολ αλλα δεν βοηθησε καθόλου..μακαρι να αλλαξει κάτι τωρα..
  20. Kathy

Το γιαούρτι επιβάλλεται όταν λαμβάνεις αντιβίωση. Γενικά τόσο το γιαούρτι όσο και τα ultra levure μπορούν να λαμβάνονται με όλες τις αντιβιώσεις, ανεξάρτητα από το αν σου δημιουργούν διάρροιες ή όχι...

Share This Page