1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Μια Κακη Περιτομη...?

Discussion in 'Ουρολογικά Θέματα.' started by swimmer_90, Apr 3, 2011.

Watchers:
This thread is being watched by 4 users.
  1. swimmer_90

swimmer_90 New Member

Καλημερα σε ολο το φορουμ...1 μηνας περασε απ'την επεμβαση περιτομης που εκανα (σημερα 31 μερες),αλλα τα πραγματα δε φαινονται καλα ακομα...η ουλη εχει σχεδον κλεισει παντου,μονο σε ενα μικρο σημειο επουλωνεται ακομα και ραμματα δεν υπαρχουν πια...ομως το πρηξιμο που ειχα στην περιοχη της ακροποσθιας,οσης απεμεινε μετα την επεμβαση,παραμενει ιδιο εδω και πολυ καιρο...(Μοιαζει καπως σαν σαρκινο κολαρο ακριβως κατω απο τη βαλανο και μεχρι τη γραμμη των ραμματων,οπου και σταματαει...)Με τρυπησαν για να φυγει το υγρο που ειχε μεσα,μου εκαναν ενεσεις για το πρηξιμο,μεχρι τωρα εχω πιει 4 κουτια brasan,εχω τελειωσει 1 μπουκαλι αλουμινονερο σε κομπρεσες κι ομως το πρηξιμο δε λεει να πεσει...Μεσα σ'ολα αυτα ο γιατρος μου δε μου δινει επαρκεις απαντησεις κι ετσι δε ξερω τι να κανω και ουτε αν μπορω να κανω και κατι τελικα...Το χειροτερο ειναι οτι δοκιμασα να παω και στο γιατρο του ταμειου για μια δευτερη γνωμη,αλλα δε δεχτηκε καν να με δει λεγοντας μου οτι δε μπορει να αξιολογησει επεμβαση που εγινε απο συναδελφο και οτι υπευθυνος ειναι μονο ο θεραπων ιατρος...Εχω απελπιστει πραγματικα γιατι θελω να επιστρεψω στις προπονησεις μου και στην σεξουαλικη μου ζωη και ολη αυτη η κατασταση δε με αφηνει!!!Εχω πεσει και παρα πολυ ψυχολογικα γιατι δε ξερω ουτε ΠΟΤΕ ουτε ΠΩΣ θα ειμαι πληρως καλα και κανεις δε μου λεει...:piange:
  2. costasaqua

costasaqua New Member

φιλε καπου διαβαζα ενασ αλλος του εφυγε μετα απο δυο μηνες το πρηξιμο.εμενα ειναι η δεκατη μερα και ειναι πρισμενο επισης. στην περιοχη αριστερα και απο κατω απο το χαλινο κ ειναι κ λιγο σκληρη η περιοχη.δεξια ειναι κομπλε.κ σε σενα ετσι ηταν/?το πρηξιμο τι χρωμα εχει/?παντως αν δεν σε ποναει η σε εχνοχλει δεν εχεις προβλημα καπου
    ενημερωσε με ρε φιλε οταν σου ξεπρηστει
    ......................................................................................
    10 λεπτα μετα

μωλις διαβασα οτι τα ραμματα και το αναισθητικο προκαλουν το πρηξιμο γιατι το σωμα αναγνωριζει τα ραμματα ως ξενο σωμα και τους επιτιθεται στελνοντας στην περιοχη πολλα lymph(τι ειναι αυτο δεν ξερω)με αυτο το τροπο διαλυονται σιγα σιγα τα ραμματα.απο εκει ειναι το πρηξιμο.ετσι γινεται και η τα ραμματα πρεπει να βγαινουν σε 2 βδομαδες.αφου αφαιρεσεις τα ραμματα. αφου τα βγαλεις φευγει γρηγορα το πρηξιμο.
    μαλλον δεν στο ειπε αυτο ο γιατρος ε?
    αν εχει μεινει κατι πηγαινε και αφαιρεσε το.

http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20090813235637AAeXTBr
  3. ΤΑΣΟΣ1978

ΤΑΣΟΣ1978 New Member

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ...ΣΤΑ ΜΕΣΑ ΑΠΡΙΛΙΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΤΙΣ 13/4 ΕΚΑΝΑ ΜΕΡΙΚΗ ΠΕΡΙΤΟΜΗ ΜΕ ΤΗ ΜΕΘΟΔΟ ΛΕΙΖΕΡ..ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΙΧΑ ΤΟ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΟ ΠΡΗΞΙΜΟ...ΜΕ ΤΗ ΠΑΡΟΔΟ ΤΩΝ ΗΜΕΡΩΝ ΤΟ ΠΡΗΞΙΜΟ ΥΠΟΧΩΡΗΣΕ ΚΑΠΩΣ ΑΛΛΑ ΠΕΡΙΜΕΤΡΙΚΑ ΣΤΗ ΒΑΣΗ ΤΗΣ ΒΑΛΑΝΟΥ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΕΝΑ ΥΓΡΟ..ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΚΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΜΕ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΣΕ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ,,(ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΕΠΑΡΧΙΑ..) ΚΑΙ ΜΟΥ ΔΩΣΕ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΡΕΜΑ (JAVPLAST)..ΟΛΑ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΚΑΛΑ...ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΤΗΝ ΑΓΩΓΗ..ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΡΕΦΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΣΧΕΔΟΝ ΣΤΗ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΜΟΥ ΖΩΗ..ΟΛΑ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΚΑΛΑ..ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΜΙΑ ΜΕΡΑ..ΤΟ ΠΡΗΞΙΜΟ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΠΑΛΙ..ΤΟ ΥΓΡΟ ΑΡΧΙΖΕ ΠΑΛΙ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙ...ΠΗΓΑ ΣΕ ΟΥΡΟΛΟΓΟ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΜΟΥ..ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΠΡΩΤΗ ΤΟΥ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΕ ΔΕΙ Ο ΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΜΕ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΣΕ..ΣΕ ΠΡΩΤΗ ΦΑΣΗ ΟΜΩΣ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ..ΚΛΕΙΝΩ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΜΕ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΣΕ..ΔΕ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΠΟΛΛΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ..ΑΛΛΑ ΚΑΤΑΛΗΞΑΜΕ ΣΤΟ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΗΝ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ..ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΕΝΑ ΑΝΤΙΣΗΠΤΙΚΟ ΣΠΡΕΥ..ΝΑ ΒΑΖΩ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΩΝ ΡΑΜΜΑΤΩΝ..ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΡΕΜΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ..ΑΥΤΟ ΠΡΙΝ 3 ΜΕΡΕΣ....ΕΝΩ ΗΜΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ...ΧΘΕΣ ΠΡΩΙ ΕΙΧΑ ΕΝΤΟΝΕΣ ΣΤΥΣΕΙΣ...ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ.."ΤΟ ΠΕΙΡΑΞΑ" ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΩ...ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΕΡΧΟΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ...ΜΠΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΜΠΑΝΙΟ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΒΓΑΖΩ ΠΑΛΙ ΣΕ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΥΓΡΟ....ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ...ΕΧΩ ΣΤΕΝΟΧΩΡΗΘΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ..ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΣΧΕΔΟΝ ΠΟΥ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΕΜΑΙ...
  4. Νικόλαος

Νικόλαος Moderator Staff Member Moderator

Μάλλον είναι αποστημα το οποίο παροχετεύεται και πιθανον να δημιουργηθήκε απο κάποιο αποροφήσιμο ράμμα που έβαλε (αιμοστατικό) στην περιοχή ο γιατρός σας.
    Υπομονή, αντιβίωση, καλή καθαριότητα και τακτική παρακολούθηση.
    Όταν αποροφηθεί πλήρως θα σταματήσουν και τα συμπτώματα.
  5. ΤΑΣΟΣ1978

ΤΑΣΟΣ1978 New Member

σας ευχαριστω πολυ..

Share This Page