1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Μεικτός Όγκος Παρωτίδας (πολύμορφο Αδένωμα)

Discussion in 'ΩΡΛ' started by Κάκια, Mar 25, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 6 users.
  1. Κάκια

Κάκια New Member

Καλησπέρα. Έχω μεικτό όγκο παρωτίδας πίσω από το προσωπικό νεύρο. Σταθερές διαστάσεις εδώ και 2 χρόνια. Έκανα παρακέντηση και MRI. Είναι καλοήθης. Ποιος θεωρείτε κορυφή σε τέτοιου είδους επεμβάσεις?
  2. Τάκης

Τάκης Guest

Εννοείτε τι ειδικότητας γιατρός ή όνομα γιατρού?
  3. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Δεν μπόρούμε να δημοσιεύουμε ονόματα στο forum!
    Λυπάμαι αλλά καλό θα είναι να αναζητήσετε τμήμα και ιατρό που να έχει αρκετή εμπειρία στο θέμα!
  4. ADelides

ADelides Moderator Staff Member Moderator

Η παρωτιδεκτομή είναι καθημερινή επέμβαση και συνήθως χωρίς προβλήματα (επιπλοκές υπάρχουν πάντα). Σημασία έχει να γίνει σωστά ώστε να μειώνονται οι πιθανότητες υποτροπής. Μην αναζητάτε "κορυφές" γιατί απλά δεν υπάρχουν. Ζητείστε συστάσεις από τον (ή τους) που θα επισκεφτείτε και αποφασίστε με τα δικά σας κριτήρια, όποια και αν είναι αυτά. Δυστυχώς στη χώρα μας δεν υπάρχουν συστήματα αξιολόγησης των ιατρών και νοσοκομείων ή κλινικών και έτσι δεν μπορείτε να ξέρετε αντικειμενικά.
  5. λεντις

λεντις New Member

ερωτηση

Πριν 3 χρονια εβγαλα εναν ογκο στην παρωτιδα 2,2 χ1,4 υστερα απο υπερηχογραφημα.Η βιοψια με λεπτη βελονη ηταν η εξης "Στα γενομενα επιχρισματα παρατηρηθηκαν πολλα μικροτατα ιστοτεμαχια με ομαδες επιθηλιακων ατρακτομορφων κυταρων που μεταπιπτουν σε μυξωματωδες στρωμα" "Ατυπα κυτταρα ενδεικτικα κακοηθεις δεν βρεθηκαν. Συμπερασμα:Εικονα μορφολογικα συμβατη με πλειομορφο αδενωμα.
    ...Τωρα πριν 5 μερες σχεδον μετα 3 χρονια εκανα υπερηχο που εδειξε οτι ο ογκος ειναι πλεον 2,8 χ1,6.Τι να κανω:Απο την μια θυμαμαι τον Διευθυντη στο τμημα που εκανα τον υπερηχο να μου λεει μην ασχοληθω δεν ειναι τιποτα και τον Ωρλ να λεει πρεπει να βγει.Αφηστε τον χειρουργο που με ειχε δει πριν τον υπερηχο που δεν ειναι ογκος αλλα μυς.Και τελος τι γινετε με αυτο το πρωσοπικο νευρο και τι πιθανιτητες εχει η εξ αλλαγη
    Ευχαριστω
  6. ADelides

ADelides Moderator Staff Member Moderator

Οι όγκοι των σιελογόνων πρέπει ΠΑΝΤΑ να χειρουργούνται γιατί υπαρχει πιθανότητα κακοήθους εξαλλαγής, αλλά και πιθανότητα να είναι ούτως ή άλλως κακοήθεις παρά την κυτταρολογική. Οι όγκοι μεγαλώνουν και δεν έχουν καμία πιθανότητα να υποχωρήσουν με άλλη αγωγή, συνεπώς είναι λάθος η άποψη να το αφήσετε. Τις λεπτομέρειες για την επέμβαση να τις συζητήσετε με τον Ωτορινολαρυγγολόγο που θα επιλέξετε να σας χειρουργήσει.
  7. xaxrisa

xaxrisa New Member

καλησπερα σας!!!

την περασμενη Τεταρτη 1/8 χειρουργηθηκα κι εγω στη δεξια παρωτιδα οπου και αφαιρεθηκε πλειομορφο αδενωμα 1,7Χ1,4...η επεμβαση εγινε σε δημοσιο νοσοκομειο και ο γιατρος που με χειρουργησε ηταν γναθοχειρουργος...αν καποιος εχει αποριες σχετικα με την επεμβαση,φοβους ή γενικα θελει να με ρωτησει κατι πολυ ευχαριστως να του απαντησω....οσα ξερω φυσικα...
  8. λεντις

λεντις New Member

Mπορεις να μου πεις τη διαδικασια?Ποτε το βρηκες;Μετα απο ποσο καιρο εκανες επεμβαση; Εχεις αναρρωσει;Και τι εγινε με το πρωσοπικο νευρο;
    Συγνωμη που σε βομβαρδιζω αλλα αφου σε βρηκα φιλε μου ας σε εκμεταλλευτω,
    Ευχαριστω πολυ
  9. xaxrisa

xaxrisa New Member

καλησπερα και παλι!!!

το ειχα σιγουρα 3 χρονια....στην αρχη θυμαμαι ηταν σα ρεβυθακι και εφτασε τις διαστασεις που εγραψα σε προηγουμενο μηνυμα..φετος πηγα σε ΩΡΛ και αφου εκανα υπερηχο και μαγνητικη καταληξαμε στο τι ειναι(δεν το ειχα ψαξει μεχρι εφετος)....ο ΩΡΛ μου ειχε πει να κανω και παρακεντηση αλλα δεν την εκανα αφου ημουν αποφασισμενη να το βγαλω...γενικα πηγα σε 3 γιατρους για να δω τι θα μου πουν...ελεγα πως θα γλυτωσω το μαχαιρι αλλα μου ειπαν..."οσο νωριτερα τοσο καλυτερα".."το βγαζεις φυσικα ,αυτα τα πραγματα δεν τα αφηνουμε γιατι δεν ξερουμε πως θα εξελιχθουν"...η επεμβαση εγινε 1/8 και βγηκα 4/8...βγηκα με το κεφαλι δεμενο με επιδεσμους γυρω γυρω αλλα χωρις να ποναω...2 μερες δυσκολες...ξερεις ολα αυτα οροι,παροχευτευση...κουραζουν..σημερα 7/8 εκοψα τα ραμματα...εχω κατι τσιροτα κολλημενα πανω που θα τα βγαλω σε μερικες μερες...τρωγω μια χαρα,μιλαω μια χαρα,το νευρο δουλευει μια χαρα...το μονο που νιωθω ειναι ενα ελαφρυ μουδιασμα στο πτερυγιο του αυτιου μου και λιγο στο μαγουλο κοντα στην τομη...σαν το μουδιασμα που νιωθεις οταν κανεις σφραγισμα στο δοντι σκεψου..μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο και θα επανελθει σιγα σιγα η αισθηση στο πτερυγιο...
  10. λεντις

λεντις New Member

θα μπορουσες να στειλεις καποιες πληροφοριες που σου ζητησα;
  11. xaxrisa

xaxrisa New Member

καλημερα!!

μα σου ειπα....το ειχα τρια χρονια αλλα δεν ειχα ψαξει να δω τι ειναι...μεσα σε 6 μηνες απ οταν εμαθα τι ειναι εκανα και το χειρουργειο...η επεμβαση εγινε με ολικη αναισθησια και κρατησε 3 ωρες...η τομη ξεκινα απο τα μισα του αυτιου κατεβαινει περνα πισω απο το αυτι και φτανει μεχρι το λαιμο...υπαρχουν στο youtube βιντεακια που μπορεις να δεις την διαδικασια....αν αντεχεις....εγω τα ειχα δει παντως...:eek:
  12. λεντις

λεντις New Member

Με συγχωρεις αλλα σου εστειλα ενα μην απο μια ρυθμιση απο πανω το οποιο νομιζα οτι θα ερθει σε προσωπικο mail αλλα μαλλον δε σου ηρθε και για αυτο δεν απαντησες.Ρωταγα παραπανω λεπτομερειες αλλα δε ξερω αν αφηνει το σαιτ να γραψεις που και ποιος εκανε την επεμβαση κτλ και για αυτο εστειλα προσπαθησα να στειλω pm
  13. Τάκης

Τάκης Guest

Προς αποφυγήν διαφημίσεων, αγαπητοί φίλοι, τα ονόματα να αναφέρονται με προσωπικά μνμ...απλώς προς πληροφόρησή σας...επειδή είδα οτι αναρωτιέστε για το συγκεκριμένο θέμα...

Σας ευχαριστώ!
  14. λεντις

λεντις New Member

Ναι και ειναι αυτονοητο

Share This Page