1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Ίλιγγος-εμβοές-ναυτίες (Σύνδρομο Meniere?)

Discussion in 'ΩΡΛ' started by Τάκης, May 10, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 24 users.
  1. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Η αλήθεια είναι ότι αυτό με τη γλυκόζη είναι και δική μου απορία!
    Πάντως από προσωπική μου πείρα αυτό που έχω να πω είναι ότι στην αιφνίδια βαρηκοϊα η κορτιζόνη επιβάλλεται και είναι σωτήρια! Αρκεί να ληφθεί στα πρώτα 24ωρα! Δυστυχώς πολλοί γιατροί αργούν να επέμβουν και τα αποτελέσματα δεν είναι τα επιθυμητά!!!:frown:
  2. Ektos

Ektos New Member

Μου δώσανε ενα πλαστικο ποτηρι γλυκόζη και ήπια, απαγορευεται να πιεις νερο, ή να κάνεις εμετό για τις 3 επομενες ώρες. Δεν ξέρω αν ειχε κ κάτι αλλο μεσα.
    Αυτό έγινε μετα που έκανα το ακοογραμμα οταν πηγα στα τακτικα ιατρεια για επανεξέταση.
    Στην συνέχεια γινονται αλλα 3 ακοογραμματα ανα μια ωρα το καθενα (έκανα 2), αν αυτα δειχνανε καλυτερα νουμερα σημαινει οτι δεν ειναι μονιμη βλαβη, αν ηταν σταθερα τοτε θα εδειχνε οτι η βλαβη ειναι μονιμη απο ο τι καταλαβα.
    Η δε γλυκοζη εφερε έντονο πονοκεφαλο κ μια ελαφρια αστάθεια, όταν το ανέφερα, ειπαν οτι έτσι έπρεπε να συμβει..
    Last edited by a moderator: Apr 23, 2010
  3. Τάκης

Τάκης Guest

Αυτό (με την γλυκόζη) δεν το ξέρω.
    Αν έχουν δίκιο όμως σημαίνει οτι δεν έχεις βλάβη μόνιμη (απο ότι είδα στα ακοογράμματά σου)
    Εύχομαι οτι καλύτερο απο εδω και στη συνέχεια.
    Μην ξεχνάς να μας ενημερώνεις για την πορεία της κατάστασής σου..
    Να είσαι καλά!
  4. Τάκης

Τάκης Guest

Στείλε μου σε παρακαλώ pm σε ποιο νοσοκομείο πήγες..
  5. Ektos

Ektos New Member

Ερωτηση για το καλοκαιρι υπάρχει κατι που πρεπει να προσέχουμε?
    Δηλαδη εκθεση στον ηλιο, παραμονη στην θαλασσα, καταδυσεις.. (αυτο θα το δουμε αν παιζει ακομα)..
  6. Τάκης

Τάκης Guest

Να προσέχεις για τι ακριβώς?
    Για τις εμβοές?
  7. tinnitus

tinnitus Member

βλεπω οτι πολοι γιατροι κανουνε με ευκολια την διαγνωση meniere και μαλιστα λενε κοψτε το αλατι κτλπ...
    Οταν λοιπον ενας ΩΡΛ δει την 4αδα των συμπτωματων βαρηκοια εμβοες ιλλιγγος αισθημα πληροτητας στο αυτι κανει ολες τις απαραιτητες εξετασεις και αποκλεισει ασθενειες που εχουνε τα ιδια συμπτωματα λεει meniere δηλαδη ουσιαστικα κανει μια διαγνωση εξ αποκλεισμου.
    Εδω λοιπον ειναι το μεγαλο λαθος.. εχουνε βρει το meniere το εχουνε κανει χαλκομανια και τα λενε ολα meniere.
    Αυτες οι διαγνωσεις βασιζοντε κυριως σε παλια αναμασημενη βιβλιογραφια
    και ειναι γνωστο σημερα οτι δεν εχουνε καμια σχεση με την πραγματικοτητα.
    Το meniere απλος ειναι ενας μυθος οπως μυθος ειναι και οι θεραπειες του στυλ διουρητικα διατροφη κτλπ.
    Η θεωρια του υδρωπα που βελτιωνεται με διουρητικα και διατροφη ανηκει στην σφαιρα της φαντασιας γιατι πολυ απλα το συστημα που ρεει η ενδολεμφος ειναι εξερετικα πολυπλοκο εχει δικους μηχανισμους προστασιας
    εναντι των εξωτερικων μεταβολων και δεν μπορει να επηρεαστει τοσο ευκολα.. ακομα και σημερα δεν γνωριζει κανεις πως και που παροχετευονται και αποχετευονται τα κοχλιακα υγρα.
    Διαγνωση για meniere με τη σημερινη τεχνολογια δεν μπορει να γινει σε καμμια περιπτωση.
    Οι ασθενειες που μπορουν να εχουν κλινικη εικονα με βαρηκοια εμβοες ιλλιγγους αισθημα πληροτητας στο αυτι ειναι παρα πολλες και οι περισσοτερες απο αυτες ειναι αγνωστες ακομα και σημερα.
    Οποτε καλυτερα θα ειναι να μιλαμε για συμπτωματα απο το λαβυρινθο παρα για meniere και για φανταστικους υδρωπες ...
    Οι θεραπειες που κυκλοφορουνε στη βιβλιογραφια για αυτα τα συμπτωματα ειναι καθαρα εμπειρικες και τις περισσοτερες φορες εχουνε φτωχα αποτελεσματα για τον απλουστατο λογο οτι κανεις δεν γνωριζει την πραγματικη αιτια των συμπτωματων ετσι δεν γνωριζει και την ακριβη θεραπεια.
    Οστοσο υπαρχουνε καπιες γενικες υποθεσεις και ετσι διδονται διαφορα φαρμακα με τη μορφη δοκιμης και βλεπουμε..
    Οι καταστροφικες επεμβασεις στο λαβυρινθο σημερα δεν χρησιμοποιουντε ποια και ειδικα σε ατομα νεαρης ηλικιας.
    Η συντηριτικη θεραπεια ειναι αυτη που εφαρμοζεται ψαχνοντας παντα τον παραγοντα που εκλυει τις κρισεις απομακρυνοντας τον.
    Πολλες φορες επαρκης ξεκουραση και υπνος αποβολη αγχους ειναι με διαφορα το καλυτερο φαρμακο.
  8. Τάκης

Τάκης Guest

Συμφωνούμε απόλυτα βλέπω φίλε μου.Αν διαβάσεις κάποια post μου σχετικά, θα δείς οτι έχω πει πολλές φορές τα ίδια και τα ίδια. Μιλάω συχνά με γιατρούς γκουρού στο είδος τους συνήθως απο Αμερική και όλα είναι υπο δοκιμή!!Σε μερικούς αποδίδουν σε άλλους όχι!!

Χάρηκα που ήρθες στο Forum!
  9. Τάκης

Τάκης Guest

Οι γιατροί που κάνουν αμέσως τη διάγνωση "Meniere"΄είναι δυστυχώς οι ανίδεοι φίλε μου. Στην Ελλάδα είναι μετρημένοι στα δάχτυλα οι γιατροί που έχουν εξειδεικευτεί σωστά σε τέτοια θέματα.

Παραπάνω αναφέρεις οτι αφου αποκλείσουν ασθένειες που έχουν ίδια συμπτώματα λένε οτι έχεις Meniere. Αυτό δε γίνεται γιατί υπάρχουν περιπτώσεις (βλέπε παλαιότερα post μου) που είναι ακριβώς το ίδιο και αυτό με το Meniere.Ακόμα και παγκοσμίως γκουρού του είδους τους δε μπορούν να βρούν εύκολα τη διαφορά.

Το σύνδρομο Meniere δημιουργείται μόνο του για διάφορους λόγους (να μην αναλύσω τώρα) για αυτό και λέγεται σύνδρομο και όχι νόσος. Αλλοι το βιώνουν έντονα και άλλοι οχι τόσο.Δεν έχει βρεθεί θεραπεία και ούτε πρόκειται.Μονάχα ανακουφιστικοί μέθοδοι.Καταστροφικοί ή μη!Δε πρόκειται να χαλάσουν εκατομμύρια σε έρευνες για το Meniere γιατί είναι κάτι που δεν καταλήγεις σε θάνατο (τοτυλάχιστον άμεσα) όπως είναι ο καρκίνος!

Συμφωνώ απόλυτα σχετικα με το ότι Υπνος,Ξεκούραση, ΟΧΙ Αγχος είναι οι πιο σημαντικοί παράγοντες και να προσθέσω επίσης και η αλλαγή καιρού (βαρομετρικό κτλ) σαν τέταρτο σε βαθμό παράγοντα.Αυτα έδειξε και μια μεγάλη έρευνα (gallop) που είχα κάνει με πάσχοντες στις ΗΠΑ.

Εσύ απο τι ακριβώς πάσχεις?
  10. cristkt

cristkt New Member

ερωτησουλα

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά!
    Δε ξέρω αν γράφω στο σωστό θέμα, γιατί είμαι καινούριο μέλος στο φόρουμ και ακόμα κατατοπίζομαι σε αυτό. Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σε ένα πρόβλημα που αντιμετώπισα πριν 2 χρόνια ακριβώς και συνεχίζει να με ταλαιπωρεί. Προ 2ετίας λοιπόν, βρέθηκα και εγώ αντιμέτωπη με ένα επεισόδιο ιλίγγου, αιφνίδιας έναρξης, με εμετούς, αστάθεια, εμβοές ωτών και αίσθημα πλήρωσης με μονόπλευρη εντόπιση δεξιά. Πριν την έναρξη των συμπτωμάτων, είχα περάσει μια ιογενή λοίμωξη ανώτερου αναπνευστικού, με κλασσική συμπτωματολογία καταρροής, χαμηλής πυρετικής κίνησης και βήχα. Ο ίλιγγος κράτησε περίπου 30 ημέρες, με σταδιακή βελτίωση από την 15 ημέρα. Επισκέφθηκα έναν ιατρό ειδικευμένο ΩΡΛ, ο οποίος μου συνέστησε αγωγή με Anti-vom & Vomex αρχικά, ενώ στην πορεία ξεκίνησα και κορτιζόνη από το στόμα. Μόνο τότε άρχισε να εμφανίζεται βελτίωση. Έκανα ακοόγραμμα και παρατηρήθηκε μια ήπια μείωση ακοής δεξιά.Δε μου συνέστησε καμία άλλη εξέταση, αλλά ούτε και μου έδωσε κάποια πιθανή εξήγηση για την κατάστασή μου. Το μόνο που μου είπε ότι θα έπρεπε να κάνω κάποια στιγμή στο μέλλον, είναι μια δοκιμασία πρόκλησης τεχνητού ιλίγγου, που δυστυχώς και μάλλον από φόβο μην επανέλθει ο ίλιγγος δε κατάφερα να κάνω ακόμη και έπειτα από 2 χρόνια. Από τότε, έχουν εμφανιστεί 3-4 επεισόδια ήπιου ιλίγγου, ο οποίος κρατάει συνήθως για λίγα 24αωρα, με εμβοές και αίσθημα πληρότητας δεξιά. Ένα εξ αυτών ακολούθησε και πάλι μια ιογενή λοίμωξη, ενώ για τα υπόλοιπα δε μπορώ να βρω κάποιο παράγοντα που να με έχει επηρρεάσει. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι μπορεί να μου εμφανιστεί ίλιγγος για ελάχιστα λεπτά κατα τη διάρκεια της ημέρας, ιδιαίτερα αν "βουλώσουν" τα αυτιά μου για οποιοδήποτε λόγο, ή αν περάσει ένα γρήγορο αντικείμενο δίπλα μου. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι κατά πόσο θα μπορούσα να αποδώσω το αρχικό περιστατικό σε επιπλοκή της ιογενούς λοίμωξης ή όχι, κατα πόσο είναι ανησυχητική η κατάστασή μου και αν θα έχω το πρόβλημα αυτό εφ όρου ζωής.
    Σας ευχαριστώ
  11. Τάκης

Τάκης Guest

Καλημέρα!Καλή χρονιά,χρόνια πολλά και σε εσάς!
    Στο σωστότατο θέμα γράφετε!!
    Καταρχάς θέλω να σας πώ ότι δεν είμαι ιατρός αλλά έμπειρος τώρα πια παθών..
    Για να μην επαναλαμβάνουμε όλα όσα έχουν ειπωθεί στα προηγούμενα μνμ, θα ήθελα σας παρακαλώ να τα διαβάσετε και είμαι σίγουρος οτι θα βρείτε πολλά κοινά με διάφορους ασθενείς ακόμα και με εμένα...μόνο που απο οτι διάβασα δεν έχετε μεγάλες κρίσεις περιστροφικού (ή μη) ιλίγγου...αυτό ειναι το ευχάριστο γιατί πιστέψτε με δε παλευέται με τίποτα αυτό...:frown:

Μετά απο έρευνα προσωπική που είχα κάνει βλέπω τελικά οτι στους περισσότερους η έναρξη του προβλήματος αρχίζει πολλές φορές μετά απο μια βαριά ίωση-λοίμωξη...αλλά επειδή είναι συνήθως και κληρονομικό,καποιος στην οικογενεια σας θα είχε αυτό το πρόβλημα (σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμο)

Ο ιατρός σας, σας μίλησε καθόλου για το σύνδρομο Meniere??Είναι ένα τεράστιο θέμα αλλά συνήθως οι ιατροί όταν αποκλείσουν διάφορους άλλους παράγοντες που έχουν συνέπειες όπως και τις δικές σας,συνήθως λένε οτι εχετε Meniere...το οποίο χαρακτηρίζεται απο την γνωστή 4αδα συμπτωμάτων

1)Ιλιγγος 2)Αιφνίδια νευροαισθητήρια πτώση ακοής 3)Εμβοές 4)Εμετούς-Ναυτίες)

Αυτό που σας είπε ο ιατρός σας για εξέταση πρόκλησης ιλίγγου, ονομάζεται Ηλεκτρονυσταγμογράφημα και θα πρότεινα να το κάνετε...Μην ανησυχείτε ο ίλιγγος θα επέλθει εκεινη μονο τη στιγμή για δευτερόλεπτα, αν οι λαβύρινθοι λειτουργούν σωστά..εμένα λόγου χάρη απο το αριστερο αυτί (πάσχων) δεν προκλήθηκε ίλιγγος γιατί ο λαβυρινθος υπολειτουργεί....

Μπορειτε να μας πείτε το ακοόγραμμα τι έδειξε ακριβώς?
    Πρίν απο κάθε ίλιγγο έχετε βούλωμα στα αυτιά?
    Πριν την πρώτη έναρξη του ιλίγγου (πριν 2 χρονια) ειχατε καθολου ζαλάδες??
    Πόση ώρα διαρκεί ο ίλιγγος?
    Τι είδους ίλιγγος ειναι?

Το Antivom είναι αρκετά αποδοτικό φάρμακο (όχι σε ολους όμως)...αλλά δε πιστευω να λαμβάνετε και Vertigo-Vomex μαζί...καθε μερα!!!:eek:
    Το Vertigo μπορείτε να το παίρνετε σε περίπτωση εντονης ναυτίας και εκεινη τη ημερα που θα το παρετε, δε θα πάρετε Antivom....
    To Vertigo Vomex δεν είναι φάρμακο μακροχρόνιας λήψης όπως το Antivom...
    Θα ήθελα σας παρακαλώ να ρωτήσετε/αναφέρετε και στον ιατρό σας για όλα αυτα που σας έχω πεί....και να μου πείτε τη γνώμη του...και κοιτάχτε σας παρακαλώ να μην πηγαίνετε σε έναν ΩΡΛ που δεν έχει καλη γνώση του θέματος....

Καλή τύχη και δύναμη!!
  12. cristkt

cristkt New Member

Ευχαριστώ!

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση
    Ας τα πάρουμε από την αρχή: όσον αφορά την κληρονομικότητα, είμαι η μοναδική στην οικογένεια που εμφάνισα ίλιγγο, το έψαξα δηλαδή, αλλά δε μου ανέφερε κανείς από τους συγγενείς να του έχει συμβεί. Το ακοόγραμμα που είχα κάνει στην πρώτη επίσκεψη στον ιατρό, είχε δείξει 10% απώλεια στο δεξιό αυτί, ενώ μετά το πέρας του ιλίγγου, επανήλθε και αυτό. Πριν οποιοδήποτε επεισόδιο ιλίγγου, εμφανίζεται βούλωμα στο δεξί αυτί, αλλά και εμβοές, οπότε και ξεκινάει και ο ίλιγγος, που συνήθως διαρκεί 5-6 μέρες, αλλά σε ήπια μορφή πλέον, με ήπια περιστροφική κίνηση και μια μικρή αστάθεια. Τα Antivom & vertigo vomex μου τα είχε δώσει ο γιατρός να τα παίρνω ταυτόχρονα, στο πρώτο επεισόδιο που περιέγραψα, ενώ στις πιο ήπιες μορφές που με ταλαιπωρούν ακόμη, παίρνω από πρωτοβουλία μόνο το Antivom.Ο γιατρός δε μου μίλησε καθόλου για νόσο Meniere, μόνη μου το έψαξα στο ίντερνετ και άκουσα για πρώτη φορά γι'αυτό. Είναι κάτι να με κάνει να ανησυχήσω πολύ και να τρέξω να το ψάξω μέχρι να το ξεκαθαρίσω, ή απλά πρέπει να μάθω να ζω με αυτό; Έχει αναφερθεί να επανέρχεται με τόσο έντονη συμπτωματολογία όπως την πρώτη φορά ή θα είναι πάντα ήπιας μορφής;
    Και πάλι ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!:smile:
  13. Τάκης

Τάκης Guest

Συνήθως με το πέρασμα του χρόνου τα συμπτώματα περιορίζονται διότι ο εγκέφαλος (που ειναι και το τελειότερο όργανο) μαθαίνει να αντισταθμίζει τα 2 άνισα σήματα που λαμβάνει απο τους 2 λαβυρίνθους..
    Στην δική μου περίπτωση ολα ξεκινησαν τον Φλεβάρη του 2007.. με έναν τραγικό περιστροφικό ίλιγγο διάρκειας 4 ωρών περιπου και ατελείωτους εμετούς...
    Ομολογω πως το 2007 και το 2008 ήταν αρκετά δύσκολο ..απο εκει και πέρα τα συμπτώματα έχουν περιοριστεί σε ένταση και σε συχνότητα οποτε δόξα τω θεω...
    Κοιτάξτε να ξεκουραζεστε κανονικά (7-8 ώρες υπνου ημερησίως) και όχι πολύ άγχος...
    Η αλλαγή του καιρού σας επηρεάζει??
    Σίγουρα μπορείτε να το ψάξετε αλλά σε κατάλληλους ιατρούς...Μπορείτε να απευθεινθήτε στο Ιπποκρατειο Νοσοκομείο που έχει τμήμα νευροωτολογίας...Σας αναφέρω το παραπάνω που είναι δημόσιο για να μη παρεξηγηθώ...
  14. Τάκης

Τάκης Guest

Α και κάτι άλλο..θα σας πρότεινα να μην λαμβάνετε τα Vertigo Vomex ..αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος όπως π.χ εντονη ναυτια...Η συνεχής λήψη αυτών των φαρμάκων δεν βοηθούν τον εγκέφαλο να αναπτύξει τους παραπάνω μηχανισμούς που ανέφερα παραπάνω...
    Σε ότι αφορά τα Antivom μιλήστε με τον ιατρό σας να ξεκινήσετε μα δοκιμαστική θεραπεία...π.χ 16mg x 3 για 2 μήνες...αν δειτε βελτιωση μετά 16mg x2 για 2 μηνες κ.ο.κ
    Σας παρακαλώ μονάχα αν το συζητήσετε με τον ιατρό σας και μόνο!!!!!
    Προσοχή ξαναλέω ...με ειδικό ΩΡΛ επι του θέματος...

15. cristkt

cristkt New Member

Και πάλι ευχαριστώ πολύ!
  16. Τάκης

Τάκης Guest

Να είστε καλά!!
    Θα περιμένουμε νέα σας..!!
  17. tinnitus

tinnitus Member

το θεμα το γνωριζω και το εχω συζητήσει εκτεταμενα με ειδικους
    νευροακουολογους.
    Εν συντομια θα πω μερικα πραγματα...
    Για το "meniere" δεν υπαρχει κανενας τροπος να γινει διαγνωση και ειναι μια υποθετικη ασθενεια.
    Οταν εμφανιστουνε συμπτωματα σαν τα δικα σας πρεπει την ΙΔΙΑ στιγμη να πατε σε εξιδικευμενο νευροακουολογο ο οποιος θα ερευνησει το θεμα
    και θα προτεινει θεραπεια.
    Τα συμβαντα αυτα θεωρουντε ιατρικα επειγοντα και πρεπει αμεσως να τα βλεπει εξιδικευμενος νευροακουολογος και οχι απλος ΩΡΛ.

Στο περιστατικο που περασατε σας εσωσε η καλη σας τυχη και ο γιατρος
    που πηγατε αν κρινω απο τη θεραπεια που προτεινε δεν εχει γνωση του αντικειμενου..

Το gold standar σε αυτη την περιπτωση που υπαρχει αιφνιδια πτωση ακοης/εμβοες/ιλλιγος αγνωστου αιτιολογιας που εχει βγει απο στατιστικες μελετες ειναι σε γενικες γραμμες να χορηγηθει απο την πρωτη στιγμη
    ενδοφλεβια κορτιζονη/υπερβαρικο οξυγονο/αγειοδιασταλτικα/αντιιικα/βιταμινες κτλπ
    Οταν καποιος δεν μπορει να παρει ενδοφλεβια κορτιζονη η οταν δεν υπαρχει ανταποκριση στην ενδοφλεβια κορτιζονη τελευταιο οπλο ειναι
    η ενδοτυμπανικη εγχυση κορτιζονης με αμφιβολα αποτελεσματα και
    ρισκο.Στην ενδοτυμπανικη πρεπει ο γιατρος να ξερει ακριβως τι πρεπει
    να κανει και να το εχει ξανακανει ωστε να εχει την απαραιτητη εμπειρια
    να μην κανει μεγαλυτερη ζημια.

Δηλαδη πρωτα γινετε ακουολογικος ελεγχος διαπιστωνετε το προβλημα
    και σε περιπτωση που ειναι κατι απο το λαβυρινθο αγνωστου προελευσης
    μπαινεις αμεσως σε θεραπεια και μετα γινονται και οι υπολοιπες απαραιτητες διαγνωστικες εξετασεις οπως μαγνητικες/αιματος κτλπ κτλπ.
    Γιατι αν περασει το κρισιμο χρονικο διαστημα και δεν παρεις θεραπεια
    εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να σου μεινει μονιμο προβλημα το οποιο
    δεν θεραπευετε με τιποτα μετα οσα λευτα και δωσεις και σε οποιο γιατρο και να πας.

Συνοψιζοντας λοιπον αμα ξανασυμβει παρομιο περιστατικο πατε ΑΜΕΣΩΣ
    την ΙΔΙΑ στιγμη σε εξιδικευμενο νευροακουολογο ο οποιος θα αποφανθει.
  18. sxoinovatis

sxoinovatis New Member

Γεια σας ειμαι 24 και ταλαιπωρουμαι με το συνδρομο μενιερ οπως εχουν καταληξει οι περισσοτεροι γιατροι εδω και 8 χρονια περιπου εχω δοκιμασει τα παντα και επειδη δεν μπορω να δεχτω οτι θα ζησω και την υπολοιπη ζωη μου ετσι εχω αρχισει να ψαχνω εναλλακτικους τροπους θεραπειας το τελευταιο διαστημα κανω βελονισμο και σκεφτομαι να κανω και υπνωτισμο επισης εχω δει μια θεραπεια με λειζερ.Θα ηθελα την γνωμη σας για τις θεραπειες εκτος της φαρμακευτικης αντιμετωπισης(διουρητικα,antivom,betaserc,vastarel κλπ.) και προτασεις μεθοδων ιασης η καλυτερευσης των συμπτωματων.
    Ευχαριστω
  19. ADelides

ADelides Moderator Staff Member Moderator

Η πιο σύγρονη θεραπεία είναι οι ενδοτυμπανικές ενέσεις. Δίνουν με μεγάλες πιθανότητες οριστική λύση στο πρόβλημα του ιλίγγου από τη νόσο. Συζητείστε το με τον ιατρό σας.
  20. Τάκης

Τάκης Guest

Αγαπητέ φίλε,
    Καλώς ήρθες στο forum και λυπάμαι πολύ για αυτό που βιώνεις, σε καταλαβαίνω απόλυτα μιας κι εγώ αντιμετωπίζω το ίδιο πράγμα.
    Μπορείς σε παρακαλώ να μας πεις τι ακριβώς αντιμετωπίζεις και την συχνότητα αυτών?

Share This Page