1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Ίλιγγος-εμβοές-ναυτίες (Σύνδρομο Meniere?)

Discussion in 'ΩΡΛ' started by Τάκης, May 10, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 24 users.
  1. μαριος

μαριος New Member

:piange:Και γω μια από τα ίδια βρε παιδιά.Είμαι ο Μάριος 22 χρονών πλέον και από τα 14 έχω πρόβλημα με ταυτιά μου.Ακουγα δυνατή μουσική και από τα 14 , μου εμφανίστηκαν εμβοές οι οποίες με πιάνουν ανά διάφορα χρονικα διαστήματα ανα 6 μήμες ή και ανά χρόνο , στα 8 αυτά χρονια πήγα σε πάρα πολλούς ωρλ. και δεν μπορούν να μου βρουν τίποτα , συνήθως το βράδυ έχω πολύ λίγες εμβοές αλλά όπως σας είπα με πιάνουν στα καλά καθούμενα πολύ δυνατές εμβοές που κρατάνε 1 με 2 το πολύ μέρες σηνήθως 12 περίπου ώρες ,ίλλιγγο δεν έχω με τις εμβοές αλλά με είχε πιάσει μια φορα. όταν με πιάνουν αυτές οι κρίσεις το αυτί από όπου θα με πιάσουν έχει μια μικρή αλίωση της ακοής και παράλληλα όλοι μα όλοι οι ήχοι με ενοχλούν ακόμα και οι ομιλία, γιαυτό το λόγο παράτησα τη σχολή μου και νιώθω απέσια.Εχω ακούσει πάρα πολλές απόψεις.Μου έχουν πει ότι μπορεί να είναι ένα ερχόμενο μενιέρ, άλλοι ότι δεν ξέρουν τίποτα και άλλοι ότι είμαι ευαίσθητος.
    Πρίν 8 μέρες με ξαναπιάσανε οι ξαφνικές εμβοές και αυτή τη φορά το βουιτο ήταν πολυ παράξενο σαν να έχανε κάποιο λάστιχο αέρα αλλά λίγο διακεκομένα και με το γύρισμα του κεφαλιου αλλοτε επιδυνόνοταν το βουιτό και άλλοτε μειωνώταν.Μέχρι και τώρα έχω ένα βουιτο αλλά πολύ υψηλής συχνότητας και παράλληλα πότε βουίζει το αριστερό και ποτε το δεξί αυτι.Πήγα τώρα τελευταία σε γιατρο ιδιώτη και μου έδωσε το soldesanil 20 σταγόνες για 5 μέρες ,διακοπή για 5 μερες και ξανά συνέχεια για άλλες 5 με αυτό το φάρμακο αλλα με πιανουν ταχυπαλμίες και πολλές παρενέργεις όπως θολούρα στα μάτια και άλλα.Το είπα στο γιατρό αλλά μου είπε να το πάρω το φαρμακο κανονικα γιατί είναι αθωο.το παράγει και ο ίδιος ο οργανισμος μου εγώ όμως το σταμάτησα. πιό μικρός είχα κάνει και αξονική και μαγνητική τομογραφία στον εγκέφαλο αλλά δεν βρίκαν κάτι.Επείσης βλέπω ότι μετά από ένα ζεστό ντούζ χειροτερεύη λίγο το πρόβλημα...θάθελα να τονείσω ότι από μικρός πέρασα πάρα πολλές ωτίτιδες!
    ταλεπωρούμε 8 χρόνια και έχω τρελαθεί δε μου λέει κανένας τίποτα Όλοι μου την εφηβεία την πέρασα μέσα στο σπίτη λόγο του προβλήματος ούτε σινεμά και κλαμπ τίποτα.Και τώρα το πιο χειρότερο να παρατήσω τη σχολή μου γιατί είχε πολλή φασαρία.Αμα θέλετε κιάλλες πληροφορίες ευχαρίστος να με ρωτήσετε ότι θέλεται.Τα ακουογράματα δε δείχνουν πτώση ακοής κάτο από τα 20 db οι χαμηλές συχνότητες στο αριστερό αυτι 250 και 500 hz είναι στα 10 db όπως και οι μεσαίες αλλά στο δεξι αυτι στα 1000 hz ειναι στα 20 db και καμιά φορά στα 25.
  2. Τάκης

Τάκης Guest

Αν θέλεις πες μου ονομαστικά όλες τις εξετάσεις επακριβώς που έχεις κάνει μέχρι τώρα...( απο την έναρξη των προβλημάτων σου)!!
  3. Τάκης

Τάκης Guest

Μάριε,

Τι σου είπαν τελικά στο Θριάσειο εχθές?
  4. Τάκης

Τάκης Guest

Φίλε 7psychos,

Τι κάνεις?Που χάθηκες? Συνεχίζεις να είσαι καλά και να μην έχεις ιλίγγους?
  5. 7psychos

7psychos New Member

Eδώ είμαι και πάλι...Κατ' αρχήν εύχομαι σε όλους σας καλή χρονιά και εύχομαι τα προβλήματα όλων μας αργά ή γρήγορα να ξεπεραστούν...

Τώρα όσον αφορά την κατάστασή μου, μία από τα ίδια...
    Πλέον το τελευταίο επεισόδιο ιλίγγου που με οδήγησε και στο νοσοκομείο χρονολογείται στις 10/12/2008...Κοινώς 13 μήνες χωρίς κρίση ιλίγγου...

Ο γιατρός που με παρακολουθεί μου είπε μάλιστα πως δεν είναι ανάγκη να λαμβάνω καμιά φαρμακευτική αγωγή και έτσι σταμάτησα να παίρνω ακόμα και τα Vastarel...

Έτσι λοιπόν, η θεραπεία μου περιλαμβάνει μόνον το ειδικό ας πούμε διαιτολόγιο με κύριο χαρακτηριστικό την απουσία σχεδόν άλατος και την αποφυγή κάποιων τροφών...

Το κάπνισμα συνεχίζει να αποτελεί παρελθόν και το μόνο που με απασχολεί είναι οι εκνευριστικότατες εμβοές του δεξιού αυτιού, που με δυσκολεύουν κατά τη διάρκεια οποιασδήποτε δραστηριότητας που απιτεί ησυχία και συγκέντρωση, όπως π.χ το διάβασμα...

Κλείνοντας θέλω να πω ότι το μόνο που με απασχολεί και μου τη "δίνει" είναι το αν θα σταματήσει ποτέ αυτός ο ήχος γιατί ενώ έχω συνηθίσει ουσιαστικά σε αυτό το νέο τρόπο ζωής του τελευταίου έτους, όσο να ναι με έχει κουράσει αρκετά ψυχολογικά...

Φίλε Τάκη, αναμένω νεότερα για το σύνδρομο και αν οι πληροφορίες που έρχονται από τον ιατρικό χώρο είναι θετικές ή θα πρέπει να ζήσουμε το υπόλοιπο της ζωής μας στο ίδιο μοτίβο...

Υ.Γ Επειδή σε λίγο καιρό έρχεται και η δική μου σειρά να υπηρετήσω τον "Στρατό Α.Ε" ή αλλιώς "μαμά-πατρίδα" αρχίζει να με απασχολεί το πως θα αντιμετωπίσω το πρόβλημά μου στο χώρο του στρατού...Γιατί μπορεί να ακούγεται περίεργο, αλλά το φαγητό, οι ασκήσεις που απαιτούν μεταβολές και περιστροφές, οι δυνατοί ήχοι κ.α δραστηριότητες ίσως πυροδοτήσουν νέα επεισόδια ιλίγγου...
    Τέλος πάντων και για να μην κουράζω, ακόμα είναι νωρίς, θα δω τί θα κάνω...

Αυτά προς το παρόν...:sorrriso:
  6. Τάκης

Τάκης Guest

Καλή Χρονιά και με υγεία πάνω απο όλα.

Χαίρομαι που δεν είχες vertigo 13 ολόκληρους μήνες.Τι φαρμακευτική αγωγή ακολουθούσες και σε τι δόσεις όλους αυτούς τους 13 μήνες?

Η ακοή σου σε τι επίπεδα βρίσκεται τώρα πια? Οι εμβοές είναι καθημερινές και στην ίδια πάντα ένταση?

Για τον στρατό μην ανησυχείς!Όταν παρουσιαστείς την 1η μέρα στο κέντρο εκπαίδευσης νεοσυλλέκτων θα αναφέρεις στους ιατρούς οτι έχεις αυτό το σύνδρομο, θα τους δώσεις όλες τις εξετάσεις που έχεις κάνει και νομίζω οτι θα σε απαλλάξουν απο οπλοασκήσεις και γενικά σκοπιές. Μπορεί και να σε βγάλουν Ι3 άοπλο, αυτό σημαίνει οτι θα κάνεις ως σκοπιά τον θαλαμοφύλακα, βαρετό μεν αλλά θα έχεις την ηρεμία σου για 9 μήνες.

Στο στρατό υπηρέτησα ως Δόκιμος Έφεδρος Ανθυπολοχαγός και γνωρίζω πολλά πράγματα, αμετάθετο 1η γραμμή στηυν Τουρκία (εγώ το επέλεξα). Φυσικά δεν είχα ακόμα το πρόβλημα!!Αν θες και κάτι για το στρατό να ρωτήσεις στείλε μου pm!

Για οτι χρειαστείς στη διάθεσή σου.
  7. ADelides

ADelides Moderator Staff Member Moderator

Να κάνεις περιοδικές εξετάσεις ηλεκτρολυτών όπως Κάλιο, Νάτριο γιατί επηρεάζονται από τα φάρμακα. Να μετράς την πίεσή σου μην πέσει πολύ.
    Το καλοκαίρι θέλουν προσοχή γιατί μπορεί να οδηγήσουν σε αφυδάτωση.
    Υπάρχει περίπτωση να τα παίρνεις για μήνες ή χρόνια άν σου σταματάνε τους ιλίγγους.
  8. Τάκης

Τάκης Guest

Για τα διουρητικά μιλάς Αλέξανδρε?
    Απάντησες σε κάποιο pm?
  9. ADelides

ADelides Moderator Staff Member Moderator

Ναι, αναφέρομαι στην χρήση των διουρητικών...
  10. Ektos

Ektos New Member

καλησπέρα η μαλλον καλημερα
    Εδω και 3 εβδομάδες έχω εμβοές στο δεξι αυτι, πτωση στους μπασους ηχους κ 3 επεισοδια με ιλιγγο ναυτια και εμετο.
    Μετα από μια σειρα εξετάσεων, η διαγνωση λεει οτι εχω Μενιερ, μενει να κάνω μια νεα μαγνητικη εγκεφάλου, (καθως αυτη που εχω ειναι 3 ετων οταν ειχα παλι εμβοες για ενα μικρο διαστημα) για να ειμαστε εντελως σιγουροι αφου αποκλεισουμε οτιδηποτε αλλο.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν το βουητο θα μου μεινει μονιμα ή αν θα εμφανιζεται ανα διαστηματα μαζι κ με τα υπολοιπα συμπτωματα.

υγ: να σας συγχαρω για την δημιουργια του φορουμ, εκτος απο ενημερωτικο είναι και αρκετα αγχολυτικο :)
  11. Τάκης

Τάκης Guest

Καλησπέρα σου,

Πότε έγινε (αν θυμάσαι) ακριβώς η έναρξη των προβλημάτων σου και πώς?
    Δηλαδή ήταν με την μορφή ενός πολύωρου περιστροφικού ιλίγγου ή κάτι άλλο?

Οι εμβοές σου εδώ και 3 εβδομάδες είναι πάντοτε της ίδιας συχνότητας σε ένταση?

Τι απώλεια ακοής έχεις ακριβώς στο δεξί αυτί?
  12. Ektos

Ektos New Member

Πριν 3 χρονια ειχα για αρκετο διαστημα βουητο στο δεξι αυτι. Ειχα παει σε ωριλα εκανα ακοογραμα, εδειξε 20% μειωση στους μπασους ήχους και μαγνητικη εγκεφαλου η οποια δεν εδειξε καποια προβλημα. Περασε το βουητο.. μου ειπε κ ο γιατρος κατι για ωτιτιδες που δεν τις δινουμε σημασια.. οποτε το αφησα.

Εδω και 3 εβδομάδες όμως ξεκινησε το ιδιο βουητο στο ιδιο αυτι πολυ πιο δυνατα, για την ακριβεια, παααρα πολυ δυνατα.. πανω απο κάθε άλλο ηχο τριγυρω.
    Την 4η ή 5η μερα που το ειχα, χρειαστηκε στην δουλεια να μονταρω μια συνεντευξη η οποια ειχε κουνημενη καμερα.. επι 2 ωρες εβλεπα προσηλωμενη τα κουνημενα σημεια κ προσπαθουσα να τα κοψω.
    Στο τελος αρχισα να νοιωθω οτι ζαλιζομαι κ να εχω ταση για εμετο.. σε μιση ωρα δεν μπορουσα να παρω τα ποδια μου. Δεν ηταν περιστροφικος ιλιγγος.. ηταν οπως το κουνημα που μονταρα.. μια εντονη ασταθεια στα πραγματα γυρω μου.. θεωρησα οτι μαλλον ζαλιστηκα λογω του μονταζ..

Πηγα στο γαμπρο μου ο οποιος ειναι ειδικευομενος γιατρος.. μου εκανε διαφορες νευρολογικες εξετασεις, κ ειπε οτι καλο ειναι να παμε στο εφημερευον νοσοκομειο για ποιο σιγουρια γιατι πιθανοτατα ειναι απο το αυτι κ οχι απο το μονταζ.
    Στο σημειο αυτο εγω ηδη δεν μπορουσα να σταθω ορθια χωρις να ξερναω, ενοιωθα ενα εντονο μουδιασμα κ μυρμηγκιασμα σ ολο το σωμα απο το κεφαλι ως τις πατουσες μου, απο τους αγκωνες κ κατω οπως κ απο τα γονατα κ κατω δεν ειχα καμια δυναμη και γενικα ενοιωθα απιστευτα εξαντλημενη.

Να σημειωσω εδω.. οτι τα τελευταια δηλαδη εξαντληση οπως κ η υπνηλια που ειχα στην συνεχεια για μερες, ισως κ να οφειλονται στα 15ωρα που δουλευα απο πριν τα χριστουγεννα.

Για να παω στο νοσοκομειο πηρα βερτικο βομεξ.. εκπληκτικο χαπι .. το αγαπω κ δεν παω πουθενα χωρις να το εχω μαζι μου πλεον.. νοιωθω μια ασφαλεια.

Απο εκεινη την μερα κ μετα εχω κάνει ξανα ακοογραμμα εχει δειξει 50% μειωση στο δεξι αυτι, εχω κανει βιντεονυσταγμογραφια η οποια ειναι μια χαρα, εχω κανει εγκεφαλογραφημα το οποιο ειναι μια χαρα. Εχω παει σε 2 διαφορετικους χειρουργους ωριλαδες οι οποιοι ειπαν οτι ειναι μενιερ.

Ο 2ος χτες πηγα σ αυτον, μου ειπε να κανω αλλη μια αξονικη ή μαγνητικη, γιατι η παλια ειχε δειξει οτι το δεξι κροαταφικο κερας ηταν πιο μεγαλο(υποθετω απο το αριστερο) αλλα φυσιολογικο κατα τα λοιπα.. θα την κανω τις επομενες μερες.. ειπε να κοψω τελειως το αλατι κ ισως μου δωσει κ διουρητικα.

Στις 3 εβομαδες ειχα αλλους 2 ιλιγγους, - ουτε αυτοι ηταν περιστροφικοι- οι οποιοι ομως ηταν αποτομοι κ λιγα λεπτα πριν προηγουταν εκκωφαντικο βουητο, ενιωθα να τριζει το κεφαλι μου κ να βαραινει ολη η δεξια πλευρα του.

Την πρωτη εβδομαδα μετα το νοσοκομειο επαιρνα το nootrop 2 φορες την μερα.Την πρωτη εβδομδα δεν ειχα άλλο ιλιγγο.
    Στην συνεχεια και μετα τις εξετασεις ο 1ος γιατρος μου εδωσε το diertina και το betaserc 3 φορες την μερα. Επισης και το nasonex για την μυτη γιατι εχω στραβο διαφραγμα και πρησμένες κογχες και γενικως εδω κ χρονια σχεδον δεν μπορω να αναπνεω απο την μυτη.
    Ο ιδιος μου ειπε να μη παιρνω βομεξ καθολου.
    Ομως σε καθε ιλιγγο που ειχα πηρα απο ενα την καθε φορα γιατι δεν αντεχα.

Να πω εδω πως τους 2 τελευταιους ιλιγγους τους ειχα την εβδομάδα που μας περασε, μια ώρα μετα που ειχα παρει το betaserc, ο γιατρος λεει ειναι συμπτωματικο.. εγω ομως δεν το συμπαθω το χαπι κ πολυ εκτοτε..

Εδω κ 2 μερες εχει κοπασει καπως το βουητο (δοξα τω θεω) το ακουω μεν αλλα δεν ειναι ο πρωτος ηχος πια.. ειχα φτασει στα προθυρα της απελπισιας..

Επισης να προσθεσω πως κάνω κ ελευθερη καταδυση απο μικρη.. φετος το καλοκαιρι δεν μπορουσα να εξισωσω το δεξι μου αυτι γι αυτο κ δεν κατεβαινα

Μαλλον σας κουρασα.. συγγνωμη..
    συνοπτικα αυτα ηταν..
    αυτο που θελω να μαθω ειναι αν θα εχω μονιμα το βουητο, και καθε ποτε ειθισται να ερχονται οι κρισεις.
  13. Τάκης

Τάκης Guest

Καταρχήν δε μας κουράζεις..

Για αυτό τον λόγο υπάρχει αυτό το Forum.

Το σύνδρομο Meniere δεν είναι κάτι απλό, ούτε μπορεί με σιγουριά να σου πέι κάποιος ότι έχεις 100% Meniere.

Συνήθως όταν κάποιος έχει την γνωστή τετράδα:
    1) Ιλίγγους
    2) Εμβοές
    3)Μονόπλευρη (ή αμφίπλευρη) βαρηκοϊα
    4)Ναυτίες - Εμετούς

λέγεται οτι έχει Meniere.

Υπάρχουν όμως πολλές κατηγορίες προβλημάτων που μπορεί να έχει κάποιος τα παραπάνω συμπτώματα και να μην έχει Meniere. Στην Ελλάδα δυστυχώς η έρευνα πάνω στο σύνδρομο Meniere είναι πολύ φτωχή.

Θα ήθελα σε παρακαλώ να το ψάξεις πολύ το θέμα (π.χ να εξαντλήσεις όλες τις εξετάσεις που μπορείς να κάνεις). Αυτό άλλωστε θα σου πούν και οι γιατροί.

Απάντήσεις στα ερωτήματά σου δε μπορεί να δώσει κάνεις με σιγουριά΄...

Το vertigo vomex, δε θα το λαμβάνεις καθημερινά. Δεν είναι χάπι μακροχρόνιας χρήσης όπως το betaserc, το antivom, το Ribrain ...κτλ.
    Η συχνή και μακροχρόνια λήψη του Vertigo Vomex δεν αφήνει το εγκέφαλο να αναπτύξει μηχανισμούς εξισορρόπησης...
    Μπορείς να το παίρνεις την ημέρα που είσαι χάλια και αν έχεις ναυτίες έντονες προς εμετό..Μόνο και μόνο τότε. Αν δεμ έχεις ναυτίες και μπορείς να το αποφύγεις ακόμα καλύτερα.

Απο εξετάσεις καλό είναι να κάνεις την μαγνητική λιθοειδών (ακουστικών πόρων), ακουστικά προκλητά δυναμικά και ωτακουστικές εκπομπές..

Θέλω να ξέρεις οτι δεν είμαι γιατρός αλλά έχω την ίδια πάθηση με εσένα εδώ και 3 χρόνια αλλά με ιλίγγους περιστροφικούς. Τον τελευταίο χρόνο έχω κάνει αμέτρητες έρευνες με ασθενείς και γιατρούς απο Αμερική κυρίως, αλλά και απο Ευρώπη..Απο αμέτρητες συζητήσεις μέχρι exit polls.

Οτι θα σου προτείνω απο εδώ και στο εξής θα ήθελα σε παρακαλώ να το συζητάς με τον γιατρό σου πρώτα.

Πρίν απο κάθε επεισόδιο αυξάνεται πάντα η ένταση των εμβοών??Και νιώθεις ένα μπούκωμα στο αυτί??
    Δηλαδή γνωρίζεις κάθε φορά όταν είναι να σε πιάσει κάτι??

Κοίτα σε παρακαλώ να μειώσεις το άγχος και να κοιμάσαι και να ξεκουράζεσαι σωστά..

Για το betaserc μη το φοβάσαι, στην χειρότερη να μην σε πιάνει γιατι μπορεί τα συμπτώματά σου να είναι αιτία κάποιου άλλου λόγου..
    Δεν γίνεται όμως να σου προκαλέσει τον ίλιγγο που ανέφερες..

Τάκης
    Last edited by a moderator: Apr 1, 2010
  14. Ektos

Ektos New Member

Ευχαριστω για την απαντηση..
    Το ψάχνω όσο μπορώ, έτσι βρέθηκα κ σ αυτο το φορουμ.
    Σημερα το βουητο ειναι πιο εντονο πάλι.
    Επισης νομιζω οτι σφυριζει κ το αλλο μου αυτι. Αυτο δεν θα το αντεξω ειλικρινα..

Σε οτι αφορα αυτα που με ρωτας.. στον πρωτο ιλιγγο δεν ειχα προσεξει ποια ηταν η ενταση του βουητου.. ημουν χμμ γενικως απροετοιμαστη μαλλον κ ανυποψιαστη..
    Στις επομενες 2 φορες ναι ηταν πολυ εντονο το βουητο.. εκκωφαντικο θα έλεγα, κ ενοιωθα εντονο μπουκωμα κ βάρος στο συγκεκριμένο αυτι.

Το να μη κουραζομαι κ να μη στρεσαρομαι ιδιαιτερα απο την δουλεια.. δεν ειναι κατι δυστυχως που μπορει να ελεγχθει ευκολα.

Η αληθεια ειναι οτι πέρα απο την δουλεια στρεσαριστηκα περισότερο απο την ενταση του βουητου κ τους ιλιγγους, δεν μπορεις να ηρεμισεις ουτε ενα λεπτο ολο το 24ωρο, δεν μπορεις να συγκεντρωθεις σε τιποτα, κ 3 εβδομάδες.. τι 3 πάμε στις 4 πια.. ε δεν μπορω άλλο τα νευρα μου εχου γινει κουρελι.
    Νοιωθω μονιμα κουρασμενη κ εξαντλημενη, με κουραζουν οι δυνατοι θορυβοι, με κουραζει η βαβουρα σε κοινοχρηστους χωρους, με κουραζει η ησυχια, γενικως.. δυσκολα..

Το βομεξ ναι το συζητησα κ με τους γιατρους.. εχω πάρει μονο 3 κάψουλες ως τωρα, μια κάθε φορα που ειχα ιλίγγο, δεν κάνω καταχρηση. Τα έχω όμως πάντα μαζι μου ακομα κ οταν πάω απο το ένα δωμάτιο στο άλλο σπιτι μου..

Εσυ τα 3 αυτα χρονια έχεις μονιμα το βουητο? ή μονο κατα την περιοδο εξάρσεων?
  15. Τάκης

Τάκης Guest

Ακοή έχεις χάσει μόνο απο το ένα αυτί?

Κι εγώ έχω πολύ άγχος άλλα προσπαθώ να μην το φτάνω στα άκρα γιατι τα αποτελέσματα είναι τραγικά...:eek::piange::piange:

Οι συνεχόμενες, μεγάλης έντασης εμβοές "κουράζουν" τον εγκέφαλο για αυτό και νιώθεις κουρασμένη στο τέλος της ημέρας..

Είναι φυσικό να έχεις μπούκωμα και υψηλές εμβοές (αν έχεις Meniere) πριν την έναρξη των ιλίγγων, αν θές μπορώ να σου εξηγήσω γιατί γίνεται αυτό...

Ρώτησε το γιατρό σου για τα Antivom 16 mg..

Απο το Φλεβάρη του 2007 (έναρξη Meniere) έως και σήμερα έχω βελτιωθεί πολύ οσον αφορά τους ιλίγγους και οι εμβοές είναι έντονες όταν όπως είπες είμαι σε έξαρση (λίγες σχετικά φορές πλέον).

Ο τραγικός συνδιασμός που με επηρεάζει τρομερά είναι : Πολύ μεγάλο και συνεχόμενο άγχος και κούραση + αλλαγή καιρού...
  16. Ektos

Ektos New Member

καλημερα
    χρονια πολλα και κυριως καλα!

Ναι θα ηθελα να μαθω γιατι γινεται αυτο,δηλαδη γιατι γινεται εντονοτερος ο θορυβος πριν τον ιλιγγο.
    Σχετικα με την ακοη του 2ου αυτιου.. χμμμ.. στο πρωτο ακοογραμμα εδειχνε μια χαρα, 10 μερες μετα στο 2ο ακοογραμμα εδειξε πτωση κ αυτο.

Στο τηλεφωνο μιλαω μονο απο εκεινο.. κ με ενοχλει ελαφρως.. βεβαια ισως να ειναι κ ιδεα μου εχω "σκιαχτει" κ λιγο ειναι η αληθεια.

Τις τελευταιες μερες αρχιζω κ πιστευω οτι μαλλον φθινει η κατασταση, τουλαχιστον σε οτι αφορα το πάσχων αυτι.. για 2 μερες δεν ειχα καθολου βουητο και ημουν ενας ευτυχισμενος ανθρωπος.. μετα επεστρεψε αρκετα δυνατος, την επομενη ηταν πολυ λιγος κ επισης σημερα ειναι πολυ λιγος .
    Βοηθησε αρκετα στο να ξεκουραστω οπως βοηθησαν κ αυτες οι μερες των αργιων..
    Οι "εξαρσεις" τόσο κρατανε? ενα μηνα? λιγοτερο? μπορει κ περισοτερο?
    και ποτε πια ο ηχος γινεται μονιμος?
  17. Τάκης

Τάκης Guest

Χριστός Ανέστη και Χρόνια Πολλά.

Αν έχεις σύνδρομο Meniere τότε γίνεται το εξής (θα στο εξηγήσω πολύ απλά και χωρίς να το αναλύσω γιατί σίγουρα θα σε κουράσω):

Ο λαβύρινθος, ο οποίος βρίσκεται στο έσω αυτί αρχίζει να γεμίζει με κάποιο υγρό (μέχρι τώρα στην ιατρική αγνωστο γιατί γίνεται αυτό) το οποίο λέγεται "ύδρωψ".

Το αυτί χωρίζεται σε 3 μέρη: έξω , μέσο και έσω.

Οταν αρχίζει να πρήζεται ο λαβύρινθος λόγω της συγκέντρωσης του παραπάνω υγρού αρχίζουν οι μεμβράνες που διαχωρίζουν το μέσω και το έσω αυτί να "ζορίζονται" και αυτές, τότε είναι που ξεκινάνε και οι εμβοές.

Στην συνέχεια οι μεμβράνες δεν "αντέχουν" όλη αυτή τη πίεση και "υποκύπτουν" όποτε αυτή είναι η στιγμή του ιλίγγου. Τα υγρά του έσω ωτός ανακατεύονται με τα υγρά του μέσου ωτός και βιώνεις τον ίλιγγο.

Για τις εξάρσεις που ρωτάς δεν υπάρχει απάντηση συγκεκριμένη. Κάθε άνθρωπος που έχει Meniere το βιώνει και διαφορετικά όσο αφόρα την ένταση και την συχνότητα των ιλίγγων.

Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία πάντα στη διάθεσή σου!
  18. 7psychos

7psychos New Member

Γεια σου κι από εμένα...ομοιοπαθής εδώ και 2 χρόνια περίπου...Απλά θέλω να σου πω ότι αν ξεπεράσεις τις αρχικές και δικαιολογημένες φοβίες σου για το σύνδρομο αυτό θα έχεις επιτύχει πάρα πολλά...
    Εμένα με φόβιζε το ενδεχόμενο να πάθω κάποιο επεισόδιο ιλίγγου ανά πάσα στιγμή, όμως από τη στιγμή που τήρησα για μεγάλο χρονικό διάστημα έναν τρόπο ζωής που απέκλειε κατανάλωση αλατιού, αλκοόλ,τσιγάρου και προσπάθεια μείωσης του άγχους, κατάφερα να επανακάμψω ψυχολογικά...
    Και να μη σου φαίνεται βουνό κάτι τέτοιο...Γιατί για παράδειγμα εγώ ως φοιτητής που έπινα υπερβολικά, κάπνιζα μανιωδώς, έβγαινα σε κλαμπ με δυνατή μουσική και έτρωγα απ έξω μπόρεσα για ένα εξάμηνο να αλλάξω εντελώς τρόπο ζωής...

Και πλέον έχει να μου συμβεί κρίση ιλίγγου από τον Δεκέμβρη του 2008!!!

Το σημαντικότερο όμως που, κατά την προσωπική μου γνώμη, κατάφερα είναι να μπορώ πλέον εμπειρικά να καταλαβαίνω ποιες συνήθειες και ποιες τροφές επηρεάζουν την κατάστασή μου...

Έτσι σήμερα έφτασα στο σημείο να μην λαμβάνω καμιά φαρμακευτική αγωγή, να πίνω αλκοόλ σχεδόν και όπως παλιότερα, αλλά και να καταναλώνω και κάποιες τροφές που "στα χαρτιά" φαίνονταν απαγορευτικές...Αλάτι και κάπνισμα βέβαια τα έχω σβήσει δια παντός από την καθημερινότητά μου...Όμως αν εξαιρέσεις τις εμβοές στο δεξί αυτί που όσο ενοχλητικές και να είναι, τις έχω συνηθίσει και απολαμβάνω μια σχεδόν συνηθισμένη ζωή...

ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ πάνω απ όλα...Λίγη προσπάθεια απαιτείται ώστε να μπορείς να "ρεγουλάρεις" από μόνη σου την κατάσταση και να βλέπεις τα πράγματα από τη θετική τους πλευρά...

Υ.Γ Διάβαζα σε διάφορα σάιτς ότι οι πάσχοντες από Μενιέρ κλείνονται στον εαυτό τους και στο σπίτι τους για το υπόλοιπο της ζωής τους...Εγώ έχω να τους πω ότι λένε μ....ς!

Ελπίζω να είσαι καλά και να βελτιώνεται συνεχώς η κατάστασή σου...Δεν είσαι μόνη σου...Σε καταλαβαίνουμε πολλοί και πολύ...

Υ.Γ 2 Φίλε Τάκη πώς προχωρά η έρευνά σου; Δώσε μας νεότερα και εξελίξεις...Αναμένουμε με ενδιαφέρον!
  19. Ektos

Ektos New Member

S euxaristo para poli 7psixe gia to post sou.
    katarxin na zitiso siggnomi gia ta greeklish alla den girizei sta ellinika to pliktrologio mou..

H alitheia einai oti m exei epireasei poli auti i istoria kai me exei riksei psixologika.
    Dianiw ton 2o mina me sinexomeno thorivo, 2 meres mono exei stamatisei teleios k alles 2-3 pou itan sxetika xamilos.

Den exo diathesi gia tipota genikos..
    piga se mia sinavlia simfonikis proxtes, ipothetai exoun xamilo ixo.. otan tragoudouse o tenoros ekleina oso mporousa poio diakritika to auti mou giati den to antexa, me apotelesma xtes oli mera o thorivos na einai poli dinatos k pali.
    xtes to vradi ksipnisa 3 fores apo to vouito..
    apo noris to mesimeri eimai mia fatsa alla k me dinameis san na exo doulepsei 15 ores.. noiotho genika adeia apo energeia.. k pistepse me eixa apisteutes antoxes..

ok.. stamatao tin gkrinia..
    apo oti katalava o thorivos den tha stamatisei pote e?:( axaxaxaxa ti kala!!!!!
    skeftomai na pao k omoiopathitiki.. pote den ksereis..

Prospatho na to diaxeiristo poikilotropos..px kano oti den katalavaino oti o thorivos einai apo to auti mou.. alla apo kapu paradipla..

iliggo pera apo tous 3 pou exo idi anaferei den eixa allous..
    exo vevaia agxos mipos patho iliggo idiws an niwsw oti auksanei to vouito .. eidika otan odigw.. exo ena agxos oti an me piasei den tha prolavo na stamatiso egkairos.. vevaia.. skeftomai amesos ta vomex pou exo stin tsepi k iremo :)

To epomeno agxos mou einai oti tha to pathei k to allo mou auti.. akouo ena xamilo sfirigma/tzitzikia k s auto.. an isxiei... tha gelasei k o kathe pikramenos..

http://www.iatrikionline.gr/Orl_38/02.pdf

ti lete gia to arthro?

Euxaristo eilikrina gia ta posts k tis simvoules sas..
  20. Ektos

Ektos New Member

ekana copy paste ena link alla to esvisa, giati itan proion pou to poulane k ipotithetai oti voithaei.
    einai kati san trompa apo oti katalava k elegxei tin piesi tou autiou!!!

kserete an voithaei proagmati?
    Last edited by a moderator: Apr 13, 2010

Share This Page