1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Λεμφαδενες

Discussion in 'Διάφορα Θέματα εκτός Κατηγοριών!' started by Vagelis, May 23, 2018.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. Vagelis

Vagelis Member

Γεια σας,
    εδω και 3 εβδομαδες εχει μεγαλωσει ο λεμφαδενας αριστερα στο λαιμο κατω απο το σαγονι.Δεν ποναω , απλως το αντιλαμβανομαι ως ενοχληση οταν σκυβω το κεφαλι.Τις τελευταιες μερες νιωθω κ μια ελαφρια ενοχληση οταν καταπινω καποιες φορες, αλλα μηδαμινης εντασης. Την τελευταια εβδομαδα εχουν πρηστει λεμφαδενες στην αριστερη μασχαλη στη μερια διπλα προς το στηθος. Εκει νιωθω καποιες φορες κατι σα τραβηγματα κ ελαφρυ τσουξιμο...αλλα οχι συνεχεια! Να οφειλονται σε καποια ιωση? Ποσο καιρο αν επιμενουν θα πρεπει να τα δει γιατρος και σε τι γιατρο να παω?

Ευχαριστω!
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Συνήθως οφείλονται σε ιώσεις. Εάν επιμένουν, αυξάνονται ή ενοχλούν τότε θα πρέπει να εκτιμηθούν από γενικό χειρουργό.
  3. Vagelis

Vagelis Member

Και κραταει τοσο πολυ? Δλδ ποσο καιρο αν συνεχισουν να υπαρχουν να δω γιατρο? Υπαρχει περιπτωση να ειναι λοιμωδης μονοπυρηνωση ή τα συμπτωματα θα ηταν πολυ πιο εντονα?
  4. Kathy

Πιστεύω ότι θα πρέπει να σε δει γιατρός και να κάνεις και αιματολογικές.
  5. Vagelis

Vagelis Member

Ευχαριστω, να απευθυνθω σε παθολογο?
  6. Kathy

Σε πρώτη φάση για τις αιματολογικές ναι. Όσο όμως αφορά τους λεμφαδένες εάν ενοχλούν, διογκωθούν, πολλαπλασιαστούν, σε χειρουργό.
  7. Vagelis

Vagelis Member

πηγα σε ωρλ για να δει τον λεμφαδενα στο λαιμο και μου ειπε πως δεν βλεπει κατι το ανησυχητικο..μου πε να κανω εναν υπερηχο τραχηλικων λεμφαδενων . Θα παω και σε παθολογο για γενικες εξετασεις
    Kathy likes this.
  8. Vagelis

Vagelis Member

Εκανα τον υπερηχο και μου γραψαν τα ακολουθα:
    "Ελέγχθησαν κατα τον εγκαρσιο και επιμηκη αξονα αμφοτερες οι τραχηλικες χωρες.Αντιστοιχα προς το ψηλαφητο ευρημα στην αριστερη τραχηλικη κάτωθεν της κατω γναθου αναγνωριζεται η παρουσια λεμφαδενος 17χιλ., δορυφορικα του οποιου αναδεικνυονται αλλοι μέγιστης διαμετρου 14χιλ, 8 χιλ, ενω δεξια παρατηρουνται λεμφαδενες 13χιλ, 11χιλ και 9χιλ. Οι ως ανω λεμφαδενικες αλλοιωσεις χαρακτηριζονται απο επιμηκη προσανατολισμο , ομαλα ορια. "

Μια δικη σας εκτιμηση ;
  9. Kathy

Τίποτα το ανησυχητικό. Μια εκτίμηση και από παθολόγο για τις απαντήσεις αυτές θα σε κατατόπιζε πλήρως!
  10. Vagelis

Vagelis Member

Ωραια ευχαριστω.
    Τις πηγα και στον ΩΡΛ και μου ειπε κι αυτος οτι δεν ειναι κατι ανησυχητικο και απλα να επαναλαβουμε εναν υπερηχο αργοτερα να δουμε πως παει.
    Kathy likes this.

Share This Page