1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

ΚΥΣΤΕΣ ΣΠΛΗΝΟΣ

Discussion in 'Παθήσεις ήπατος και σπληνός' started by dlink, Feb 13, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 6 users.
  1. dlink

dlink New Member

Κλαησπέρα σας. Ένα φιλικό μου πρόσωπο έχει εμφανίσει εδώ και αρκετούς μήνες πολλαπλές κύστες (5-6) στο σπλήνα με μεγέθη που κυμαίνονται έως 4,5 εκ. Έχει κάνει πάρα πολλές εξετάσεις αλλά δεν έχει διαπιστωθεί κάποια παθολογική αιτία εμφάνισης αυτών. Ο γιατρός που τον παρακολουθεί του έχει συστήσει σπληνεκτομή. Ποιά είναι η γνώμη σας;
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Οταν λετε ..έχει εμφανίσει, εννοείτε πως δεν υπηρχαν? Δηλαδή υπάρχει παλαιότερη απεικονιστική εξεταση που δεν τις αναδεικνύει???
  3. dlink

dlink New Member

Όχι δεν υπάρχει αλλά η ανακάλυψή τους έγινε μετά από συμπτώματα έντονων πόνων που δεν είχαν εμφανιστεί ποτέ στο παρελθόν σε συνδιασμό με ενδείξεις φλεγμονης (υψηλό CRP, TKE και λευκά αιμ.) οπότε εικάζεται ότι πιθανόν δεν προυπήρχαν ή τουλάχιστον όχι σε αυτό το μέγεθος/ αριθμό.
    Ευχαριστώ
  4. dinaq

dinaq New Member

Καλημέρα,
    Μετά από υπερηχογράφημα ανακαλύψαμε 2 κύστες στον σπλήνα 3,5 και 6 εκ. Οι αιματολογικές εξετάσεις είναι φυσιολογικές( CRP, ΤΚΕ, ΧΟΛΥΡΕΘΡΙΝΗ κ.λπ).Τραυματισμός δεν υπήρξε. Ο γιατρός απεφάνθη ότι οφείλονται σε αιματολογική νόσο και χρειάζονται περαιτέρω εξετάσεις.Επίσης συνέστησε σπληνεκτομή.Πρόκειται για την κόρη μου ,34 ετών ,μητέρα 3 παιδιών.Κληρονομικά δεν υπάρχει ασθένεια αιματολογική. Τι θα μπορούσε να είναι?
  5. sambalisG

Καλησπέρα.
    Οι κύστεις σπληνός σχεδόν πάντα ειναι καλοηθους αιτιολογίας, και ειναι ειτε απλές ορρώδεις κύστεις, είτε παρασιτικές (πχ εχινόκοκκος) , ειτε μετατραυματικής αιτιολογίας.
    Το πρόβλημα με τον σπλήνα ειναι πως ειναι ευκολη η ρήξη αυτων με επακόλουθο αιμορραγία, και πράγματι το μεγεθος των 6 εκατοστών ειναι μεγάλο.
    Ας διερευνηθει η αιματολογική νόσος, και μπορούμε να το ξαανδούμε.
  6. faniola

faniola New Member

καλησπερα, πριν ενα χρονο εντελως τυχαια ανακαλυψα κυστη στη σπληνα 8χ12 εκατοστα, τοτε οι γιατροι μου ειπαν δεν την πειραζουμε απλα παρακολουθουμε, εχινοκοκκος δεν ειναι εκανα εξετασεις, δεν ξερουν τι ειναι και απο τι εχει προκληθει,στην αξονικημε σκιαγραφικο δεν εδειξε κατι, ειναι συμπαγης η κυστη. πριν ενα μηνα πηγα σε εναν χειρουργο και μου ειπε πως πρεπει μεσα στον χρονο να κανω σπληνεκτομη, μετακομισα θεσ/κη πριν δυο μηνες, στην αθηνα μου λεγαν δεν την πειραζουμε εδω πανω λενε να κανω χειρουργειο... δεν ξερω τι να πιστεψω, ο καθε γιατρος λεει τα δικα του!!!! εγω τι να κανω???? ενα μηνα τωρα προσπαθω να βγαλω ακρη αλλα δυσκολο, ανεργη ειμαι εδω και 4 χρονια που να βρω τα χρηματα να δινω στους γιατρους,τι να κανω??????
  7. sambalisG

Καλημερα σας.
    Κατ'αρχάς υπαρχει μια ασαφεια σε αυτο που αναφερετε, διότι απο την μια αναφερεστε σε κύστη σπληνός και απο την άλλη λετε "συμπαγής" κύστη.
    Αυτο θελει διευκρίνηση, και καλο θα ηταν αν εχετε πορισμα απο απεικονιστικη εξεταση πχ αξονική, να μας το αναφερετε.
    Απο κει και περα, ενα μορφωμα 8χ12 εκατοστα στον σπληνα, χρηζει αντιμετωπισης!
    Αν ειναι κυστικό εγκυμονει κινδυνου ρήξεως και αιμορραγίας, και αν ειναι συμπαγες θελει διερεύνηση!!!
  8. faniola

faniola New Member

καλησπερα και ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σας. το πορισμα της αξονικης το λεει κυστικο μορφωμα λοβωτου περιγραμματος με παρουσια διαφραγματιων και οτι το εν λογω μορφωμα δεν προσλαμβανει τη σκιαγραφικη ουσια. η αφαιρεση σπληνας τι επιπτωσεις θα εχει στην υγεια μου?διαβαζω διαφορα στο νετ και εχω λιγο φοβηθει, ειμαι 39 ετων. πιο πολυ ομως εχω χασει την εμπιστοσυνη μου απεναντι στους γιατρους, δεν ειμαι γιατρος δεν γνωριζω απο αυτα, ο καθενας ειναι στο ειδος του αλλα οχι να λεει ο καθενας διαφορετικα!!!!!!! και παλι σας ευχαριστω πολυ!
  9. faniola

faniola New Member

καλησπερα σας, τελικα εκανα χειρουργειο, δεν πειραξε ο γιατρος τον σπληνα ευτυχως να ειναι καλα ο ανθρωπος!!! καθαρισε την κυστη και ολα καλα, απλα μετα απο μηνα και ακομα ποναει η τομη, ειναι αρκετα μεγαλη,απο τον αφαλο μεχρι το διαφραγμα, τα ραμματα ειναι εσωτερικα. ειναι λογικο να ποναω ακομα, να νιωθω τσιμπηματα και να με τραβαει. θα γινω οπως ημουν πριν??? δε μπορω να κανω τιποτα και νιωθω ψυχολογικα χαλια,δεν το περιμενα να ειναι τοσο δυσκολο,ποσο διαστημα χρειαζεται να γινω καλα????
  10. sambalisG

Δυστυχως ειναι λογικό και θα πρεπει να κανετε υπομονη. Μπορεί να κανει καιρό να υποχωρησει αυτο το αίσθημα.
  11. Georgiaza

Georgiaza New Member

Γεια σας. Ειμαι 28 ετων απο μια ενα υπερηχογραφημα βρεθηκε ενα κυστικο μορφωμα. Η μαγνητικη που ακολουθησε λεει συγκεκριμενα...Ευμεγεθος κυστικο λεπτοτοιχωματικο μορφωμσ με μεγιστη διαμετρο 8.2cm σχετιζεται με το ανω σπληνικο πολο και παρεκτοπιζει τον στομαχο. Στην διαγνωστικη σκεψη πρωτη επιλογη ειναι η αληθης κυστη σπληνος (επιδερμοειδης κυστη).ο γιατρος μου ειπε για σπληνεκτομη. Αναρωτιεμαι για ποιο λογο να αφαιρεθει ολικα ο σπληνας? Δηλ δεν υπαρχει αλλος τροπος..? Επισης τι προβλημα θα εχω αν δεν κανω αφαιρεση και μεινω με την κυστη. Σας ευχαριστω πολυ
  12. LDIMO

LDIMO New Member

Καλησπέρα σας. Μετά από γενικο έλεγχο μια κυστη στην σπληνα που τελευταια φορα το 2013 ήταν στα 3.5 εκατοστα τώρα έφτασε ειναι μετά και απο αξονικη στα 5.3Χ6.6Χ4.7 εκατοστά και συγκεκριμενα το αναφερει ως κυστικο δίχωρο μόρφωμα εντος του σπληνικου παρεγχύματος που εκτεινεται απο την μεσότητα και στον κάτω πόλο αυτού. Θεωρειται οτι χρειαζεται να προβω σε σπληνεκτομη ή υπάρχει δυνατοτητα αφαιρεσης της κύστης. Είμαι 43 ετών και χωρις κανένα σύμπτωμα. Τι θα μου προτεινατε; ευχαριστώ εκ των προτερων!

Share This Page