1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Κόψιμο Τένοντα? Mallet Finger

Discussion in 'Διάφορα Θέματα εκτός Κατηγοριών!' started by digital_illusion, Nov 2, 2011.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. digital_illusion

digital_illusion New Member

Καλησπέρα σας...είμαι νέος στο forum και αυτό είναι το πρώτο θέμα που ανοιγω.

ο λόγος? σε κάποια εργασία που έκανα και ενώ τελίωνα προκλήθηκε ένα τραύμα στο μικρό δάχτυλο του χεριού, το χτύπημα έγινε σε μια φάση που έπεσε ένα ξύλο πανω στο δάχτυλο αυτό και καθώς τραβούσα το χέρι επειδή έσπασε και ένα μάρμαρο από το ξύλο καπου έσκεισα λίγο το δάχτυλο με το μάρμαρο στην πάνω μεριά κάνωντας ένα τράυμα όχι τόσο πολύ κάθετης τομής παρα περισότερο οριζόντιας από το τράβηγμα, το θέμα είναι πως εκείνη την στιγμή δεν το καταλαβα, το κρατουσα τεντωμένο και το πίεζα για να μην βγάζει αίμα και έβαλα betadin kai γάζα και το έδεσα ψιλοσφυχτά με τραυμαπλαστ.
    το κράτησα 2 μέρες χωρίς αλλαγή και μετά το άνοιξα και δεν πρόσεξα οτι το δαχτυλο παρέμενε λυγισμένο στην άκρη, ε σκεφτόμουνα και το τραυμα.
    καταλαβα τι περίπου έχει γίνει μετα απο 3-4 μέρες και είδα οτι δεν μπορούσα να τεντώσω μόνο το τελευταίο κομμάτι του δαχτύλου στην ακρη πριν το νύχι (νομίζω τη λένε ονυχοφόρο φάλαγγα)... έκλεισε γρήγορα η πληγή και συνέχιζα να το έχω δεμενο τεντωμένο ευθεία και χτες πήγα στο γιατρό (8 μέρες από το χτύπημα)

βγάλαμε ακτινογραφία και δεν φαίνετε κανένα σπάσιμο, ούτε καν αυτό που συμβαίνει σχεδόν πάντα δηλαδή ή ακρη του κόκκαλου που δένει ο τένοντας... πράγμα που σημαίνει οτι το πιο πιθανό είναι να έχει κοπεί ο τένοντας κάπου στην μέση του ή έγινε αποκόληση από το κόκκαλο χωρίς να πάρει ούτε ένα μικρό κομματακι μαζί του.

ο γιατρός έγραψε "mallet finger" σφυροδακτυλία και μου είπε οτι αντιμετωπίζεται και απλά με stack splint (ναρθηκα μικρό) για 8 εβδομάδες, και οτι θα κολήσει μόνος του.
    αλλιώς χειρουργηκά και με σιδερακια βελονες οριζοντια στο χερι και τα σχετικα για περιπου το ίδιο χρονικό διαστημα.

το κακό είναι οτι το internet μας ξεσηκώνει τα μυαλα κάθε φορά και όπου και άν έψαξα η αναφορά είναι μόνο για χειρουργικά και οτι η συντηρητική αγωγή απλά με stack splint εφαρμόζετε σε πιο ήπιες περιπτώσει και χωρίς τομές του τένοντα. αν εγώ λοιπόν τον έχω κόψει...θεωρητικά δεν θα γίνει τίποτα?

με τι μπορούμε να δούμε τους τένοντες για να κρίνουμε μιας και η απλή ακτινογραφία δείχνει τα κόκκαλα μόνο, η μαγνητική δείχνει τένοντες?

να σημειώσω ότι από το όλο σκηνικό δεν έχω νιώσει ούτε πόνο, ούτε πρήξιμο παρα ελάχιστο απλά για την επούλωση , ούτε δυσκαμψία του δακτύλου, όλοκληρο κινητε κανονικά εκτός απο το τέντωμα του άκρου αρα είναι ο εκτεινωντας τένοντας, μπορεί να είναι κάτι άλλο ?

να πω και την αλήθεια επειδή είμαι λίγο φοβιτσιάρης με τα χειρουργεία, εκεινη την στιγμή ανακουφήστικα με τη λύση του stack splint. απλά τελικά λέω μηπως ειπάρχει και τίποτα πιο απλό χωρίς βελόνες στα κοκκαλα και τα σχετικά.
    ισως να μη με πειραζε και καθόλου το λυγισμα του δακτύλου απλά εδώ και 2-3 μέρες τώρα αισθανόμουνα μια πολύ ελαφριά ενόχληση στο δαχτυλο σαν κουραση,υπερδιεγερση των τενώντων στο δάχτυλο και προς τα πίσω,καθώς πληκτρολογώ αρκετα στο πληκτρολόγιο, αν είναι να μου δημιουργήσει θέμα και στα δίπλα ή πιο πίσω τότε καλύτερα να το διορθώσουμε, έστω και χειρουργηκά.
    το θέμα όμως γιατί ξέφυγα είναι ... φτιάχνει ο τένωντας μόνο με το stack splint για το διαστημα που απαιτείται ή όχι ?

Υ.Γ. συγνώμη για το τεράστιο πρώτο μου post, αγχος βλέπετε.
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καλημέρα. Αν ήταν κόψιμο του τένοντα σε πρώτη φάση θα έχανες πολύ αίμα, θε είχες αρκετό μούδιασμα και το δάχτυλο σε αυτές τις περιπτώσεις θα παρέμενε λυγισμένο μιας και ο τένοντας ανεβαίνει προς τα πάνω. Για να μη γίνει μόνιμη ζημιά ο τένοντας θέλει εκείνη τη στιγμή ράψιμο. 8 μέρες είναι πολλές, δυστυχώς! Ένας γνωστός μου έπαθε ακριβώς το ίδιο πράγμα, πήγε στο νοσοκομείο την επόμενη ημέρα, είχε πράγματι κόψει τον τένοντα αλλά δυστυχώς δεν μπόρεσε να αποκατασταθεί πλήρως. Έκανε φυσικοθεραπείες αλλά δύο χρόνια μετά το μικρό του δάχτυλο παραμένει ακόμη λυγισμένο...Αυτό που θέλω να πω είναι να μην το αφήσεις αλλά και να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη το συντομότερο δυνατό ή ακόμη καλύτερα αν είσαι Αθήνα να πας στο ΚΑΤ στα επείγοντα περιστατικά μαζί με την ακτινογραφία.
  3. MALASILO

MALASILO New Member

Επειγον!
    Μπορει καποιος να μου απαντησει πως στελνω ερωτηση?

Share This Page