1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Κοκκυγοδυνια

Discussion in 'Ορθοπεδικά-Νευροχειρουργικά Θέματα.' started by Hustler, May 18, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 7 users.
  1. Hustler

Hustler New Member

Πασχω αποδεδειγμενα απο κοκκυγοδυνια.Εχω εξεταστει και απο χειρουργό και απο 2 ορθοπαιδικους, αλλα δεν εχω βρει κατανοηση στο προβλημα μου,παρα μονο συμβουλες τυπου να χασω βαρος και να κανω χρηση αντιφλεγμονωδων χαπιων σε περιπτωση εντονου πονου.Δυστυχως ομως εμενα με ενοχλει πολυ ο πονος, σε βαθμο να μου χαλαει τη διαθεση καθημερινα και να μου περιοριζει την κοινωνικοτητα μου.
    1.Υπαρχει καποιος ασθενης που να βρηκε λυση στο προβλημα αυτο?
    2.Υπαρχει καποιος ορθοπαιδικος στην Ελλαδα που να εχει εξειδικευτει ή εστω ευαισθητοποιηθει στο προβλημα αυτο?

Ευχαριστω!
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Απεικονιστική εξέταση του τύπου της μαγνητικης τομογραφίας της περιοχής μήπως υποκρύπτεται κατι σοβαρότερο όπως καταγμα κλπ, μπορεί να χρειαστεί
    Εφ'οσον είναι κοκκυγοδυνία που επιμένει, χρειάζεται ανάπαυση, αποφυγή σκληρών καθισμάτων, γυμναστική σε σκληρό δάπεδο κλπ..
  3. Hustler

Hustler New Member

Εχω κανει ακτινογραφια κοκκυγα,η οποια δεν ανεδειξε κατι το παθολογικο.Δεν θυμαμαι να εχω χτυπησει εκτος των αλλων.
    Τις συμβουλες που μου δινετε τις γνωριζω,δυστυχως δεν προσφερουν ανακουφιση ουτε στο ελαχιστο.Ο πονος ξεκινα το πολυ 1-2 ωρες μετα το καθισμα σε μια φυσιολογικη καρεκλα(ουτε πολυ σκληρη,ουτε πολυ μαλακη)
    Ευχαριστω παντως για την απαντηση σας.
  4. marinak

marinak New Member

κοκκυγοδυνια

Καλησπέρα σας!
    Έχω και εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα! Τα ίδια ακριβώς μου έχουν πει και
    εμένα ένας χειρουργός και ένας ορθοπεδικός.
    Εδώ και 2 μήνες περίπου, χωρίς να έχω χτυπήσει πονάω στον κόκκυγα.
    Αναγκαστικά, αγόρασα ειδικό μαξιλαράκι με τρύπα στη μέση για να μπορώ
    να κάθομαι, αλλά και πάλι μετά το οχτάωρο στη δουλειά, δεν αντέχω..
    Η κατάσταση είναι κωμικοτραγική!
    Το μόνο που με ανακουφίζει λίγο είναι μια παγοκύστη...
    Αν υπάρχει κάποιος που να ξέρει κάτι περισσότερο, παρακαλώ ας μας λυπηθεί!!! :_s:
    Ευχαριστώ πολύ!

Y.Γ. Ενημερωτικά, δεν έχω πρόβλημα στα κιλά, είμαι 56 κιλά, απλά μου είπαν πως έχω λίγη λόρδωση, που ίσως δημιουργεί το πρόβλημα, απλά δεν καταλαβαίνω γιατί δημιουργήθηκε έτσι ξαφνικά, αφού δεν έχω αλλάξει τρόπο ζωής τα τελευταία 15 χρόνια! Κάνω απλά καθιστική δουλειά...και δεν μπορώ να την αλλάξω...!
    Last edited by a moderator: May 22, 2009
  5. fysiotek

fysiotek New Member

fysiotek

ΡΙΞΤΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΤΟ FYSIOTEK.GR
  6. Nikleon

Nikleon New Member

Πάσχω από κοκκυγοδυνια εδώ και δυο έτη. Δοκίμασα τα πάντα κορτιζόνη αντιφλεγμονώδη εμπλαστρα λιδοκαΐνης χωρίς αποτέλεσμα. Έχει κανείς εδώ θεραπευτεί από αυτό;
  7. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Αν τίποτα δε σε ανακουφίζει τότε η χειρουργική αντιμετώπιση είναι η μόνη λύση...
  8. Nikleon

Nikleon New Member

Το θέμα είναι ότι δεν με χειρουργούν. Αποφεύγουν να με χειρουργήσουν κανείς δεν αναλαμβάνει να το κάνει
  9. Kathy

Αν χρειάζεται σίγουρα το αναλαμβάνουν με βάση τις εξετάσεις σου. Πήγες σε κάνα μεγάλο νοσοκομείο ;;;
  10. Nikleon

Nikleon New Member

Δεν πήγα η αλήθεια είναι. Εσύ είχες κοκκυγοδυνια;
  11. Kathy

Όχι.
  12. Nikleon

Nikleon New Member

Τελικά πήγα σε διάφορα Νοσοκομεία και κανείς δεν με χειρουργεί έχω απογοητευτεί
  13. Kathy

Δε μπορεί, κάποιος λόγος θα υπάρχει. Δε σου εξηγούν την αιτία ;;;
  14. Nikleon

Nikleon New Member

Όχι μου λένε για κορτιζόνη πάλι και τέτοια χαζά. 17 ενέσεις κορτιζόνης έκανα χωρίς αποτέλεσμα. Μου λένε ότι να δεν τα χειρουργούν αυτά. Σκιρτζιδες αυτό ξέρω αν πετύχω κανένα καλό γιατρό τυχερός θα είμαι μέχρι στιγμής όμως όλο σε σκιρτζιδες πέφτω
  15. chris777

chris777 New Member

Καλησπέρα, και εγω έχω κοκκυγοδινία 8 μήνες τώρα.. έχω πάει σε ορθοπαιδκούς κτλ. βρήκα λίγο ανακούφιση με φυσιοθεραπείες αλλα και αυτό σε μικρό ποσοστό. Έχω κάνει ενέσεις κορτιζόνης - εχω πάρει παυσίπονα - κάθομαι σε μαξιλαράκι αλλα μετά απο λίγη ώρα πάλι πονάω. Δεν το χειρουργεί κανείς γιατί είναι μία πολύ επώδυνη εγχείρηση με πολλές επιπλοκές. Επίσης κανείς δεν εγγυάται ότι θα περάσει ο πόνος... Τώρα ψάχνω για Ιατρείο Πόνου που έχω ακούσει ότι βοηθάει σε μεγάλο βαθμό. Εχει πάει μήπως κανείς σε Ιατρείο Πόνου?? Οσους γιατρούς επισκέφτηκα μου είπανε οτι θα περάσει ο πόνος μόνος του και ότι θέλει 2 χρονια τουλάχιστον...

Share This Page