1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

καρκινος και αλλαγη συνηθειων εντερου

Discussion in 'Παθήσεις Εντέρου-Σκωληκοειδούς' started by nikosjim, Jan 10, 2018.

Watchers:
This thread is being watched by 1 user.
  1. nikosjim

nikosjim New Member

γεια σας!ειμαι 36 χρονων 1,79 και 98-102 κιλα.γενικα δυσκοιλιος απο μικρος.τα τελευταια 3 χρονια λογω και οτι δουλευα και δεν εκανα πολυ καθιστικη ζωη οι κενωσεις μου ειχαν φτιαξει,φυσιολογικες σχεδον καθε μερα.
    ανησυχω πολυ ομως γιατι ξαφνικα τις τελευταιες 3 εβδομαδες εχω αφοδευση καθε μερα ,αλλα ξαφνικα τα κοπρανα μου σκληρυναν,μικροι σβωλοι και μερικες φορες πολυ στενα και προσπαθω παρα πολυ κατα την αφοδευση.
    να σημειωθει οτι τα τελευαταια 11 χρονια παντα ειχα αισθημα ατελους αφοδευσης.
    επισης παιρνω εδω και 18 χρονια φαρμακα αγχολυτικα και αντικαταθλιπτικα.
    χρειαζεται να ανησυχω για αυτες τις 3 εβδομαδες?εννοω παλιοτερα οταν ειχα δυσκοιλιοτητα μπορει να εκανα 4 μερες να παω τουαλετα αλλα μετα επανερχοταν η κανονικη λειτουργια.
    τωρα ομως ενω πηγαινω καθε μερα παρατηρω αλλαγη στα κοπρανα οπως ειπα ειναι σκληρα.
    να σημειωθει οτι εχασα τον πατερα μου πριν 2 μηνες 77 ετων απο καρκινο πνευμονα και φοβαμαι τωρα για το παραμικρο.
    επισης(και αυτος ειναι ο λογος που απευθυνομαι μεσω μεηλ)τελευταια μετα τον θανατο του πατερα μου εχουν φουντωσει πολυ οι κρισεις πανικου και οι φοβιες μου.
    δεν μπορω να βγω καθολου απο το σπιτι,επομενως αυτη την περιοδο ειναι κομματακι δυσκολο να με εξετασει ενας γαστρεντερολογος.
    και το σιγουρο ειναι οτι αμα ξεκαθαρισει η αιτια της δυσκοιλιοτητας,μετα θα βρω στα πλαισια της φοβιας μου,αλλο θεμα για να ασχοληθω σχετικα με τον οργανισμο μου..
    δεν ξερω τι να κανω γενικως.,παντως θελω να πιστευω οτι η ξαφνικη για τρεις εβδομαδες που συνεχιζεται αφοδευση σκληρων κοπρανων μετα δυσκολιας,δεν ειναι κατι το ανησυχητικο.
    να σημειωθει επισης,οτι απο τον θανατο του πατερα μου και μετα ,κοιμαμαι σχεδον ολη μερα,οποτε μηδεν περπατημα(οχι οτι πριν περπατουσα πολυ βεβαια,.),ισως παιζει καποιο ρολο και αυτο.διαβαζω πραγματα στο ιντερνετ ακομα και για νεους που παθαινουν καρκινο παχεους και τρελαινομαι.
    ειμαι σε απογνωση γενικα,κυριως γιατι ξερω οτι και να ξεκαθαρισει η αιτια της δυσκοιλιοτητας,δεν θα ληξουν τα βασανα μου.
    σορρυ και παλι γα τον χρονο σας και ευχαριστω.
    update.επισης κατα τα τελευταια 18 χρονια κατα ελαχιστες περιοδους ειχα και αιμα στα κοπρανα(και σε μια αφοδευση πριν 1,5 εβδομαδα).συν οτι τα τελευταια 10 χρονια σε ολες μου τις αφοδευσεις ειχα το αισθημα της ατελους κενωσης..ποσο κανει ενας πολυποδας να μετασχηματιστει σε καρκινο?γιατι διαβαζω γα χρονια.αρα γιατι να μην ειχα ενα πολυποδα το 2002 που πρωτοεβγαλα αιμα και τωρα εγινε κατι χειροτερο?τοτε ειχα παει σε γαστρεντερολογο,που μου ειπε χωρις κολονοσκοπηση οτι πιθανον ματωνει ο δακτυλιος.μπορει ολο αυτο να ειναι ψυχολογικο?τρελαινομαι...
    Last edited: Jan 12, 2018 at 11:45 AM

Share This Page